خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1389/02/11 14:06:00
سرویس کمیسیون ها

کهگیلویه و بویر احمد، زرخیز اما محروم

**نشریه امید مردم در مقاله ای به تشریح ویژگی های طبیعی، اجتماعی و اقتصادی استات کهگیلویه و بویر احمد پرداخته است.

استان کهگیلویه و بویراحمد با ‪ ۱۶هزار و ‪۲۶۴کیلومتر مربع وسعت و ‪۶۷۵ هزار نفر جمعیت در میان استان‌های اصفهان، فارس، بوشهر و چهارمحال و بختیاری واقع شده است.

این استان دارای پنج شهرستان بویراحمد، کهگیلویه، گچساران، دنا و بهمئی شامل ‪ ۱۳شهر ،۱۴بخش ، ‪ ۱۰دهستان و 2 هزار و ‪ ۲۲۵روستا است.

وجود دو نوع اقلیم آب و هوایی سردسیری و گرمسیری، منابع عظیم نفت وگاز، میلیون‌ها تن ذخایر معدنی، رودخانه‌های پرآب و مراتع غنی، دامداری و کشاورزی از توانمندی‌های بالقوه این استان محسوب می‌شود.

وجود جنگل‌های پرپشت، رودخانه‌های فراوان، آبشارهای زیبا و مناطق بکر طبیعی در بویراحمد این استان را به منطقه‌ای برخوردار از مناطق ارزشمند گردشگری تبدیل کرده است.

این استان با یک درصد جمعیت و مساحت کشور ‪ ۲۰درصد نفت کشور را تولید می‌کند و دارای ‪ ۳۰۰جاذبه طبیعی و ‪ ۲۹۷بقاع متبرکه برای جذب گردشگر و زایر است.

با وجود برخوردار بودن کهگیلویه و بویراحمد از این نعمت‌های خدادادی و برغم فعالیت‌های توسعه پس از دوران انقلاب اسلامی در منطقه، این استان همچنان از توسعه‌نیافتگی رنج می‌برد.

این منطقه دارای منابع عظیم گاز است و بیشتر از ‪ ۷۰۰روستای این استان در محدوده لوله گاز قرار گرفته‌اند، اما تنها هفت روستا از این نعمت برخوردار هستند.

بر اساس آمار سال ‪ ، ۸5جمعیت کهگیلویه و بویراحمد ‪بیش از 700 هزار نفر است و از این تعداد ‪ ۳۲۸هزار و ‪ ۳۵۵نفر در نقاط روستایی و ‪ بقیه در نقاط شهری ساکن هستند. بیش از ‪ ۸۲درصد مساحت این استان را جنگل و مرتع تشکیل می‌دهد و شغل عمده مردم دامداری و کشاورزی است.

گویش کهگیلویه و بویراحمد که ‪ ۹۲هزار نفر جمعیت آن عشایر هستند لری و در مناطق مختلف با اندکی تفاوت لهجه همراه است.

کارشناسان و مسئولان معتقدند، نبود زیرساخت‌ها باعث عقب افتادگی استان شده است بطوریکه این منطقه از نظر توسعه‌یافتگی در آخرین رده استان‌های کشور قرار داد.

بنا بر اظهار نظر این کارشناسان، کهگیلویه و بویراحمد برغم تمامی تلاش‌های صورت گرفته، اکنون با مشکلات گسترده بیکاری، دسترسی نداشتن مناسب به محورهای ارتباطی با دیگر استان‌های کشور، کمبود امکانات در بخش‌های آموزش و پرورش، بهداشت و درمان و تربیت‌بدنی مواجه است.

راه و ترابری از دیرباز مشکل عمده این منطقه محسوب می‌شود ، به‌ اعتقاد استاندار، توسعه راه‌ها توسعه این استان را در تمامی مسایل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی به همراه دارد.

باتوجه به تنوع آب و هوا و باز شدن برخی از محورهای ارتباطی در این استان، ورود گردشگران نسبت به سال‌های قبل افزایش چشمگیری داشته است و سبب حضور زائران زیادی در اماکن متبرکه شده است.

بیش از ‪۲۰ درصد ذخایر نفتی و هفت درصد گاز کشور در این استان است و روزانه ‪ ۷۵۰هزار بشکه نفت از منطقه نفت‌خیز گچساران بهره‌برداری می‌شود.

چهار خط اصلی لوله گاز از این استان می‌گذرد و تنها هفت روستا از گاز برخوردارند و عمده روستاها برای تامین سوخت مورد نیاز هیزم می‌سوزانند و زمستان‌های سختی را سپری می‌کنند.

سالانه ‪ ۱۲میلیارد متر‌مکعب آب در این استان تولید می‌شود که بیش از ‪ ۸/۵میلیارد متر‌مکعب آن از استان خارج می‌شود، ضمن آنکه کهگیلویه و بویراحمد اولین استان کشور به لحاظ برخوردار بودن از منابع آب و رودخانه‌های جاری و سرچشمه‌های جوشان است اما از آن استفاده بهینه نمی‌شود.

زمین‌های زراعتی این استان را ‪ ۲۲۰هزار هکتار است که بیش از ‪ ۳۰هزار هکتار آن باغ و نزدیک به ‪ ۴۰هزار هکتار آبی و بقیه دیم است.

رشد کیفی بخش کشاورزی و خارج شدن آن از سنتی به صنعتی مدرن می‌تواند نقش مهمی در توسعه بخش کشاورزی استان ایفا کند.

بستر خاک مناسب و متفاوت بودن آب‌ها در منطقه کوچک این استان سبب بهره‌برداری محصولات مختلف و متنوع کشاورزی می‌شود، این در حالی است که مدرنیزه ‌و مکانیزه نبودن سیستم کشاورزی و نبود ماشین‌آلات پیشرفته نگرانی‌هایی را در این بخش ایجاد کرده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet