هدر اصلی
1389/02/09 14:03:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در جمع فضلا و طلاب قم تاکید کرد:

بهره‌گیری از روحانیت به عنوان بازوی فکری بخش‌های سیاسی

**رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دستگاه های فرهنگی باید بسترسازی لازم برای حضور روحانیت در مسائل فرهنگی و اسلامی را فراهم کنند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که پیش از ظهر امروز در جمع فضلا و طلاب استان قم سخن می گفت ضمن تسلیت شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) اظهار داشت: ما از انفاس قدسی ایشان مدد می جوییم که بتوانیم در مسیر زندگی صراط مستقیم را بپیماییم.

وی با تاکید بر نقش روحانیت در جامعه گفت: تجربه تاریخی نشان داده نهاد روحانیت بهترین نقطه برای اتکای اقشار مختلف بوده است و ما می بینیم در طول تاریخ هر جا اشتباهی به وجود آمده است به خاطر دور بودن از روحانیت بوده است.

وی ادامه داد: مردم ما به روحانیت اعتماد دارند؛ بنابراین بهترین راه برای نشر افکار دینی و اسلامی این است که دستگاه های فرهنگی زمینه و بستر لازم برای نقش آفرینی روحانیت در این حوزه را فراهم کند.

نماینده قم خاطرنشان کرد: این رویکرد در بررسی برنامه پنجم توسعه نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس مجلس در ادامه اظهار داشت: انتظار این است که حوزه علمیه توجه خود را به صورت متوازن به همه بخشهای کشور معطوف کند.

وی افزود: رشد متوازن فرهنگی در استانها باید از سوی حوزه علمیه طراحی شود و مرکزیت آن به حوزه علمیه قم سپرده شود.

 لاریجانی با تاکید بر این که ظرفیت فکر دینی در کشور باید عمق پیدا کند، اظهار داشت: دستگاه های فرهنگی با توجه به شرح وظایفی که برای آنها تعریف شده است به مسائل دینی می پردازند اما همواره استراتژی ما این بوده که عمق دادن به فکر دینی بر عهده روحانیت و حوزه علمیه باشد.

وی افزود: مساله دیگر که باید مورد توجه قرار گیرد این است که گروه های سیاسی و بخشهای اجتماعی باید زمینه ورود نهاد روحانیت را در مسائل فرهنگی و دینی فراهم کند؛ چرا که تجربه به ما نشان داده روحانیت همواره یک رویکرد عقلانی نسبت به مبانی اسلامی داشته است و هیچ گاه به دنبال جنجال آفرینی نبوده است.

وی تصریح کرد: این مساله بسیار مهم است که بخش های سیاسی از روحانیت به عنوان یک بازوی فکری بهره بگیرند.

لاریجانی افزود: مقصود ما از روحانیت متوجه لباس روحانیت نیست بلکه منظور ما تخصص در دین است چرا که هر فردی نمی تواند به سادگی در دین صاحبنظر باشد و تامل، تفکر و تخصص در دین سازوکار خودش را دارد.

وی تاکید کرد: دین باید برای ما یک علامت سوال ایجاد کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: یک بحث مهم و مبنایی دیگر که همواره باید مورد توجه قرار گیرد بحث ولایت فقیه است. تجربه در این زمینه نشان داده که هرگاه ما توانسته ایم به خوبی از تمامیت ارضی و فکر دینی خودمان دفاع کنیم، ولایت فقیه در مرکز توجه بوده است اما در برخی از زمانها نیز اصل ولایت فقیه مورد توجه قرار نگرفت و روحانیت کنار گذاشته شد که همین جا ما می بینیم که گروه های سیاسی و اقشار مختلف جامعه مسیرهای انحرافی را دنبال کردند و همین بی توجهی باعث گمراهی آنها شد.

لاریجانی تصریح کرد: ما باید ولایت فقیه را در وجوه مختلف باور داشته باشیم. ولایت فقیه یک موضوعی نیست که در حد شعار ظاهری مطرح شود بلکه باید کاملا واقعی و عمیق باشد.

رئیس مجلس در ادامه با اشاره به حضور روحانیت و تاثیرگذاری آنها و راهبری نهادهای حاکمیتی اظهار داشت: اگر ما قبول داریم که حوزه های علمیه یک مرجعیتی در مسائل دینی دارند پس باید جایگاه آنها در تصمیم سازی مسائل کشور دیده شود.

نماینده قم ایجاد مرکز پژوهشهای اسلامی قم در چارت سازمانی مجلس شورای اسلامی را نشان دهنده توجه مجلس به فکر روحانیت در تصمیم سازی ها دانست.

رئیس مجلس در ادامه بر نقش روحانیت در بخش سیاست خارجی تاکید کرد و اظهار داشت: انعکاس رویکرد اسلامی ما در خارج از کشور نیازمند متدولوژی خاص خود می باشد و این امر وابسته به شناخت چارچوب فکری و فرهنگی جامعه هدف است.

لاریجانی در ادامه با اشاره به خدمات بنیاد فرهنگی یاوران مهدی از مدیران این بنیاد به خاطر ارائه خدمات ارزشمند در مسائل اسلامی تشکر کرد.

رئیس مجلس با اشاره به استقلال حوزه علمیه اظهار داشت: رویکردی که همواره در جمهوری اسلامی مورد توجه قرار گرفته این است که حوزه علمیه و روحانیت باید مستقل باشد.

وی افزود: اگر این استقلال به عنوان یک موضوع رکنی پذیرفته شده است به این معنا نیست که دیگر بخشهای جامعه و دولت وظایف خودشان را در قبال نهاد روحانیت به خوبی انجام ندهند.

این گزارش می افزاید: سفر دو روزه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ظهر امروز با حضور در بنیاد فرهنگی یاوران مهدی به پایان رسید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet