هدر اصلی
1389/02/11 10:49:00
سرویس سیاسی
نماینده مردم بیرجند:

یک نماینده به اندازه یک بخشدار امکانات اجرایی ندارد

**استان خراسان جنوبی مورد توجه دولت و به ویژه مورد عنایت آقای احمدی‌نژاد است، لذا کار بزرگی در استان صورت گرفته است و پروژه‌های زیادی در دستور کار ما قرار دارد که استان را به توسعه‌یافتگی نزدیکتر خواهد کرد.

"حسین ابراهیمی"، نماینده مردم بیرجند در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با نشریه خراسان جنوبی از پروژه‌هایی که قرار است در استان خراسان‌جنوبی احداث شود صحبت می‌کند و می‌گوید: «مهمترین‌ پروژه‌ای که قرار است احداث شود، احداث راه‌آهن چابهار به مشهد است که از خراسان رضوی و خراسان جنوبی عبور می‌کند.»

ابراهیمی مردم خراسان‌جنوبی را جزو قانع‌ترین و صرفه‌جوترین مردم می‌داند و مهمترین مشکلات آنها را بیکاری، مسئله ازدواج و خشکسالی‌های پی‌درپی می‌داند. او با گلایه از کمبود امکانات اجرایی نمایندگان مجلس می‌گوید: «این به یک سنت تبدیل شده است. مردم برای پیگیری و حل مشکلاتشان به سراغ نماینده می‌آیند اما یک نماینده به اندازه یک بخشدار امکانات ندارد.»

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین ابراهیمی متولد 1324 در روستای خنگ است. وی عضو شورای مرکزی روحانیت مبارز تهران، عضو شورای عمومی فرهنگی کشور، نمایندگی مقام معظم رهبری در سفرهای استانی، نماینده مقام معظم رهبری در امور افغانستان و رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد جزو فعالیت‌های وی بوده است.

ابراهیمی هم‌اکنون عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی است و به عنوان نماینده مردم بیرجند در مجلس فعالیت دارد.

 

آقای ابراهیمی به نظر شما با چه برنامه‌ای می‌توان استان خراسان‌جنوبی را به شاخص‌های توسعه نزدیک کرد؟

استان خراسان جنوبی مورد توجه دولت و به ویژه مورد عنایت آقای احمدی‌نژاد است، لذا کارهای بزرگی در استان صورت گرفته است. البته این طبیعی است که ما هرچه به جلو پیش برویم، بیشتر جا برای حرکت است. در واقع هرچه توسعه پیدا کنیم باز هم نیاز به پیشرفت و توسعه داریم.

در استان خراسان جنوبی چند پروژه عظیم داریم که البته باید فعال شوند که اگر نتیجه بدهند، این استان توسعه چشمگیری را به خود خواهد دید.

 

شما از پروژه‌های بزرگ صحبت کردید، آیا مربوط به مصوبات دولت هستند؟

بله، یکی از این پروژه‌های عظیم، احداث راه‌آهن چابهار به مشهد است که از خراسان جنوبی و خراسان‌رضوی عبور می‌کند که امسال بودجه اجرایی دارد. اما کار بسیار بزرگی است به طوری که استان‌های سیستان‌وبلوچستان، خراسان‌جنوبی و خراسان رضوی را به هم متصل می‌کند که این خود، گام بسیار بزرگی در راه توسعه استان است.

پروژه دیگر که جزو پروژه‌های مصوب دور سوم سفرهای دولت است، انتقال آب از خارج از استان است که این یک عامل و اقدام خوب برای استان است. به این علت که ما استان خشکی داریم و با کم‌آبی و خشکسالی‌های پی‌درپی مواجهیم، بنابراین به آب احتیاج داریم. سومین پروژه که نقش مهمی در توسعه استان دارد، منطقه ویژه اقتصادی است که ما این منطقه را در استان داریم اما هنوز فعال نشده است، این هم یک پروژه عظیم و با ظرفیت است که اگر اجرایی شود کار ارزشمندی صورت گرفته و می‌تواند استان را توسعه‌یافته‌تر از قبل کند.

 

در رابطه با مسئله بیکاری و اشتغال چه اقدامی صورت گرفته است؟

ما در دور سوم سفرهای هیأت دولت مصوبه‌ای داریم که برای هریک از شهرستان‌ها تعدادی پروژه صنعتی پیش‌بینی شده است که می‌تواند در اشتغالزایی مؤثر باشد. البته امسال در مجلس مناطق محروم مورد توجه قرار گرفته است و استان خراسان‌جنوبی هم جزو همین مناطق است. معتقدم که از لحاظ فرهنگی نیز باید به استان توجه شود به طوری که 20میلیارد تومان به استان کمک فرهنگی شد که در 5 سال 100میلیارد تومان اعتبار فرهنگی استان مصوب شد. مجموعه این طرح‌ها و برنامه‌ها را اگر بتوانیم به درستی اجرا کنیم کار بسیار خوبی صورت گرفته است که می‌تواند چهره استان را تغییر دهد.

 

بسیاری از نمایندگان معتقدند که مصوبات سفرهای هیأت‌دولت اجرا نشده و یا به کندی اجرا می‌شود. در مورد خراسان‌جنوبی هم آیا این‌گونه است؟

بخش زیادی از مصوبات اجرا شده و بخشی هم اجرا نشده است که دلایل مختلفی دارد از جمله کمبود بودجه و یا عوامل دیگر که مشخص است. اما اجرا شدن این مصوبات به زمان نیاز دارد و مردم مطمئن باشند که قطعاً اجرا خواهد شد.

 

مهمترین موانع پیش‌روی توسعه استان خراسان‌جنوبی چیست؟

بزرگترین مانع در رسیدن به اهداف توسعه، کمبود منابع است اما اگر از لحاظ منابع مشکلی نداشته باشیم تمامی این پروژه‌ها نتیجه‌بخش خواهند بود و تمامی مشکلات ما اعم از خشکسالی، بیکاری، فقدان راه‌آهن و مشکلات معیشتی مردم حل خواهد شد.

 

فقدان راه‌آهن در این استان تا چه اندازه به رشدنیافتگی منجر شده است؟

در درجه اول باید جایی باشد که خطوط راه‌آهن را به یکدیگر متصل می‌کند. مثلاً یا باید از بیرجند به طبس و یا به تربت‌جام برود، یعنی باید به جایی وصل شود اما پروژه راه‌آهن چابهار و خراسان‌جنوبی یک پروژه ملی است. اما ممکن است رایزنی‌هایی برای خطوط بین شهرستان‌ها نیز صورت بگیرد. مثلاً از بیرجند به طبس که ظاهراً 60 کیلومتر است اما این، مشکل را حل نمی‌کند. ما راه‌آهنی می‌خواهیم که اقتصاد استان را متحول کند.

 

اگر بخواهید به مسئولان اجرایی تأکید کنید که بر اولویت‌هایی برای توسعه تمرکز کنند چه اولویت‌هایی را مدنظر دارید؟

مسئله راه‌آهن چابهار به خراسان‌جنوبی یکی از مهمترین اولویت‌هاست و کار بسیار بزرگی است و تأکید ما بر هرچه سریع اجرا شدن این پروژه است.

 

آیا زیرساخت‌های مناسب برای توسعه راه‌آهن موجود است؟

بله، در خراسان‌جنوبی همه امکانات وجود دارد. نیروی انسانی خوب، تولید خوب و مرز 400 کیلومتری با افغانستان؛ که همه اینها در کنار هم زیرساخت‌های توسعه را فراهم می‌کنند.

 

در زمینه گردشگری چطور، استان در چه وضعیتی قرار دارد؟

استان خراسان جنوبی زمینه‌های گردشگری مناسبی دارد. کویر، آثار باستانی و دیدنی‌های مهمی در این استان وجود دارد و نمونه‌های آن در تمامی شهرستان‌های استان قابل مشاهده است اما در زمینه جذب گردشگر باید اقدامات جدی بیشتری شود.

 

مهمترین خواسته مردم خراسان جنوبی از نمایندگانشان در خانه ملت چیست؟

مهمترین خواسته آنها اشتغال است. اما معضل موادمخدر مردم را دچار مشکل کرده است. ازدواج و مسائل مربوط به آن و مسائل معیشتی نیز مسائلی است که مردم در ملاقات‌های مردمی بیان می‌کنند. روستاییان مشکل درآمد دارند. البته این درست است تمام روستاهای ما از آب و برق و گاز برخوردار هستند اما تا زمانی که درآمد کافی نداشته باشند سودی ندارد. باید در کل کشور توسعه متوازن صورت بگیرد.

 

آیا بهتر نیست مسئولان در تأمین نیازهای اولیه مردم خراسان جنوبی ساز وکارهای درستی را به کار ببندند تا مردم برای اخذ وام و نقدینگی به سراغ نمایندگان که وظیفه قانونگذاری دارند، نیایند؟

ما در ملاقاتی که هفته گذشته با رهبر معظم انقلاب داشتیم این موضوع مطرح شد و ایشان فرمودند که نمایندگان باید مشکلات کلیدی و مشکلات حوزه‌های کلان را حل کنند. اما مردم مشکلاتی دارند و از نماینده توقع کمک و رسیدگی دارند که این تبدیل به یک سنت شده است که پیگیری همه مشکلات مردم برعهده نماینده باشد. این در شرایطی است که نماینده هیچ‌گونه امکاناتی برای حل این مشکلات ندارد، امکانات یک نماینده حتی به اندازه یک بخشدار نیست و امکانات اجرایی ندارد، پس می‌بینیم که کار نماینده با این شرایطی که در ایران وجود دارد، کار بسیار مشکلی است. البته همیشه حق با مردم است و باید مشکلاتشان توسط مسئولان حل شود.

اما اگر یک سیستم حساب‌شده در دستگاه‌های اجرایی وجود داشت و همه کارمندان آن‌طور که باید به مسائل مردم رسیدگی می‌کردند، مشکلات مردم نیز کاهش پیدا می‌کرد. باید کار کلان صورت بگیرد و توسعه فراگیری را در منطقه داشته باشیم.

 

پیش‌بینی شما از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در خراسان‌جنوبی چیست؟

من معتقدم اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها برای مناطق محروم بسیار مفید و به نفعشان خواهد بود. استان خراسان‌جنوبی هم جزو این مناطق است که اکثرشان قطعاً از درآمد هدفمند کردن یارانه‌ها بهره‌مند خواهند شد و مشکلاتشان کمتر می‌شود. در حال‌حاضر هم مصرف برق و گاز در استان در کمترین حد خود است و آنها در مصرف منابع صرفه‌جویی می‌کنند.

 

چه توصیه‌ای به مردم درباره اجرایی شدن قانون هدفمند کردن یارانه‌ها دارید؟

مردم خراسان جنوبی نیازی به توصیه ندارند به این دلیل که آنها از نظر فرهیختگی و صرفه‌جویی و قناعت آدمهای کم‌نظیری هستند که از دولت و نظام همیشه حمایت کرده‌اند و تنها باید به آنها گفت که خداوند توفیق روزافزون به آنها بدهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet