ایام محرم 1398
1389/02/08 19:05:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
اسماعیلی:

شوراها نظارت کافی به عملکرد شهرداران ندارند

** عضو کمیسیون سیاست داخلی و امور شوراهای مجلس با اعتقاد بر اینکه شوراها تاکنون نتوانسته‌اند نسبت به عملکرد شهرداران نظارت خوبی اعمال کنند، در عین حال دلیل این مساله را تنفیذ نشدن اختیارات لازم و کافی به این نهادهای مردمی علی‌رغم انتظارات بالا از آنها دانست.

ولی اسماعیلی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تاکیدات مکرر قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران در چند بند نسبت به اهمیت شوراها و اصل همفکری در احکام اسلامی عنوان کرد: البته متاسفانه اجرای این اصل قانون اساسی چندین سال معطل مانده بود اما به هر حال انجام آن برکاتی برای نظام جمهوری اسلامی به بار آورد.

وی با تاکید به اینکه شکی نیست که خرد جمعی کمتر دچار اشتباه می‌شود و این موضوع مورد پذیرش همگان است در عین حال در ارزیابی از عملکرد سه دوره شوراها در کشور خاطرنشان کرد: متاسفانه طی این سالها به اندازه انتظاری که از شوراها وجود داشته که به عنوان پارلمان‌های محلی کار کنند به آنها اختیار تنفیذ نشده است و لذا شوراها نتوانستند نظارت کافی به عملکرد شهرداران داشته باشند و یا شوراهای استان‌ها به عنوان پارلمان محلی نمی‌توانند کلیه مدیران اجرایی استان را مورد نظارت خود قرار دهند.

به گفته این عضو کمیسیون سیاست داخلی و امور شوراهای مجلس، ‌طرحی در همین رابطه در دست بررسی کمیسیون مشترکی است که به همین منظور تشکیل شده است، چرا که ما معتقدیم اگر شوراها بتوانند اختیارات بیشتری داشته باشد و برای دفاع از حق و حقوق مردم نظارت گسترده‌تری اعمال کنند قطعا تاثیرگذاری این نهادهای مردمی بیشتر خواهد شد.

اسماعیلی، با اعتقاد به اینکه شوراهای استانی تاکنون نتوانستند توانمندی خود را به منصه ظهور بگذارنند تا مردم احساس کنند، یک پارلمان محلی می‌تواند حلال بسیاری از مشکلات آنها باشد، ادامه داد: متاسفانه تاکنون همه مشکلات استانی به نماینده یک حوزه انتخابیه مرتبط می‌شود که این کار درستی نیست چرا که یک نماینده مجلس تنها باید قانونگذاری کند. اما با این شیوه هم وقت نمایندگان تا حد زیادی گرفته می‌شود و هم اهمیت و شان اعضای شوراها به درستی رعایت نمی‌شود.

وی با تاکید بر رفع خلاهای قانونی در این رابطه گفت: شوراها بهترین روش برای دخالت مردم در سرنوشت‌شان در حاکمیت است، اما به شرط آنکه امکانات و اختیارات لازم را در اختیار داشته باشند لذا در کل با توجه به اختیارات فعلی شوراها می‌توان ارزیابی خوبی از عملکرد آنها داشت.

نماینده گرمی در مجلس برخی اظهارات مبنی بر لزوم افزایش اختیارات شوراها را در حد حرف دانست و گفت: یکی از مشکلات در بحث شوراها، ورد به این نهادهای مردمی است که جای اصلاح بسیاری دارد. به این معنا که برای ورود به شوراها باید به دو مقوله تخصص و تحصیلات توجه بیشتری شود.

اسماعیلی، با تاکید بر اینکه باید برای ورود به شوراها هم تجربه و هم تحصیلات در کنار هم دیده شود در پایان گفت‌وگوی خود با ایسنا عنوان کرد: از آنجا که شوراها باید به عملکرد شهرداران نظارت کنند اگر این دو مقوله رعایت شود بیشتر مشکلات فعلی در امور شوراها و شهرداران حل می‌شود

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet