ایام محرم 1398
1389/02/11 13:29:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در جمع اساتید حوزه علمیه خواهران:

شهید مطهری با پرده نشینی زنان مخالف بود

**رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آنان که تاسیس حوزه های علمیه خواهران در کشور ار نشانه بطلان تفکرات کسانی دانست که حضور زنان را در جامعه ایران محدود می دانند.

به گزارش خانه ملت، "علی لاریجانی" ظهر امروز در جمع اساتید و مدیران مراکز حوزه علمیه خواهران سراسر کشور اظهار داشت: آنچه که در ذهن شهید مطهری وجود داشت تاسیس نهادهای علمی با مقتضیات دینی مناسب بود که امروز یکی از خواسته های آن شهید بزرگوار برآورده شده است.

وی با بیان اینکه سالها قبل از پیروزی انقلاب برخی از علما این اهتمام را صورت داده اند که حوزه علمیه خواهران به وجود آید گفت: به وجود آوردن این حوزه های علمیه کار ساده ای نبوده بلکه در حوزه های علمیه کاری غریب بود.

وی تصریح کرد: با وجود گرایشهای روشنفکرمآبانه ای که در دنیا و ایران وجود داشت، به وجود آوردن حوزه های علمیه خواهران کار بسیار شجاعانه ای بود.

رییس قوه مقننه با بیان این که شرایطی که وجود داشت باعث شده بود که جوانها از مسائل دینی و علمی دور شوند و چیزهای دیگری برای آنها الگو شود، گفت: به همین دلیل نیز جوانان به راحتی جذب این امور نمی شدند.

وی خاطرنشان ساخت: تاسیس حوزه های علمیه کار شجاعانه و پرارزشی بود که امروز پس از 30 سال از پیروزی انقلاب اسلامی این حرکت پویاتر شده و جریان عظیمی از افراد نخبه کشور را در برگرفته است.

لاریجانی با بیان اینکه آنچه شهید مطهری در مسائل  حجاب و حضور زنان در اجتماع می خواست همین الگوها بود یادآور شد: ایشان با پرده نشینی زنان مخالف بود و حضور زنان در جامعه را در تراز یک زن مسلمان تعریف می کرد.

وی با تاکید بر این که همه باید کمک کنند تا این درخت نوپایی که امروز جوانه های آن را شاهد هستیم، زیرساخت های آن محکم تر شود و این حرکت عظیم توفنده تر ادامه یابد اظهار داشت: یکی از مسائلی که هنوز در دنیای غرب نسبت به جمهوری اسلامی ایران، به حضور زنان در اجتماع و خصوصیات حجاب اسلامی بازمی گردد.

علی لاریجانی متذکر شد: برخی از این جریانها موضوع حجاب را مطرح می کنند و آنها معتقدند که حجاب نوعی جدا کردن و ممنوع کردن نیمی از افراد جامعه از حضور در اجتماع و شرکت در حرکتهای علمی است و بر همین اساس نیز تبلیغات وسیعی را شروع کرده اند و در واقع گاهی با برداشت‌های سطحی متلک پرانی نیز می‌کنند.

وی با اشاره به سخنان یکی از وزرای  دفاع کشورهای اروپایی گفت: این فرد اظهار می داشت شما که به نوعی از آزادی فکر و اندیشه سخن می گویید چگونه از حضور زنان در اجتماعی جلوگیری می کنید و معتقدید که زنان باید در اجتماع حضور داشته باشند.

رییس مجلس خاطرنشان ساخت: این افراد در این سطح فکر می کنند و اصلا مطلع نیستند که نگاه جمهوری اسلامی ایران نسبت به زن چیست و موضوع را وارونه جلوه می دهند.

رئیس مجلس خطاب به خواهران حوزه های علمیه گفت: حضور شما در اینجا مصداق بطلان حرف آنهاست.

وی تاکید کرد: حضور جدی زنان در سطوح مختلف علمی با وقار و عفاف، نشانگر خواسته های جمهوری اسلامی ایران است و شهید مطهری نیز حجاب را با مسلک اسلامی درست می دانست.

رئیس مجلس با بیان اینکه در ایران باستان و اقوام مختلف از جمله یهود مسئله حجاب وجود داشته است گفت: اما اینکه انگیزه آنها از حجاب چه بوده است که عرب های جاهلی حجاب را اینگونه مطرح کرده اند کاوش دیگری می خواهد و مستشرقین می خواستند مسئله را بگونه دیگری مطرح کنند که حجاب در اسلام تحت تاثیر فضایی بوده که دیگران از زمان گذشته آن را مطرح کرده اند و آن نوعی مخفی کردن بانوان در ایران باستان بوده است، درصورتی که حجاب زنان ایران در زمان باستان به دلیل ستم شاهزادگان بوده است.

لاریجانی با اشاره به کتاب حجاب شهید مطهری گفت: ایشان مسئله حجاب را نوعی پوشش نمی دانستند بلکه به دلیل ستمی که شاهزادگان به مردم انجام می دادند مردم تلاش می کردند زنان خود را مخفی نگه دارند و تاثیر اسلام از این نوع حجاب کاملاً منفی است و منظور اسلام از حجاب پرده نشینی نیست بلکه حضوری باوقار، با متانت و تراز فکری بالای علمی زمان در جامعه است

رئیس مجلس با اشاره به عقاید گروه های کمونیستی اظهار داشت: این افراد موضوع عدم امنیت اجتماعی زنان را مبنا قرار می دهند و به خاطر همین مسئله حقوق بشر این امنیت را اصطلاحاً فراهم کرده و معتقد هستند به دلیل وجود امنیت اجتماعی نیازی به حجاب نیست اما باید بدانیم این نوع تفسیر یک تفسیر ناقص از موضوع است و مسئله حجاب تنها به امنیت اجتماعی باز نمی گردد.

لاریجانی در ادامه با بیان اینکه امنیت اجتماعی به نحوی که باید درست باشد وجود ندارد، گفت: چشم های بیماری هستند که می توانند امنیت بانوان را در اجتماعی به خطر بیاندازند و هنوز نیز این احتمال وجود دارد بخصوص با قرائتی از آزادی که در غرب وجود دارد، این مسئله مانعی برای رشد زنان در اجتماع شده است.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه آنچه که در تفکر اسلامی مورد توجه  قرار بوده است به مسئله حجاب باز می گردد، گفت: مسئله مهمی که مربوط به شخصیت سازی فردی در تفکر اسلامی و  کانون سالم خانوادگی وجود دارد از مختصات یک جامعه پیشرو است.

وی افزود: از منظر فردی انسان های مقتدر بدان گونه هستند که استعدادهای بالفعل را در وجود خود بصورت بالقوه درآورده و درواقع خلقت انسان بدین گونه است که بگونه ای حرکت کند که به کمال ذاتی خود برسد و این مسئله به رفتار و نگرش های فطری و به محیط خانواده و مدینه ای که در آن زندگی می کند باز می گردد.

وی با بیان اینکه انسان ها دارای استعدادهای علمی، هنری، اخلاقی و اقتصادی هستند گفت: برخی از افراد تنها به برخی از این مولفه ها توجه دارند اما آنچه که انسان را به انسان کاملی نزدیک می کند این است که انسان در عمر کوتاه خود استعدادهای بالقوه را به طور متوازن بالفعل نماید.

لاریجانی در ادامه یادآور شد: در تفکر اسلامی به انسان توصیه شده که با متانت در زندگی شخصی خود حضور داشته باشد و این به این دلیل است که استعدادهای خود را شکوفا نماید، انسان غرق در نشان دادن و فریب دادن دیگران است لذا از اینکه استعدادهای خود را بصورت بالقوه تبدیل کند فاصله می گیرد.

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنانش گفت: در جوامع غربی به دلیل توجه به برخی زمینه ها مثل آزادی، حضور در دانشگاه و مسائل آموزشی رشد علمی بیشتری را داشته اند اما به دلیل افراط در این زمینه ها باعث عقب ماندگی در سایر استعدادهای طبیعی خود شده اند.

وی تصریح کرد: در تفکر اسلامی انسان موجودی تک ساحتی نیست که فقط استعدادهای علمی داشته باشد انسان اسلامی در تمام عمر خود با سوالات اصلی هستی مواجه است و چون ذهن او متمرکز بر مسائل خرد نیست و تمام جنبه ها را مدنظر قرار دارد انسانی متعالی خواهد شد.

لاریجانی اظهار داشت: در شهرسازی اسلامی مرگ نیز بخشی از زندگی افراد است و به همین دلیل در سنت اسلامی قبرستان در دل بوستان قرار داشت اما در جوامع غربی قبرستان ها را از شهرها دور می ساختند و درواقع انسان مکانیکی درست می کردند.

وی با اظهار تاسف از اینکه در کشور ما نیز به این امر تاسی شده است و بهشت زهرا را در بیرون از شهر احداث کرده اند، گفت: این جزء سنت اسلامی ما نیست اما امروز خوشحالم که مقبره شهدا در درون شهرها ساخته می شوند.

نماینده قم در جمع خواهران حوزه علمیه اظهار داشت: در تفکر اسلامی زن به دلیل کمالات خود باوقار و با عفاف در جامعه حضور دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کتاب حجاب شهید مطهری گفت: برخی غربی ها به ما خرده می گیرند که با داشتن حجاب زنان نمی توانند در جامعه حضور داشته باشند اما ایشان در پاسخ به این افراد گفتند: اگر زنان باحجاب نمی توانند در جامعه حضور داشته باشند با بی بند و باری های غربی نیمی از مردم اجتماع نمی توانند در جامعه باشند.

لاریجانی با بیان اینکه بلوغ عقلانی و اخلاقی باید بصورت متوازن رخ بدهد، گفت: خانواده ای سالم است که ابناء آن بتواند سیر تکاملی برای تمامی استعدادها فراهم آورد و یک مدینه فاضله نیز مدینه ای است که در آن طراحی ها بگونه ای باشد که تمام استعدادهای افراد جامعه در آن شکوفا شود.

رئیس قوه مقننه خاطرنشان کرد: امر به معروف و نهی از منکر در تمامی شئون اجتماع لازم است و به همین دلیل مسئولین کشور نیز باید نقدپذیر باشند و هرکسی در جامعه باید رفتار مسئولین را از نظر اقتصادی اجتماعی و دیگر راهبردها رصد و نقل نماید.

وی اظهار داشت: در جامعه ای که دچار تهمت، دروغگویی و اینگونه مسائل باشد استعدادها برجسته نمی شود.

نماینده قم خاطرنشان کرد: اگر کسی می خواهند نظامات اسلامی را در تمام شئونات متجلی ببیند باید همان قدر به آزادی فکر و اندیشه توجه شود و الگوهای کشورهای غربی نمونه ناقصی از فکر اسلامی است.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: گاهی به جمهوری اسلامی ایراد می گیرند که چرا با برخی ادیان دست ساخته انگلیسی و یا صهیونیست ها مبارزه می کنید درصورتی که صهیونیست دینی نیست که از یهود برخواسته باشد بلکه یک چیز دست ساز و انتصابی دروغین به آئین حضرت موسی است.

لاریجانی اظهار داشت: جمهوری اسلامی معتقد است که جامعه پویای علمی باید وجود داشته باشد اما زنان در این جامعه باید با عفاف و با متانت حضور داشته باشند و  این نکته بسیار مهمی است و خواهران حوزه علمیه مدل موفقی از این الگو هستند.

وی همچنین گفت: مدارس علمیه خواهران از تراز خوبی برخوردار است و افکار دینی و مسئولیت های خود را در اجتماع می شناسند و آنها را در جامعه دنبال می کنند و جا دارد که این بخش تقویت شود.

رئیس مجلس تاکید کرد: حوزه های علمیه باید مستقل باشند و نباید وابستگی به دولت داشته باشند و دیگران وظیفه دارند که به حوزه علمیه کمک نمایند و در همین راستا امسال و سال گذشته در بودجه مبالغ قابل توجهی برای حوزه علمیه درنظر گرفته شده است.

وی همچنین خاطر نشان کرد: فرهنگ جامعه در پناه فعالیت عمیق حوزه ها عمیق می شود و جوهره عقلانی افراد توسط حوزه ها تقویت می شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet