خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/02/12 10:21:00
سرویس صحن
مجلس دولت را موظف کرد

افزایش پوشش حفاظتی جنگل‌ها و مراتع تا 135 میلیون هکتار

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی دولت را مکلف کردند تا پایان برنامه پنجم توسعه پوشش حفاظتی و حمایت جنگل ها و مراتع کشور را به ۱۳۵ میلیون هکتار افزایش دهد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان مجلس در ادامه بررسی مواد طرح افزایش بهره وری بخش کشاورزی ماده 12 که مربوط به ارتقای بهره وری در حفاظت بهینه و نیز احیای جنگل ها و بیشه های طبیعی و مراتع کشور می شود را به تصویب رسانند.

براساس بند الف این ماده، دولت مکلف است سیاستگذاری، برنامه ریزی و اقدامات لازم را در جهت کنترل و کاهش عوامل تخریب از طریق بکارگیری بخش های غیردولتی با سازوکارهای افزایش پوشش حفاظتی و حمایتی ساماندهی کند.

به موجب این ماده دولت (وزارت جهادکشاورزی) باید تا پایان برنامه پنجساله پنجم توسعه پوشش حفاظتی و حمایتی جنگل ها و مراتع کشور را به سطح 135 میلیون هکتار برسانند.

همچنین دولت مکلف شد در اجرای طرح های عمومی، عمرانی و توسعه ای خومد و نیز اکتشاف و بهره برداری از معادن، خسارات وارده به جنگلها و عرصه و اعیانی منابع طبیعی را در محاسبات اقتصادی و برآورد هزینه های امکان سنجی اجرا طرح منظور و پس از درج در بودجه های سنواتی، در قالب موافقتنامه های مبادله شده با وزارت جهادکشاورزی برای حفاظت، احیاء و بازسازی عرصه ها اختصاص دهد.

بر این اساس وزارت جهاد کشاورزی مکلف شد هزینه های احیا و بازسازی و جبران خسارات وارده را حداکثر ظرف 3 ماه پس از استعلام دستگاه اجرایی مربوط، تعیین و اعلام نماید.

در ادامه مصوب شد: نحوه محاسبه خسارات وارده بر مبنای آیین نامه ای خواهد بودکه حداکثر 6 ماه پس از تصویب این قانون به پیشنهاد مشترک وزارت جهادکشاورزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و سازمان حفاظت و محیط زیست، تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet