عید سعید فطر
1389/02/12 18:19:00
سرویس کمیسیون ها
عضو کمیسیون سیاست خارجی:

تحریم علیه ایران یک بلوف سیاسی است

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تهدید به تحریم ایران را یک بلوف سیاسی خواند.

سیدعلی آقازاده نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به اینکه تمام حوزه‌های انتخابیه دارای مشکلات خاص خود هستند، در گفتگو با روزنامه گلچین اظهار داشت: علی‌رغم خدمات صورت گرفته اما همچنان شهرستان رشت با مشکلات بسیاری روبه‌روست.

وی افزود: در بخش کشاورزی با توجه به اینکه استان گیلان قطب تولید محصولات کشاورزی مانند برنج و چای و مرکبات و نیز قطب پرورش کرم ابریشم است اما به دلیل برخی مشکلات ساختاری در کشور نتوانسته به جایگاه خاص خود در زمینه تولید این محصولات دست یابد و در طول سالیان گذشته با وجود اجرای چند برنامه کاری هنوز هم مشکلات آنها پابرجاست.

آقازاده اظهار داشت: در خصوص مهار آب‌های زراعی، سرمایه‌گذاری جدی صورت نگرفته و در صورت بروز خشکسالی قطعاً با مشکلات قابل‌توجهی در زمینه کشاورزی روبه‌رو خواهیم بود چراکه این شهرستان از نظر تأمین آب به منجیل وابسته است و اگر بارندگی به حد کافی صورت نگیرد حدود 100هزار هکتار زمین زراعی در معرض کم‌آبی قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه به بحث مافیای برنج و چای اشاره کرد و گفت: در بحث بازرگانی محصولات کشاورزی سال‌هاست که با مشکل مافیای برنج و چای روبه‌رو هستیم و هنوز نتوانسته‌ایم محصولات کشاورزی مردم را در این مورد ساماندهی کنیم و بی‌واسطه در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهیم.

آقازاده در بررسی مشکلات شهرستان رشت به مقوله صنعت این شهرستان پرداخت و تصریح کرد: سالیان قبل استان گیلان یک قطب صنعتی بود اما به دلیل فقدان راهبرد این استان نه توانست قطب صنعتی باقی بماند و نه توانست قطب کشاورزی را تقویت کند و همین تردیدها عاملی شد تا صنعت استان به سمت افول حرکت کند و به دلیل عدم سرمایه‌گذاری در بخش صنعت این بخش در استان گیلان منهدم شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تصریح کرد: افزایش بی‌رویه جمعیت بی‌‌کار استان گیلان از جمله شهرستان رشت در حال‌حاضر به حدی رسیده که کلیه صنایع و بخش‌های اقتصادی آن با 30 تا 40درصد ظرفیت مشغول به کار هستند و از آنجایی که سرمایه‌گذاری جدیدی در آن صورت نگرفته بنابراین چشم‌انداز خوبی ندارد و علی‌رغم مساعدت‌های صورت گرفته از سوی دولت و متولیان امر اکثر طرح‌ها و پروژه‌ها نیمه‌کاره ماندند و جمعیت بیکار رو به رشد است.

نماینده مردم رشت در مجلس خاطرنشان کرد: استان گیلان و به خصوص شهرستان رشت از نظر گردشگری در موقعیت مناسبی قرار دارد که متأسفانه تاکنون هیچ‌گونه برنامه‌ریزی برای بهره‌برداری مفید از آن نشده و حضور این حجم مسافر و توریست هم تنها به دلیل موقعیت و فضای طبیعی آن است و مدیریت استان برنامه‌ریزی برای آن نداشته است.

وی افزود: این طبیعت از جذابیت‌های بالقوه‌ای برخوردار است که به دلیل سوء‌مدیریت در حال از بین‌ رفتن است چراکه اراده‌ای برای بهبود عرصه‌های گردشگری وجود ندارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی افزود: متأسفانه به دلیل عدم تکمیل زیرساخت‌هایی مانند راه‌آهن، جاده ساحلی، تفریحگاه، اردوگاه و مراکز اسکان مهمانان و نبود سرمایه‌گذاری کافی در این بخش استان گیلان با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو شده که حجم وسیع آن برعهده رشت است.

به گفته وی، همچنان آینده این شهرستان مبهم و برنامه‌ای مشخص را نمی‌توان برای آن متصور بود.

آقازاده به پروژه‌های نیمه‌تمام شهرستان رشت اشاره کرد و گفت: در سال 88 پروژه راه‌آهن رشت- قزوین به بهره‌‌برداری رسید اما هنوز به اتمام نرسیده و کارهای بسیاری باید در مورد آن انجام شود.

وی افزود: این راه‌آهن بیش از 8 سال است که آغاز شده اما تنها 25درصد آن به اتمام رسیده و سایر پروژه‌های این شهرستان نیز که می‌تواند تحول بسیاری را در شهرستان پدید آورد نیمه‌کاره باقی‌مانده است.

آقازاده معتقد است مشکلات و طرح‌های نیمه‌تمام به حدی است که خدمات انجام شده کفاف عقب‌ماندگی شهرستان را نمی‌کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در رابطه با مهار آب‌های زراعی تصریح کرد: حدود 30 تا 40سال پیش کار ساخت سدهایی به منظور مهار آب‌های زراعی شروع شد اما هنوز این سدها به بهره‌برداری نرسیده است که از جمله آن می‌توان به سد پل‌رود، شفارود و شهر بیجار اشاره کرد.

وی افزود: در بخش کشاورزی پروژه‌هایی مانند حفظ منابع آبی و لاینینگ منابع از جمله پروژه‌هایی است که متأسفانه در مرحله طراحی و اقدامات اولیه است.

آقازاده عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص مسائل و طرح‌های مورد بررسی در این کمیسیون تصریح کرد: عمده مسائل ملی کشور و بحث‌های محوری در این کمیسیون با نگاه به موضع پیشگیری و امنیت عمومی در سیاست‌ داخلی و خارجی پیگیری می‌شود.

وی افزود: کمیسیون امنیت ملی در تلاش است تا به منظور حفظ امنیت داخل کشور همه تمهیدات لازم برای انسداد و کنترل مرزها و تقویت نیروهای مسلح را لحاظ کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در خصوص سیاست خارجی نیز تصریح کرد: منافع ایران در مقابل سایر کشورها و دفاع از امنیت کشور و عموماً همکاری با وزارت امورخارجه و وزارت کشور مسائلی است که کمیسیون امنیت ملی به آن پرداخته است.

آقازاده نماینده مردم رشت در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در خصوص مسئله تحریم ایران از سوی کشورهای غربی اظهار داشت: در سال‌های اخیر مسئله تحریم به واسطه مسئله هسته‌ای ایران بیشتر شده است و آمریکا در حال مدیریت آن است و با این بهانه ایران را از دستیابی به تکنولوژی، دانش و تجهیزات صنعتی، در عرصه اقتصادی و بانک‌ها تحریم کرده و اخیراً هم به وابسته برخی کشورهای استکباری این تحریم‌ها تشدید شده است.

وی افزود: تمام دنیا این کشورهای استکباری را می‌شناسند و ایران را هم می‌شناسند و همه می‌دانند که ایران همواره به کار خود ادامه می‌‌دهد و این کشور، بیدی نیست که با باد تحریم و تهدید نظامی بلرزد و همه این موارد یک بلوف سیاسی است.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet