خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/02/08 15:54:00
سرویس اقتصادی
ادیانی راد

پیش نویس اولیه اساسنامه شرکت ملی نفت در دولت آماده است

**ادیانی راد گفت: پیش نویس اولیه اساسنامه شرکت ملی نفت در دولت آماده است.

سیدعلی ادیانی راد عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با خبرنگار خانه ملت با بیان اینکه ارائه اساسنامه شرکت های ملی نفت، گاز و پتروشیمی مبنای قانونی دارد گفت: متاسفانه ارائه اساسنامه شرکت ملی نفت در هیچ یک از سنوات اتفاق نیفتاده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: یک مبنای قانونی وجود دارد که برابر مصوبه مجلس در دهه 60 وزارت نفت مکلف شده بود که برابر قانون نفت اساسنامه شرکت های نفت، گاز و پتروشیمی را تقدیم مجلس شورای اسلامی کند تا بر آن اساس مجموعه تنظیم روابط مالی وزارت نفت با دولت و حکومت اسلامی منقح و مشخص شود.

ادیانی راد تاکید کرد: بر همین اساس در اکثر بودجه سنواتی دهه 60، 70 و 80 مجلس دولت را مکلف کرد که اساسنامه این شرکت ها را تقدیم نماید. طی چند سال اخیر مجلس هر ساله در بودجه سنواتی تاکید می کرد که تا آخر خرداد سال بودجه باید اساسنامه این سه شرکت بزرگ حوزه نفت را دولت و وزارتخانه نفت به مجلس تقدیم نماید.

ادیانی خاطرنشان کرد: متاسفانه در هیچ یک از این سنوات این اتفاق نیفتاد.

وی تصریح کرد: در بودجه سال 89 هم مجددا و برای چندمین بار از باب تکرار مجلس دولت را مکلف کرد که تا پایان تیر ماه سال 1389 اساسنامه این سه شرکت را تقدیم مجلس نماید.

وی گفت: نهادهای نظارتی هم پیگیری هایی را انجام دادند که برابر گزارش ها و اطلاعات واصله اقداماتی را هم قرار است در رابطه با اینکه چرا دولت به این قانون عمل نکرده انجام دهند.

نماینده قائم شهر با بیان اینکه عدم ارائه اساسنامه شرکت های مذکور تنها به دولت های نهم و دهم ارتباط ندارد گفت: از دهه 60 تا به حال دولت های متعددی که پس از انقلاب بر سر کار آمدند هیچ کدام اقدام به ارائه اساسنامه نکردند .

وی ادامه داد: با عنایت به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص برنامه پنجم توسعه و چشم انداز 20 ساله و با عنایت به قانون نفت مصوب مجلس از دهه 60 تا بحال بهترین راه برای تنظیم روابط مالی وزارت نفت با دولت تدوین اساسنامه است تا چارچوب کار و اعمال نظارت و حاکمیت از سوی نهادهای حکومتی و نظارتی از جمله مجلس شورای اسلامی فراهم شود.

عضو کمیسیون انرژی همچنین تاکید کرد: براساس اطلاعی که ما (نمایندگان مجلس) داریم دولت اقدام به تدوین اساسنامه کرده و پیش نویس اولیه آن آماده است و برابر پیگیری های انجام شده مقرر است که دولت اقدام به این عمل نماید.

وی در خاتمه تصریح کرد: امیدواریم دولت اساسنامه شرکت ملی نفت را برابر قانون تقدیم مجلس نماید و امیدواریم که این خط شکنی و نام نیک در رابطه با این قانون معطل مانده برای دولت دهم به ثبت برسد.

وی همچنین افزود: بنابه اطلاع غیر رسمی دولت جهت ارائه اساسنامه شرکت ملی نفت به مجلس آمادگی دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet