ایام محرم 1398
1389/02/11 11:41:00
سرویس سیاسی
رئیس مجلس:

دولت نباید در شئونات حوزه‌های علمیه دخالت کند

**رئیس مجلس اظهار داشت: دولت نباید در شئونات حوزه های علمیه دخالت کند اما حمایت از حوزه های علمیه وظیفه دولت است.

"علی لاریجانی" در ابتدای مراسم نخستین گردهمایی شوراهای حوزه های امور مساجدضمن تسلیت به مناسبت ایام شهادت حضرت صدیقه کبری (س) و سالگرد شهادت استاد مطهری، اظهار داشت: شهید مطهری در سخنان خود بارها راجع به نقش روحانیت و آسیب هایی که آن را تهدید می کند، صحبت کرده اند و این موضوع یکی از میدان های پرچالشی بود که ایشان با برخی صاحب نظران در آن زمان داشتند.

وی افزود: شاید عده ای فکر می کردند که شهید مطهری گرایش صنفی دارند اما دغدغه های ایشان راجع به روحانیت فراتر از این سخنان بود.

لاریجانی گفت: از دیدگاه شهید مطهری، بی عدالتی، استبداد، وابستگی، دیکتاتوری و بی بندوباری از جمله علل و ریشه های حضور مردم در نهضت اسلامی ما بود و جریان مسلطی که توانست فضا را تغییر دهد، حرکت روحانیت بود. به همین دلیل ایشان نسبت به روحانیت دغدغه هایی داشتند و راهنمایی هایی را مطرح می کردند.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: مساله شاه، روحانیت بود و برای مبارزه با دین و مخدوش کردن چهره روحانیت حتی از وجود مارکسیست ها و آخوندهای درباری استفاده می کرد.

لاریجانی یادآور شد: تاریخ نهضتها نشان می دهد که روحانیت همیشه جلودار بوده و در عین حالی که خود را وابسته و فقیر خداوند می دانست، نسبت به قدرت های مسلط دنیا، بی نیاز بوده است.

وی افزود: مراجع تقلید و حوزه های علمیه هیچگاه وام دار کسی نبودند و همین امر بود که توانستند مقابل گردن کلفت های داخل و خارج بایستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: به همین دلیل بود که غربی ها پس از انقلاب به روحانیت حساس شدند و اگر چه تحلیل درستی از روحانیت و مراجع نداشتند اما از ابتدای پیروزی انقلاب فلش تخریب روحانیت و ولایت فقیه که جوهره روحانیت در عرصه سیاسی است را دنبال می کردند.

لاریجانی گفت: امروز نیز این فلش توسط غرب به شیوه های مختلف دنبال می شود و ما شاهد دسایس آنها هستیم لذا مسئولیت حفظ انقلاب به اشد وجه بر عهده ماست.

وی با تاکید بر اینکه عمیق تر کردن فکر دینی از طریق دستگاه های دولتی امکان پذیر نیست، اظهار داشت: مسئولیت عمق بخشیدن به دین در توده مردم، بر دوش روحانیت است.  

رئیس مجلس اظهار داشت: دولت نباید در شئونات حوزه های علمیه دخالت کند اما حمایت از حوزه های علمیه وظیفه دولت است.

لاریجانی حضور مستمر روحانیت در عرصه های فرهنگی و تربیتی را ضروری دانست و گفت: جای روحانیت اینجاست اما در بعضی مسندهای حکومتی حضور روحانیت ضرورتی ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ملت ایران اگر امروز سرافراز است به خاطر نعمت ولایت فقیه است و به خاطر این نعمت است که ما به یک کشور هسته ای تبدیل شده ایم.

وی ادامه داد: در مسائل مختلف منطقه ای و بین المللی و داخلی، این راهبری های رهبر معظم انقلاب که شر عظیمی از منطقه را جدا کرد.

لاریجانی با اشاره به اشغال عراق توسط امریکا خاطرنشان کرد: این موضوع ساده ای نبود و اگر امریکا موفق می شد در عراق و لبنان مسلط شود وضع کل دنیای اسلام تغییر می کرد.

لاریجانی یادآور شد: در زمان حمله امریکا به عراق تقریبا همه کشورها تسلیم شدند و این موضوع را پذیرفتند اما استراتژی جمهوری اسلامی ایران کاری کرد که این حکومت وحشت یکجانبه گرایی آمریکا تمام شود.

رئیس مجلس اظهار داشت: در بحث هایی که مقامات تازه آمریکا مطرح می کردند نیز فریبکاری نهفته بود که این موضوع با گذشت زمان برای همگان روشن شد اما رهبری در همان دوره هشدار دادند که کسی فریب آمریکا را نخورد و این به دلیل دید نافذ و مکتب ولایت فقیه بود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: وقتی ما نعمت ولایت فقیه و عقبه حوزه های علمیه را داریم باید راه تقویت آنها را نیز پیدا کنیم و از نظر کمی و کیفی جهش هایی داشته باشیم.

 

لاریجانی، عمق بخشیدن به بیداری اسلامی که پس از انقلاب در جهان به وجود آمد را وظیفه دوم روحانیت دانست و افزود: برای تحقق این مسئولیت ها باید از نظر کمیت و کیفیت گام هایی برداشته شود.

 وی تصریح کرد: متاسفانه کمیت روحانیت متناسب با شرایط امروز ما نیست و ما دچار یک توسعه ناهمگوم در فرهنگ شده ایم. دانشگاه ها، رادیو و  تلویزیون گسترش پیدا کرده اما روحانیت از نظر کمی رشدی نداشته است و اگر هم داشته بسیار کم بوده است.

رئیس مجلس گفت: در بعد کیفیت حرکتهای پژوهشی خوبی در حوزه های علمیه بوجود آمده و ما امروز بیش از 300 مرکز پژوهشی حوزه و فصلنامه ها و هفته نامه ها داریم و روحانیون ما در بحث های کلامی و قرآنی، دقایقی را می یابند اما هنوز همه موضوعات را پوشش نمی دهند.

لاریجانی اظهار داشت: ما برای پیوند حوزه ها و استفاده از این ظرفیت و به صورت سیستماتیک، تصمیم گرفتیم که مرکز پژوهش های اسلامی را در قم ایجاد کنیم.

وی بر ضرورت سازماندهی روحانیت تاکید کرد و گفت: یکی از دغدغه های شهید مطهری سازماندهی روحانیت بود که امروز بعد از 30 سال هنوز به صورت کامل انجام نشده است و باید برای آن فکری کرد.

لاریجانی افزود: بعد از انقلاب سوءتفاهمی به وجود آمد و آن این بود که وقتی حکومت اسلامی شد، دیگر دولت باید متقبل همه خدمات شود و ما از این ناحیه ضرر کردیم.

رئیس مجلس یادآور شد: سوءتفاهم دیگر این بود که اگر روحانیون در بعضی مسندها قرار بگیرند اشکالی ندارد و این باعث به وجود آمدن اختلاط شد. به عنوان مثال در جاهایی که نیازی نبود روحانیت حضور پیدا می کرد اما در جاهایی که ضروری بود همانند آموزش و پرورش و دانشگاهها، روحانیت کمتر حضور داشت.

لاریجانی با بیان اینکه ما امروز نیازمند یک جایگاه تعریف شده قوی برای روحانیت هستیم، گفت: در سخت ترین شرایط این روحانیت است که توده های مردم را هدایت می کند و ما شاهد بودیم در همه مسائل استراتژیک کشور، چه هسته ای و چه جایگاه ایران در منطقه و دنیا، به جز ولایت فقیه، هیچ جایگاهی به فکر دقیق این موضوع نبود و در بحث آمریکا نیز این راهنمایی های رهبر معظم انقلاب بود که مسیر را اصلاح کرد.

رئیس مجلس با تاکید بر ضرورت رشد کمی و کیفی حوزه های علمیه و روحانیت، اظهار داشت: ما باید برای این جهش کمی و کیفی بسترهای لازم را فراهم کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet