خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1389/02/08 11:57:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
دهقان:

نقش شوراهای استان باید به پارلمان استانی ارتقا یابد

**یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه شوراها از ارکان تصمیم گیری در کشور هستند، گفت: نقش شوراهای استان باید به سطح نقش پارلمان استانی ارتقا یابد.

"محمد دهقان" در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران با اشاره به فرا رسیدن 9 اردیبهشت روز شوراها، شوراها را یکی از نهادهای مردمی کشور که در تصمیم‌گیری‌ها بسیار موثر هستند، دانست و افزود: در اصل 7 و اصول 100 تا 106 قانون اساسی به مساله شوراها اشاره و مقرر شده که برنامه‌ریزی و نظارت در مسائل مختلف فرهنگی اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی و .... در شهر و روستا بر عهده این نهاد گذاشته شود.

وی با اشاره به جایگاه بسیار مهم شوراها برای حل مشکلات منطقه‌ای و محلی در قانون اساسی تصریح کرد: در قانون اساسی مسائل کلان و ملی به مجلس شورای اسلامی و مسائل منطقه‌ای و محلی در زمینه‌های مختلف، به شوراها واگذار شده است.

دهقان با اظهار تاسف از اینکه شوراها 19 سال دیر تشکیل شدند، گفت پیش از تشکیل شوراها به دلیل اینکه این نهاد هنوز در فرهنگ کاری ما نهادینه نشده بود و مسوولان اجرایی در طول سالیان متمادی به صورت متمرکز عمل می‌کردند و به نوعی تمرکزگرایی و اقتدار مدیریت داشتند، لذا چندان به شوراها جهت اداره‌ امور اهتمام نداشتند و بعضا شوراها را مانعی برای اقتدار مدیریتی خود تلقی می‌کردند.

وی افزود: پس از تشکیل شوراها شاهد طراحی و تدوین قوانین متناسب با قانون اساسی برای شوراها نبودیم و مسوولان اجرایی، شوراها را مانعی برای تصمیم‌گیری‌های خود می‌دانستند و در عین حال افرادی که وارد شوراها شدند جایگاه لازم را پیدا نکرده بودند و کمتر به شان شوراها توجه می‌کردند، لذا شوراها نتوانستند رشد و نمو لازم و متناسب با خواست قانون اساسی را داشته باشند.

به گفته‌ وی، بر این اساس، این عوامل درونی و بیرونی موجب شدند که شوراها جایگاهی که قانون اساسی برای آنها تعیین کرده را کسب نکنند.

نماینده‌ مردم طرقبه و چناران معتقد است که به دلیل نقص قانونی، سلسله مراتب شوراها طبق قانون اساسی رعایت نشد و شوراها به جای آنکه ناظر بر مسوولان اجرایی باشند به یک نهاد زیر مجموعه مسوولان اجرایی تبدیل شدند.

وی تصریح کرد: اتصال شوراها به وزارت کشور یکی از انحرافات از قانون اساسی بود که در زمینه تشکیل و ادامه کار شوراها شاهد بودیم.

دهقان با بیان اینکه طی سال‌های تشکیل شوراها این نهاد خدمات زیادی به کشور به ویژه در بخش حل مشکلات منطقه‌ای ارائه داده است، گفت: در هم تنیده شدن مسوولیت و اختیارات شوراها با شوراهای فرودست و مسوولان اجرایی محلی و نیز آمیختگی مسوولیت شوراهای فرادست با مسوولان اجرایی بلند پایه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی از دیگر مشکلات کار شوراها بوده است.

وی با تاکید بر ضرورت رفع این ایراد، با بیان اینکه شوراها باید به جایگاهی که در قانون اساسی آمده است، برگردند، افزود: در این راستا، باید شوراهای فرادست تقویت شوند و نسبت به شوراهای فرودست نظارت دقیقی اعمال شود.

این نماینده مجلس در این راستا به طرحی که در مجلس در حال بررسی است، اشاره و خاطرنشان کرد: این طرح، شوراهای استان و شورای عالی استان‌ها را تقویت می‌کند و شورای فرودست را به لحاظ سلسله مراتب به شوراهای بالادستی متصل می‌نماید و شوراهای بالا دستی به نوعی به مجلس شورای اسلامی متصل می‌شود.

دهقان با بیان اینکه در این طرح شورای استان نقش پارلمان استان را دارا است، گفت: بر اساس این طرح شورای استان کار تدوین مقررات و نظارت بر مسوولان اجرایی منطقه و شوراهای پایین دستی را بر عهده دارد.

به گفته وی، در این طرح پیش بینی شده که اعضای شورای استان با همان شرایط نمایندگان مجلس کاندیدا و انتخاب می‌شوند همین هم باید مورد تایید همه شوراهای هر شهرستان باشند و هم از لحاظ شخصیت علمی و تخصصی حداقل سواد نمایندگان مجلس را داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: طبق این طرح شورای عالی استان‌ها که در حال حاضر عملا به نوعی زیر مجموعه وزارت کشور قرار گرفته باید از وزارت کشور منفک شده و به پارلمان ملی متصل شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet