حلول ماه ربیع الاول
1389/02/08 09:26:00
سرویس صحن

زاکانی: باید با لایه‌های اصلی مفسدان برخورد شود

**نماینده تهران گفت: نباید تنها با افراد خرده پا در زمینه مفاسد اقتصادی برخورد شود و در این راستا باید سعی کرد با لایه‌های اصلی مفسدان برخورد صورت گیرد.

به گزارش خبرگزاری فارس،" علیرضا زاکانی" نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با حضور در جلسه‌ای با عنوان استراتژی دانشجویی در برخورد و تعامل با قوه قضائیه که از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، اظهار داشت: موضوع مفاسد اقتصادی در سال 81 بابی را باز کرد و مسئولیت‌های جدیدی را بر روی دوش دلدادگان انقلاب گذاشت.

وی با اشاره صحیفه حضرت امام(ره) افزود: با رجوع به صحیفه به برخی‌ گزینه‌ها می‌رسیم که امام(ره) در آن فلسفه انقلاب در بخش‌هایی رفع تبعیض‌هایی می‌داند که از گذشته به جا مانده است.

وی ادامه داد: امام در یک مصاحبه با مجله اشپیگل آلمان در خصوص اختلاف ایران دیروز و ایران فردا سخن گفت و در آنجا به بحث فساد مالی اشاره کرد و بر این اساس اگر به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی توجه کنیم می‌بینیم که امام در جریان پیروزی انقلاب به مقوله مفاسد اقتصادی توجه ویژه‌ای داشت.

زاکانی در این رابطه گفت:‌ همچنین امام در آن زمان مصاحبه‌ای با تلویزیون ایتالیا داشت که در آنجا هم به مبارزه با فساد و فحشا در همه زمینه‌ها اشاره می‌کند و در این راستا باید گفت که بحث مفاسد و برخورد با آن یک بحث جدید نیست که در سال 80 موضوعیت پیدا کرده باشد بلکه یکی از مسائل مهم در شکل‌گیری انقلاب بوده است.

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی در ادامه این برنامه اظهار داشت: بعد از دوران پیروزی انقلاب و در دهه‌های اول فضایی متفاوت در جامعه حاکم بود و آن فضا، فضای فوق‌العاده آرمانی و ایده‌آل بود و این موضوع در سال‌های دفاع مقدس نمود بیشتری داشت.

زاکانی افزود: اگر در همان دوران هم بخواهیم بررسی کنیم می‌بینیم که رگه‌هایی از مفاسد اقتصادی در آن دوران هم وجود داشت یعنی زمانی که همه تلاش می‌کردند تا دشمن به کشور تجاوز نکند عده‌ای در داخل کار خود را ادامه می‌دادند و در پی اعمال خود بودند که البته تعداد این عده بسیار قلیل بود.

نماینده مردم تهران خاطرنشان کرد: ‌بعد از جنگ اتفاقاتی در کشور رخ داد و شرایط کم‌کم به سمتی رفت که مفسدان همدیگر را پیدا کردند و فضا به گونه‌ای شد که این عده تبدیل به شبکه‌های فساد شدند که بر این اساس اگر به اعتراض رهبری در دومین سالگرد رحلت امام (ره)دقت کنیم می‌بینیم که بخش عمده‌ای از فرمایشات ایشان در این خصوص بوده است.

وی در ادامه گفت: نظام فکری حضرت امام(ره) یک نظام به هم پیوسته بود که البته نظام فکری رهبر انقلاب هم اینگونه است و بر این اساس باید فهم درستی از فرمایشات امام و رهبری داشته باشیم.

زاکانی خاطرنشان کرد:‌ در طول 21 سال گذشته رهبری نکاتی را ذکر کرده‌اند که حوزه‌های آن مبتلا به همه ما است و اگر به آن توجه صورت نگیرد دچار مشکل خواهیم شد.

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی با بیان اینکه فساد چیزی است که در دوره طاغوت در جامعه ما نهادینه شد، افزود: انقلاب ما آمد تا نظام طاغوت را اصلاح کند و بر این اساس باید گفت که در دور‌ه‌ای به قدری روشنایی و گرمای انقلاب ما زیاد بود که فضای فساد در کشور ایجاد نشد هرچند که برخی نیز در آن دوران اعمال خود را انجام می‌دادند.

زاکانی در ادامه با اشاره به فرمان 8 ماده‌ای رهبر انقلاب اظهار داشت: این فرمان در واقع یک دستورالعمل ملی است که باید آنرا ملاک و میزان قرار داد و به آن عمل کرد.

وی در این رابطه گفت: بعد از صدور این فرمان ستادی تشکیل شد که 4 کمیته داشت و وظیفه آن اجرای فرامین ذکر شده در این دستور بود.

نماینده مردم تهران همچنین اظهار داشت: دستگاه قضایی و اجرایی کشور در سال 81 شعاری را در خصوص مبارزه با مفاسد مطرح کردند که البته این شعار در بخش‌هایی موثر وارد شد و رهبری هم بر اساس آن فرمان 8 ماده‌ای را صادر نمودند ولی در آن زمان شعاردهندگان این مسئله را زمین گذاشتند و آنرا پیگیری نکردند و بعد از آن بود که رهبری خواستار ورود تشکل‌های دانشجویی به این عرصه شدند.

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی در ادامه اظهار داشت: وقتی که با موضوع مفاسد برخورد درست صورت گیرد نیاز به تبلیغ برای آن نیست چرا که مردم خود این موضوع را می‌بینند و آنرا درک می‌کنند.

وی با بیان اینکه باید تعریف درستی از موضوع مبارزه با مفاسد اقتصادی ارائه شود، گفت: نباید تنها با افراد خرده پا در زمینه مفاسد اقتصادی برخورد شود و در این راستا باید سعی کرد با لایه‌های اصلی مفسدان برخورد صورت گیرد.

زاکانی ادامه داد: فساد اقتصادی به گونه‌ای است که یک فرد دست فروش با استفاده از آن ثروت به دست می‌آورد و بعد از روشن شدن جرایم خود فرار می‌کند و وقتی ماموران وی را دستگیر می‌کنند به آنها پیشنهاد رشوه 100 میلیارد تومانی می‌دهد.

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: باید در بحث مبارزه با مفاسد ضابطه‌ها جای خود را به رابطه‌ها دهند چرا که شاهد هستیم حتی برخی که خود شعار مبارزه با مفاسد را سر می‌دهند دارای پرونده هستند.

نماینده مردم تهران با بیان اینکه یک سری ایرادها هم در خود ما وجود دارد، گفت: ما به عنوان کسانی که قصد مطالبه داریم در ابتدا باید بدانیم که چه چیزی را می‌خواهیم مطالبه کنیم و البته تنها در یک برهه از زمان به این مقوله نپردازیم بلکه باید این موضوع را به طور مداوم پیگیری کنیم.

زاکانی خاطرنشان کرد:‌ با چند تدبیر درست می‌توان مقابل بسیاری از مسائل را گرفت لذا باید گفت درحال حاضر اهتمامی در خصوص مبارزه با مفاسد وجود دارد و ما باید دقت کنیم که این اهتمام را در مسیر درست هدایت نماییم.

وی همچنین اظهار داشت: اگر مسیر برای فعالیت اقتصادی سالم باز بود بسیاری از فکرهای خلاق می‌توانستند فعالیت درستی داشته باشند اما آن عده که در کشور یکدیگر را پیدا کرده‌اند اجازه ورود دیگران را در عرصه اقتصادی نمی‌دهند و متاسفانه حتی شاهد هستیم که در برخی موارد کسی که باید از حق مردم صیانت کند خودش با فرد مفسد رابطه دارد و اطلاعات را به وی منتقل می‌کند.

نماینده مردم تهران با اشاره به دیدار اخیر رهبر انقلاب با روحانیون مجلس گفت: رهبری در این دیدار در خصوص سطح رفاه نمایندگان تذکر دادند و گفتند که نباید سطح رفاه نمایندگان بالا باشد و همچنین در خصوص نوع مواجهه نماینده با مسائلی که ممکن است طی آن منافع ملی فدای منافع منطقه‌ای شود تذکر دادند.

وی در ادامه با بیان چند مثال که دستگاه قضایی در آنها مقابل مفسدان ایستادگی کرده اظهار داشت: درحال حاضر دستگاه قضایی برای مبارزه با مفاسد اهتمام دارد البته نباید گفت که همه جای نظام را مفسدان گرفته‌اند ولی باید توجه داشت که در این موضوع کم هم زیاد است و ما هم وظیفه داریم که مقابل این مسئله بایستیم.

زاکانی با بیان اینکه دستگاه قضایی در دوره اخیر راه درستی را انتخاب کرده، گفت: عمده مسئولان جدید در قوه قضائیه انسان‌هایی پاک هستند که مورد اعتماد می‌باشند و در مقایسه با گذشته می‌توان گفت که افراد جدید یک سر و گردن نسبت به افراد قبل پیشرفت کرده‌اند.

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی با اشاره به جلساتی که با رئیس قوه قضائیه داشت، اظهار داشت:‌ طی این جلسات متوجه شدیم که سیستم قضایی قصد برخورد با مفسدان را دارد که البته ما هم باید در این خصوص مطالبه‌گر باشیم.

وی در پایان اظهار داشت: ما نباید ابزار دست دیگران شویم چرا که عده‌ای قصد دارند ما را سپر خود قرار دهند و در این راستا همواره باید سعی کنیم تا مناسبات را بشناسیم.

انتهای پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet