خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1389/02/08 11:22:00
سرویس اقتصادی
بدون اساسنامه مجلس نظارتی برقراردادهای نفتی ندارد

سازدار: مجلس به وظیفه نظارتی خود عمل کند

**سیروس سازدار گفت: دولت به وظیفه قانونی خود جهت ارائه اساسنامه شرکت ملی نفت عمل نمی کند.

"سیروس سازدار" عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، با بیان اینکه دولت در مورد ارائه اساسنامه شرکت ملی گفت: چندین بار اعتراضاتی از سوی نمایندگان نفت به مجلس تعلل کرده است در مورد عدم ارائه اساسنامه شرکت های ملی نفت، گاز و صنایع پتروشیمی صورت گرفته اما به نظر می رسد دولت همچنان نمی خواهد به وظیفه قانونی خود عمل نماید.

سازدار گفت: اگر دولت به وظیفه قانونی خود که همان ارائه اساسنامه شرکت ملی نفت است عمل نکند مجلس باید به وظیفه قانونی خود که سوال و تذکر و دیگر موارد است عمل نماید.

عضو کمیسیون انرژی تاکید کرد: معتقدم که عدم ارائه اساسنامه شرکت های مذکور از سوی دولت جزء ضعف های نظارتی مجلس است اینکه چرا مجلس نمی تواند وزارت نفت را مقید نماید که اساسنامه شرکت های خود را تقدیم نماید.

نماینده مرند و جلفا افزود: زمانی که خواست مجلس را دولت به جا نمی آورد مجلس وظیفه دارد که از ابزارهای قانونی خود استفاده نماید.

سازدار تصریح کرد: دولت از نظر عدم ارائه اساسنامه شرکت های مذکور یا کم لطفی یا خودسرانه عمل می کند و این سوال که چرا دولت به این موضوع توجه نمی کند برای نمایندگان طی این سال ها همچنان باقی است.

عضو کمیسیون انرژی گفت: مجلس به وظیفه نظارتی خود در موضوع اساسنامه شرکت نفت ضعیف عمل می کند و دولت هم با توجه به ضعف مجلس در نظارت اقدامات قانونی خود را انجام نمی دهند.

نماینده مرند و جلفا با اشاره به وابستگی 54 درصدی درآمد بودجه کشور به نفت تاکید کرد: در صورتی که اساسنامه تصویب نشود مجلس نمی تواند برقراردادهای نفتی نظارت داشته باشد و کشور از این باب خسارات فراوانی را خواهد دید.

وی افزود: هنگامی که از وزیر نفت سوال می شود که وضعیت اساسنامه چگونه است تاکید می کند که اساسنامه شرکت نفت را به دولت ارائه کرده ام و این دولت است که باید آن را به صورت مصوبه خود به مجلس ارسال نماید و همچنان هم دولت در ارائه آن تعلل می کند.

سازدار خاطرنشان کرد: دولت به مصوبات مجلس اهمیت لازم را نمی دهد.

عضو کمیسیون انرژی در مورد آخرین وضعیت اساسنامه ملی نفت گفت: وزیر نفت در حدود یکسال است که تصریح دارد که این اساسنامه تحویل هیات دولت شده است و دولت باید آن را تصویب و به مجلس ارسال نماید.

وی با تاکید بر اینکه در هر صورت وزیر نفت مسئول تنظیم اساسنامه شرکت ملی نفت است گفت: قانون وزارت نفت را مکلف کرده است نه دولت را، بنابراین وزیر باید پاسخگو باشد.

سازدار افزود: وزارت نفت در سال گذشته بنزین وارد کرد مسئولیت آن را نمی پذیرد زمانی هم که از وی سوال می شود تاکید دارد که دولت وزارتخانه را موظف به واردات کرده است، زمانی هم که اساسنامه را نمی دهد می گوید که اساسنامه را به دولت ارائه کرده ام، هر وزیری در مقابل مجلس مسئول است و باید خود پاسخگو باشد.

نماینده مرند و جلفا گفت: دولت در اجرای قانون بیشتر از این تعلل نکند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet