شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1389/02/12 12:22:00
سرویس بین الملل
جلالی خواستار شد:

واکنش دستگاه سیاست خارجی به اقدامات انحرافی در مورد خلیج فارس

**سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست‌ خارجی مجلس شورای اسلامی از برگزاری همایش خلیج فارس در پایان اردیبهشت خبر داد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "کاظم جلالی" در حاشیه جلسه علنی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به دیدار رئیس و هیئت‌رئیسه کمیسیون متبوعش با سفرای کشورهای اروپایی گفت: کمیسیون امنیت ملی و سیاست‌خارجی مجلس جلساتی را با سفرا به صورت منطقه‌ای آغاز کرده است و در چند ماه گذشته جلساتی را با سفرای کشورهای عربی داشته‌ایم و گفت‌وگوهای در آن جلسات انجام شده که بسیار مفید بود.

جلالی ادامه داد: فردا بعد از ظهر سفرای کشورهای اروپایی در راستای رایزنی با  کمیسیون امنیت ملی به مجلس دعوت شده‌اند که با شرکت در جلسه ای که با حضور ریاست مجلس و اعضای کمیسیون امنیت ملی برگزار می‌شود، نقطه نظرات خود را با سفرای کشورهای اروپایی مطرح ‌کنیم و آنها نیز این فرصت را دارند که نقطه نظرات خود را با اعضای کمیسیون در میان بگذارند.

جلالی در خصوص سفر رئیس‌جمهور به نیویورک اظهار داشت: سفر مقامات ایرانی در قالب یک سفر بین‌المللی انجام می‌شود و هر کشور عضو سازمان ملل متحد حق دارد که در مقر این سازمان جهانی حضور پیدا کند و در جلسات آن به صورت متناسب شرکت کند.

وی خاطرنشان ساخت: از این رو سفر رئیس‌جمهور به نیویورک ارتباطی با ایالات متحده آمریکا ندارد و اظهاراتی که مقامات آمریکایی پیرامون این سفر انجام داده‌اند نشان می‌دهد یا نسبت به قواعد بین‌المللی آشنایی ندارند و یا اینکه به نوعی می‌خواستند لابی صهیونیسم را از اظهارات خود خشنود کنند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تاکید کرد : کشور میزبان یک نهاد بین‌المللی نمی‌تواند در خصوص سفر مقامات کشورهای دیگر برای حضور در اجلاس‌های آن نهاد اظهار نظری کند.

وی همچنین در ارتباط با اظهاراتی برخی درمورد  نام خلیج‌فارس گفت: براساس اسناد تاریخی کهن اسم خلیج‌فارس همواره وجود داشته است البته برخی کشورها برخوردهایی را انجام می‌دهند و در برخی مجامع منطقه‌ای خود اسم‌های مجهول دیگری را در خصوص خلیج‌فارس به کار می‌برند اما با اسم‌های جعلی نمی‌توان واقعیت‌ها را در دنیای امروز قلب کرد. کما اینکه مثلا نمی‌توانیم بیاییم دریای عرب را که به نام دریای عرب ثبت شده نام دیگری برای آن بگذاریم.

جلالی با بیان اینکه خلیج‌فارس همواره خلیج‌فارس بوده و با اسم‌های مجهول قابل تغییر نیست  افزود: البته دستگاه دیپلماسی و سیاست‌خارجی ما باید نسبت به شیطنت‌ها در این زمینه واکنش‌های متناسب از خود نشان دهد چه در مورد خلیج‌فارس و چه درباره جزایر سه گانه.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه در مورد خلیج‌فارس و جزایر سه گانه یک اقدام آرام و مستند‌سازی و یا تأثیر‌گذاری بر روی افکار عمومی منطقه‌ای و جهانی در حال انجام شدن است، تاکید کرد: دستگاه سیاست‌خارجی ما حتما باید نسبت به شیطنت‌ها در خصوص خلیج‌فارس و جزایر سه گانه واکنش نشان دهد.

وی افزود: مثلا درباره جزایر سه‌گانه که ایرانی است می‌بینیم کشور همسایه ما اسناد مجهولی می‌سازد و در برخی مجامع توزیع می‌کند.

جلالی تاکید کرد: دستگاه دیپلماسی کشورمان باید برخورد جدی را صورت دهد و سکوت‌کردن در این زمینه رافع مشکل نیست.

وی همچنین گفت: کمیسیون امنیت ملی ظرف دو سه هفته آینده اجلاسی به عنوان اجلاس خلیج‌فارس در بندر‌عباس برگزار می‌کند که تاریخ دقیق آن 30 و 31 اردیبهشت است که در آنجا از وزرای خارجه و کشور برای حضور دعوت به عمل آمده است.

وی افزود: در همایش خلیج‌فارس درباره این خلیج و هم در خصوص روابط با همسایگان هم‌اندیشی خواهیم داشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet