شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/02/09 09:08:00
سرویس فرهنگی
اولویت‌های صرف بودجه فرهنگی استان کرمانشاه از دیدگاه نمایندگان:

بودجه فرهنگ صرف امور زیربنایی شود

**نماینده مردم کنگاور معتقد است که بودجه فرهنگی نباید صرفا در امور روبنایی هزینه شود.

 در پی تقدیم لایحه بودجه سال 89 کشور به مجلس شورای اسلامی در چهارم بهمن‌‌ماه سال گذشته، رئیس‌جمهور یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن را توجه به بخش فرهنگ عنوان کرد و گفت: «اساس حرکت ملت ایران و انقلاب اسلامی یک حرکت فرهنگی است و از نگاه اعتقادی ما اقتصاد، تولید، عمران، روابط اجتماعی، تحرکات سیاسی و اصل حکومت باید در خدمت اعتلا و ارتقای فرهنگ و ارزش‌های اخلاقی قرار گیرد.»

همچنین در این لایحه بودجه، افزایش نشاط اجتماعی، توسعه مراکز فرهنگی، سینما، مساجد، مصلی، مراکز نمایشی و حوزه‌های علمیه و کانون‌هایی که به صورت خاص مسئولیت فرهنگی دارند پیش‌بینی شد.

در لایحه بودجه 368 هزار میلیارد تومانی سال 1389 کل کشور، با توجه به رویکرد فرهنگی دولت دهم، علاوه بر بودجه‌های معمول در بخش فرهنگ که در سال 88 به حدود 3500 میلیارد تومان می‌رسید، مبلغ 1500 میلیارد تومان به عنوان اعتبارات ارتقای شاخص‌های فرهنگی کشور به این حوزه اختصاص یافت که از این مبلغ 900 میلیارد تومان آن بودجه جاری و 600 میلیارد تومان مابقی، بودجه عمرانی و زیرساخت‌های فرهنگی است. سهم استان کرمانشاه از این بودجه در سال جاری 37 میلیارد تومان بود که با توجه به مشکلات فراوانی که درحوزه زیرساخت‌های فرهنگی استان وجود دارد، نیاز به برنامه‌ریزی صحیح و اصولی برای صرف این بودجه به طور یقین احساس می‌شود. بدون شک توسعه فرهنگی یکی از زیرساخت‌های توسعه پایدار است و نمی‌توان در هیچ جامعه‌ای از توسعه فرهنگی به عنوان یک توسعه محوری در کشور غافل بود. استان کرمانشاه در این سالها به طور مثال تنها در یکی از زیرساخت‌های فرهنگی خود یعنی سینماها، با تعطیلی اغلب سالن‌هایی که تعداد آنها در مرکز استان تنها به تعداد انگشتان یک دست نیز نمی‌رسد مواجه بوده است. این در حالی است که بسیاری از شهرهای این استان به طور کلی فاقد سینما و یا زیرساخت‌های فرهنگی دیگری مثل فرهنگسرا هستند. مسلماً نبود این زیرساخت‌ها، ارتباط مستقیمی با آمار بیکاری و افزایش مواد مخدر در استان پیدا می‌کند و به همین جهت ارتقای شاخص‌های فرهنگی استان، به عنوان یکی از مهمترین مسئولیت‌های نمایندگان در دستور کار آنان قرار می‌گیرد. در این زمینه روزنامه باختر نظر برخی از نمایندگان استان را جویا شده‌است که می‌خوانید:

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه:

بخشی از مشکلات ما نرم افزاری است

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو با اشاره به این موضوع که امسال برای اولین بار بود که چنین بودجه‌ای به بخش فرهنگ تعلق می‌گرفت، سهم استان کرمانشاه از این مبلغ را 37 میلیارد تومان اعلام کرد و اولویت استفاده از آن را در کارهای زیربنایی و زیرساختی استان دانست. وی گفت: «علاوه براین یک سری وظایف مشخصی هم از قبیل ساخت مصلاها و مساجد شهری و روستایی وجود دارد که می‌تواند بودجه خاص بگیرد. ما در شهرهای مختلف استان کرمانشاه و مشخصاً در کرمانشاه و اسلام آباد غرب طرح مصوب مصلی را داریم که می‌شود از این بودجه ردیف خوبی برای آن در نظر گرفت. ضمن اینکه امسال بالاخره در قالب ردیف‌های خاص هم، توجه ویژه‌ای به بحث فرهنگ شده؛ از جمله در بحث کتابخانه‌ها و یا پرداختن به حوزه‌های مختلف از جمله کارهایی که زیرمجموعه ارشاد و یا ادارات است. اما مهمترین قسمت برای مانور مدیران ما همین 37 میلیارد تومان است که در قالب آن می‌شود بخشی از برنامه‌ها را اجرا کرد.»

فلاحت‌پیشه افزود: «در این زمینه البته بخشی از مشکلات ما مشکلات نرم افزاری است. مثلاً عدم استقبال از سینما باعث شده که حتی اگر امکانات زیرساختی اندکی هم وجود دارد، از استقبال خوبی برخوردار نباشد. اما به طور کلی اعتقاد من بر این است که آنچه ما از لحاظ کار و ساختار فرهنگی در استان داریم، به هیچ‌وجه با غنای فرهنگی استان کرمانشاه قابل مقایسه نیست. امسال برای اینکه افزایش ناگهانی بودجه مدیران ما را غافلگیر نکند، نیازمند این هستیم که جلسات خاصی صورت بگیرد که به طور مشخص ما چنین جلسه‌ای را در شهرستان اسلام‌آبادغرب با حضور جمعی از مسئولان داشتیم و قرار بر این بود که پیشنهادهای خاصی از جمله ایجاد مسجد، مصلی، فرهنگسرا و سالن‌های چند منظوره عنوان بشود.»

فرهاد تجری:

اکثر دانشگاههای استان با مشکل مواجه هستند

فرهاد تجری نیز در این زمینه با اشاره به ویژگی‌های استان کرمانشاه از حیث فرهنگی، از این استان به عنوان یکی از مراکز ثقل فرهنگ و تمدن ایران‌زمین یاد می‌کند و میراث کهن تاریخی و همچنین میراث ارزشمند دفاع مقدس را از قابلیت‌های این استان برمی‌شمرد. وی می‌گوید: «انتظار داریم که با عنایت دولت بر روی این موضوعات توجه بیشتری صورت بگیرد و تبلیغات بیشتری در زمینه شناسایی استان و جذب توریست داخلی و خارجی انجام شود. از طرفی در بخش آثار به جا مانده از دوران دفاع مقدس، می‌طلبد که چه از بعد تصویری و چه رسانه‌ای و نوشتاری، کار تبلیغی و فرهنگی بیشتری صورت بگیرد. در کنار اینها اماکن متبرکه زیادی در سطح استان وجود دارد که به عنوان میراث تاریخی معرفی شده‌اند و یا امامزاده‌هایی از جمله مقبره احمدبن اسحاق که قرار است در سال آینده کنگره‌ای هم به همین نام در حد بین‌المللی شکل بگیرد که خود این موضوع می‌تواند یک امر فرهنگی و تبلیغی برای استان به حساب بیاید.» نماینده مردم قصر شیرین با تأکید بر این نکته که استان کرمانشاه تاکنون در امر ساخت فیلم و کارهایی از این دست به نتایجی درخور دست پیدا نکرده، به لزوم توجه خاص در این زمینه اشاره کرده و می‌افزاید: «یکی دیگر از معضلات استان کرمانشاه، عدم توسعه فضاهای علمی و آموزشی است. متأسفانه در زمانی که بیشتر مناطق کشور در جهت توسعه فضاهای آموزشی و علمی تلاش می‌کردند، ما در حال بازسازی داشته‌های اولیه خودمان بودیم. لذا نتوانستیم در آن حدی که سزاوار مردم است، در زمینه توسعه محیط‌های دانشگاهی در سطح استان حرکت کنیم. کمااینکه دانشگاههایی که بعد از دانشگاه رازی تأسیس شدند، به لحاظ داشتن شرایط مناسب و عدم تحمیل جنگ بر آن مناطق توسعه پیدا کردند، ولی متأسفانه تمام تلاش ما این بود که بتوانیم همین دانشگاه را سامان بدهیم که گسترش چندانی هم پیدا نکرده است.»

تجری می‌گوید: «عمدتاً دانشگاههای ما در شهرستان‌های استان با مشکل مواجه هستند و متأسفانه نگاه مسئولین میانی کشور به استان همواره به دور از جایگاه واقعی و مشقاتی بوده که این استان در زمان جنگ تحمل کرده است. به همین خاطر مثل سایر مناطق نگاه عادی به این استان می‌شود و با ضابطه‌ها و مقرراتی که بر اساس این نوع نگاه وضع می‌شود، خیلی از معضلات ما به قوه خود باقی است.»

وی با اشاره به وضعیت بد سینماها و فرهنگسراها در سطح استان می‌افزاید: «ما حتی پیش از جنگ در شهرهایی مثل سرپل ذهاب و اسلام آباد غرب دارای سینما بودیم، ولی بعد از جنگ، همه این زیرساخت‌ها خراب شد و هیچ گسترشی هم در این زمینه صورت نگرفت. در سطح شهر کرمانشاه هم یکی، دو تا سینما وجود دارد که تعطیل شده است. اما اقدام خوبی که در دولت نهم صورت گرفت، ساخت یک پردیس سینمایی در شهرک پردیس کرمانشاه بود که شامل بخش‌های مختلفی از جمله سالن‌های چندمنظوره است و امیدواریم در سال آتی بتوانیم حداقل در مرکز شهرستان‌ها شاهد ایجاد چنین امکاناتی برای مردم باشیم.»

سیدجواد زمانی:

بودجه فرهنگ را صرف کارهای روبنایی نکنیم

سیدجواد زمانی به تلاش نمایندگان مجمع برای گرفتن بودجه‌هایی خارج از این بودجه در سفرهای دور سوم هیأت دولت که سفرهای فرهنگی نام گرفته اشاره می‌کند و معتقد است که شرایط استان کرمانشاه ایجاب می‌کند که در بعد فرهنگی مورد توجه بیشتری قرار بگیرد. وی شرایط خاص منطقه‌ای و مرزی بودن استان را از جمله دلایلی عنوان می‌کند که باعث شده نمایندگان استان به دنبال امکانات فرهنگی دیگری جدا از این بودجه برای کرمانشاه باشند.

نماینده مردم کنگاور، صحنه و هرسین می‌گوید: «وقتی از بودجه فرهنگی حرف می‌زنیم، مسلماً منظور ما این نیست که این بودجه تنها صرف سمینارها و جشنواره‌ها بشود. اگر بخواهیم این پول را به صورت روبنایی مورد استفاده قرار بدهیم، یعنی مصرف بدون هدف و برنامه داشته باشیم، قطعاً هر چقدر که بودجه استان افزایش پیدا کند، نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت. ما زمانی می‌توانیم از این امکانات بهره لازم را ببریم، که آن را با یک برنامه‌ریزی درست و اصولی، صرف ایجاد زیرساخت‌هایی مثل کتابخانه، سینما و مواردی نظیر این کنیم. تا جایی که می‌دانم اکثر شهرهای کرمانشاه سینما ندارند. در حوزه انتخاب خود بنده، کنگاور و صحنه سینما ندارند و در هرسین هم سال قبل به طور دست و پا شکسته فعالیتی آغاز شده که هنوز ناقص است، اگرچه زیرساخت‌های فرهنگی تنها شامل سینما نمی‌شود. شاید حتی امروز، داشتن سینما در شهرستان‌ها در زمینه فرهنگی خیلی جوابگو نباشد اما می‌شود با این بودجه به کارهایی پرداخت که هم موجب تغییر فرهنگ و هم باعث ایجاد اشتغال برای مردم استان بشود. مثلاً اگر در زمینه صنایع دستی بتوانیم کاری برای تولیدکنندگان، مصرف‌کنندگان و فروشندگان انجام بدهیم، هم یک کار فرهنگی کرده‌ایم و هم زمینه اشتغال افراد را در این زمینه به وجود آورده‌ایم. امیدوارم امسال با یک کار کارشناسی و با در نظر گرفتن شرایط و تقاضای هر استان بتوانیم از این بودجه در ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی استان نهایت بهره را ببریم.»

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet