هدر موبایل
1389/02/07 18:38:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در بازدید از دانشگاه مطالعات جهان:

شناخت کشورهایی که با ما خصومت دارند ضروری است

**رئیس مجلس شورای اسلامی بعداظهر امروز سه شنبه از بخش های مختلف دانشکده مطالعات جهان بازدید کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت علی لاریجانی ضمن بازدید از بخشهای مختلف این دانشگاه پیشنهادات اساتید و اعضای هیئت علمی این دانشگاه را مورد توجه قرار داد و در این زمینه گفت: درخصوص ارتباط میان دانشکده و قوه مجریه و مقننه می توان از جهاتی کمک نمود تا دغدغه های شما رفع شود.

رئیس مجلس در ادامه اظهار داشت: در چند لایه می توان به این دانشکده کمک کرد اما مطالعات دانشگاه باید با نیازهای کشور تطبیق داشته باشد.

وی با بیان اینکه یکی از لایه های همکاری مربوط به لایه های مسائل کلان در سطح بین المللی است، گفت: دانشگاه باید در این زمینه مطالعاتی داشته باشد که روند حرکت جهانی به چه سمت و سویی است. به عنوان مثال، در دوره 20ساله آینده قطب بندی جهانی چگونه می تواند باشد؟ و این مسئله نیازمند آن است که خارج از حرفهای سطحی و براساس مطالعات دقیق سخن گفته شود.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: این قطب بندی می تواند شامل ظرفیت های سیاسی و یا اقتصادی باشد و این نیازمند مطالعات بسیار دقیق است؛ گرچه در این زمینه کتاب و مقالات زیادی نوشته می شود اما باید کشور از مبانی قرص تری برخوردار شود که این یکی از لایه های مهمی است که می تواند به جهت گیری کشور در ابعاد مختلف سیاسی و اقتصادی کمک نماید.

لاریجانی خاطرنشان کرد: اینکه تصویر روشنی از شرایط جهانی داشته باشیم که به چه سمت و سویی خواهیم رفت و چه بازیگرانی در منطقه وجود دارند و خصوصیات آنها را داشته باشیم، کمک خواهد کرد تا تصویر روشنی از وضعیت حال و روند حرکت های جهانی از جهات مختلف داشته باشیم و در این زمینه باید از عوام گری و تخیل گری پرهیز کنیم.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: شناخت تمام عالم مفید است؛ اما هم ظرفیت ما محدود است و همین که باید مسائل را اولویت بندی نماییم و در برخی از مسائل باید توجه بیشتری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه برخی از کشورها از لحاظ سیاسی با ما خصومت دارند گفت: بنابراین هرچه اطلاعات عمیق تری از آنها و لایه های مختلف داشته باشیم کمک بیشتری به کشورمان نموده ایم که از جمله آنها می توان به رژیم صهیونیستی اشاره کرد و شناخت آن برای کشورمان مفید است.

رئیس مجلس در ادامه گفت: در این زمینه برخی دیگر از کشورها خصومتی با ما ندارند اما رفتارهای آزاردهنده ای دارند و شناخت آنها مهم است اما باید اولویت های این شناخت ها را مشخص نمود.

وی افزود: برخی دیگر از کشورها به دلیل ارتباط قوی که با ما دارند شناخت آنها به ما کمک خواهد کرد.

لاریجانی اظهار داشت: از سوی دیگر کشورهای دیگری نیز وجود دارند که منافع ما با آنها مشترک است و در این زمینه باید از کارشناسانی که دارای اطلاعات غیرآشکار هستند، استفاده نمود و باید جلساتی گذاشته شود تا در این خصوص بحث شود.

وی خاطرنشان کرد: مباحث دیگری نیز وجود دارد که در کشور ما مفقود است و آن راه و رسم هایی است که در کشورهای مختلف رخ می دهد.

وی با بیان اینکه هر تئوری توسعه بر بال یک فرهنگ استوار است گفت: شاید این مسئله در کشور ما سخت گرفته شده است اما این موضوع نیازمند به یک کاوش و تجربه است. هر تئوری توسعه را در کشور بخواهیم دنبال کنیم باید فرهنگ آن نیز وجود داشته باشد.

لاریجانی در ادامه با اشاره به نظام بودجه ریزی و برنامه ریزی در کشور گفت: برنامه هایی قبل از انقلاب و پس از انقلاب وجود داشته است که از جمله آن  برنامه پنجم توسعه است.

وی افزود: در برخی از برنامه های پس از انقلاب دارای سبک های مختلفی داشتیم از جمله آنکه در یک برنامه بصورت خیلی ریز به آن پرداخته شده است و در برخی دیگر بصورت کلی به آن پرداختیم.

لاریجانی در ادامه خطاب به اعضای هیئت علمی دانشگاه مطالعات جهان گفت: اینکه دانشگاه چگونه با بخش های اجرایی پیوند بخورد با اجبار و الزام صورت نمی گیرد و اگر قانون نیز در این زمینه تصویب شود نمی تواند باعث پیوند دانشگاه با بخش های اجرایی شود.

وی در این زمینه پیشنهاد کرد: شما باید این فرصت را به وجود آورید تا دستگاهای اجرایی شما را بشناسند تا تولیدات مد نظر آنها را عرضه کنید.

وی در پایان گفت: به مرکز پژوهش های مجلس توصیه می کنم تا با برگزاری نشستهایی زمینه رفع مشکلات دانشگاه مطالعات جهان را بررسی کنند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet