هدر موبایل
1389/02/08 15:33:57
سرویس اقتصادی
نادران در گفت و با خانه ملت:

برنامه پنجم باید کمیت پذیر و قابل ارزیابی باشد

**"الیاس نادران "نماینده تهران با تاکید بر اینکه برنامه پنجم باید "منجز" باشد، گفت: این برنامه باید کمیت پذیر و قابل ارزیابی به روشهای مرسوم مطالعات علمی باشد.

وی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درخصوص ارزیابی اش از برنامه چهارم توسعه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کشور گفت: برنامه چهارم در امتداد برنامه گذشته از منطق یک برنامه ریزی جامع تبعیت می کرد که اقتصاد کشور و حوزه های اجتماعی فرهنگی، اقتصادی و سیاسی بود.

وی افزود: باتوجه به  احکام ایجابی برنامه چهارم، بخش اعظم آنچه در برنامه چهارم آمده است فاقد مشخصه های قابل ارزیابی است و از این نظر با مشوق برنامه ریزی تطابق ندارد.

این چهره شاخص اقتصادی مجلس هشتم تصریح کرد: علاوه بر مشکل برنامه ریزی جامع در برنامه چهارم جهت پیگیری های آن نیز به استناد اسناد پشتیبان منتشره در کتاب مبانی نظری برنامه چهارم با جهت گیری های انقلاب اسلامی زاویه داشت.

نادران تاکید کرد: بنابراین ارزیابی دقیقی نسبت به اجرا یا عدم اجرای قانون برنامه چهارم و نسبت به احکام آن با اهداف تعریف شده و جهت گیری های قید شده در آن به روش های مرسوم عملی نیست.

وی با اشاره به اولویت های در برنامه پنجم توسعه گفت: با این آسیب شناسی از قانون برنامه چهارم توسعه باید برنامه پنجم اولاً مسئله محوری باشد تا براساس آن مشخص باشد که نظام طی پنج سال آتی چه مسایلی را در حوزه های اقتصادی، اجتماعی فرهنگی و سیاسی گلوگاههای اساسی مردانه و ثانیاً احکام برنامه پنجم باید منجز و کمیت پذیر و قابل ارزیابی به روش های مرسوم مطالعات علمی باشد و ثالثاً این برنامه باید بطور واقعی اهداف کمی تعبیه شده در سیاست های کلی برنامه پنجم را تامین نماید.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این سوال که آیا شما برنامه پنجم توسعه را مطالعه کردید، گفت: این برنامه هنوز به صورت رسمی به نمایندگان مجلس ارسال نشده است، اما آنچه من تحت عنوان این برنامه دیدم فاقد جداول و اطلاعات کمی و مدل های برآورد برنامه است.

خاطر نشان می شود:برنامه پنجم توسعه از هفته آینده در بین نمایندگان مجلس توزیع خواهد شد که بحث از بررسی در کمیسیون ها در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet