ایام محرم 1398
1389/02/08 15:02:00
سرویس صحن
بگلریان:

سازمان قانون مالیات بر ارزش افزوده تاکنون گزارشی به مجلس نداده است

**روبرت بگلریان عضو ناظر درسازمان قانون مالیات بر ارزش افزوده گفت: تاکنون گزارشات سازمان قانون مالیات بر ارزش افزوده به مجلس ارسال نشده است.

"روبرت بگلریان" عضو ناظر درسازمان قانون مالیات بر ارزش افزوده در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، با بیان اینکه تاکنون گزارشات سازمان به مجلس ارسال نشده است گفت: تلقی سازمان مالیات بر ارزش افزوده بر این بود که گزارش خود را هر 6 ماه یکبار به مجلس شورای اسلامی ارسال نمایند در حالی که تاکنون گزارشی ارسال نشده است.

نماینده ارامنه جنوب کشور با بیان اینکه اینجانب باید به عنوان عضو ناظر بر سازمان قانون مالیات بر ارزش افزوده در جریان ارسال گزارشات سازمان قرار گیرم گفت: درخصوص عدم ارائه گزارش از سوی سازمان مذکور مسائلی را منتقل نمودیم اما انعکاسی نداشته است اما از سوی دیگر در مذاکراتی که با معاون سازمان مالیات بر ارزش افزوده داشتم مشکل را ناشی از این امر می دانستند که اگر درآمدی مبنی بر حکم ماده (37) قانون مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد به دلیل اینکه در دو ردیف بودجه سال گذشته ردیف هزینه ایی برای آن پیش بینی نشده بود سازمان مالیاتی قادر به تخصیص این وجه نبوده است اما در بودجه 89 ردیف هزینه ای پیش بینی شده است.

عضو ناظر بر سازمان اجرای ماده (37) قانون مالیات بر ارزش افزوده گفت: مسئولان سازمان مالیات بر ارزش افزوده تاکید کردند به دلیل پیش بینی ردیف هزینه ای در بودجه سال 89 گزارشات به صورت مداوم به مجلس ارسال خواهد شد.

وی با انتقاد از عدم دعوت از ناظر مجلس بر این سازمان تاکید کرد: منتظر خواهیم شد در صورتی که مجددا عضو ناظر مجلس به این سازمان و جلسات آن دعوت نشود پی گیر خواهیم شد و راهکاری را در پیش خواهیم گرفت.

بگلریان درخصوص وضعیت اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در کشور گفت: به دلیل این که روند آموزشی بخشی از صنوف و واحدهای صنفی تکمیل نشده اجرایی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده مشکل ساز است.

 تصریح کرد: تکمیل زنجیره در بخش صنعت و معامله ای که خرده فروشان و یا عمده فروشان یا کارخانجات دارند مشکل ساز شده و بسیاری از فروشندگان اظهار نموده اند که در صورتی که مالیات بر ارزش افزوده محاسبه شود قیمتهای بالاتری در نظر گرفته خواهد شد.

وی افزود: هنوز نتوانسته ایم که کل صنوف را پوشش دهیم و در صورتی که این امر اتفاق بیفتد فرار از مالیات صورت نخواهد گرفت.

روبرت بگلریان تصریح کرد: معتقدم که به دلیل این که نرخ مالیاتی کم باشد هنوز برای بسیاری از صنوف فرار مالیاتی و پیش بینی جرائم احتمالی صدق می کند.

وی افزود: می دانین که در برآیند تسلیم لایحه به مجلس از سالها قبل شنیده می شد که در صورتی که نرخ مالیاتی 10 درصد باشد هزینه و درآمد وصول مالیات برابر خواهد شد.

وی گفت: اما عملا با تعیین نرخ 3 درصد که پیشنهاد رئیس جمهور بود و مسائلی که احتمال می دادند در جامعه صورت گیرد و اینکه هدف اساسی را بر استقرار نظام مالیات بر ارزش افزوده و پس از آن کسب درآمد گذاشتند اما حدس می زنیم که چنین نرخهای پایینی پیامدهایی را هم ممکن است داشته باشد.

بگلریان با اشاره به دیگر مشکل اجرایی کردن مالیات بر ارزش افزوده تاکید کرد: آستانه شمولیت را که در گذشته بر 100 میلیون تومان فروش در سال مدنظر قرار داده بودیم سازمان مالیاتی این مبلع را به 300 میلیون تومان افزایش داد این تفاوت باعث شد که بسیاری از صنوف تا اطلاع ثانوی از شمولیت مالیات بر ارزش افزوده خارج شوند.

وی افزود: به هر حال این مالیات در حال اجرایی شدن است و امیدواریم که هر چه زودتر از حالت آزمون و خطا خارج و تثبیت شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet