هدر اصلی
1389/02/11 19:45:00
سرویس اقتصادی

بررسی الگوی مدیریت آب «شیخ بهایی» در مرکز پژوهشهای مجلس

**مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی الگوی مدیریت آب را در چارچوب «طومار شیخ‌بهایی» مورد مطالعه و بررسی قرار داد.

به گزارش خانه ملت به نقل روابط عمومی مرکز پژوهشها، دفتر مطالعات زیربنایی مرکز پژوهشها با بیان این مطلب که راهبرد «طومار شیخ بهایی» برای تقسیم آب زاینده‌رود، مبتنی بر «مدیریت تقاضا» است که در مقابل راهبرد کنونی «مدیریت عرضه» قرار می‌گیرد، افزود: البته در برنامه چهارم سیاست توامان مدیریت عرضه و تقاضا مطرح شده که تناقضی آشکار است و از توامان شدن دو مسیر مختلف، در مرحلة عمل پاسخی مشاهده نشده است.
این گزارش می‌افزاید: طومار شیخ بهایی بر این اساس وضع شده که مصارف تابعی از آورد رودخانه زاینده‌رود است و لذا مصارف تنظیم شده است، اما امروزه با تصور اینکه امکان عرضه آب محدودیت ندارد و هر چقدر که آب مورد نیاز باشد می‌توان از طریق انتقال بین حوزه‌ای آن را تامین کرد محدودیتی برای مصارف اعمال نمی‌شود و همه تلاش‌ها برای برطرف کردن کمبود عرضه صورت می‌گیرد.
مرکز پژوهشها اضافه کرد: جالب اینکه پس از تصویب و اجرای طومار، مطالعات و تلاش‌هایی از سوی شیخ بهایی، در زمینه ایجاد تونل کوهرنگ انجام شده که در نزدیکی محل احداث تونل اول کوهرنگ آثار این تلاش‌ها هم‌اکنون مشاهده می‌شود که این اقدام نیز باید در تداوم راهبرد مدیریت تقاضا در آن دوره ارزیابی شود.
مرکز پژوهشها این طومار را قانون آبی منصفانه، عادلانه و بر بنیادی منطقی استوار دانست که مبنای تقسیم آب زاینده‌رود شده و بیش از آنکه واجد خصوصیات فنی باشد در زمینه‌های حقوق آب و توجه و تنظیم قواعد اجتماعی، بهره‌برداری از آب‌های سطحی و ایجاد ساختار برای آب بران حائز اهمیت بوده است.
مرکز پژوهشها تصریح کرد که در تدوین و تصویب قانون این طومار از پیشرفته‌ترین اصول قانونگذاری که امروزه نیز در دنیا مطرح است استفاده شده است به گونه‌ای که مبانی فکری آن، می‌تواند در وضع قوانین کنونی و به ویژه در بخش مرتبط منابع آب کاربرد داشته باشد.
مرکز پژوهشها در ادامه خاطرنشان ساخت که بر اساس طومار شیخ بهایی، حقابه همه مصرف کنندگان به رسمیت شناخته شده و امتیاز خاصی نیز برای بالادست و یا پایین دست منظور نشده است این قانون به آب مورد نیاز مناطق مسکونی و حتی باغات و عمارت‌های شهر اصفهان نیز توجه داشته است. در این قانون به معیشت همه اقشار توجه شده و شاید مهمترین علت وضع این قانون رعایت حقابه مناطق پایین‌دست حوزه رودخانه زاینده‌رود یعنی مناطق رودنشین و براآن بوده است. این طومار حتی در سال‌های پرآبی (وجود منابع آب بیشتر)، امکان برخورداری عادلانه همه ذینفعان را در نظر گرفته است، به گونه‌ای که اگر در بالادست متناسب با افزایش منابع آب در دسترس، زارعان به افزایش کشت بپردازند برای پایین دست نیز، حقی برابر با آنها معین شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet