هدر موبایل
1389/02/12 16:21:00
سرویس کمیسیون ها
نماینده مردم تالش در رضوانشهر:

ارتقای وضعیت کشاورزان تالش و رضوانشهر اولویت ماست

**بهمن محمدیاری نماینده مردم تالش و رضوانشهر و عضو کمیسیون صنایع مجلس از مشکلات این شهرستان درخصوص بهداشت و درمان یاد کرد و گفت: بیمارستان‌های این شهرستان قدیمی است و هم‌اکنون ظرفیت مراجعان فعلی را ندارد و تنها در شهرستان تالش یک بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی ساخته شده است و بیمارستان رضوانشهر هم در دست احداث است.

وی در گفتگو با روزنامه گلچین افزود: کمبود نیروی متخصص و نبود امکانات کافی در زمینه بهداشت و درمان از مشکلات عمده این شهرستان است.

محمد یاری در خصوص مشکلات بخش کشاورزی اظهار داشت: از آنجایی که اقتصاد این منطقه با کشاورزی تأمین می‌شود و هم‌اکنون قیمت نهادهای کشاورزی و هزینه‌ تولید بالاست اما از سوی دیگر قیمت محصولات تولیدی پایین است همین مسئله مردم را با مشکل روبه‌رو کرده است و وضعیت اقتصادی مردم خوب نیست و مهمترین اولویت متولیان و ما این است که وضعیت کشاورزان را ارتقا دهیم.

نماینده مردم تالش و رضوانشهر بحث واردات بی‌رویه برنج و چای را مدنظر قرار داده و می‌گوید: واردات و توزیع بی‌رویه این محصولات در سطح کشور به حد بحران رسیده و انتظار می‌رود وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بازرگانی و استانداری نسبت به حل آن در سطح این شهرستان اقدام کنند.

به گفته محمدیاری، واردات بی‌رویه در مورد محصولات چاپ نیز وجود دارد که اقدامات دولت در مورد آن کافی نبوده است.

نماینده مردم تالش و رضوانشهر از مشکل تأمین آب در بسیاری از مزارع کشاورزی یاد کرد و گفت: هم‌اکنون در بسیاری از شهرستان‌های این استان از روش سنتی برای آبیاری استفاده می‌شود و همین امری است که تأمین آب مزارع را با مشکل روبه‌رو کرده است.

وی به سدهای در دست احداث این شهرستان اشاره کرد و گفت: سد شفارود از جمله سدهایی است که با بهره‌برداری از آن می‌توان نسبت به تأمین آب منطقه اقدام کرد و امیدواریم ساخت آن از ماه‌های آینده شروع شود.

محمد یاری خاطرنشان کرد: در بخش روستایی تلاش شده کار آسفالت جاده‌های آن در اولویت قرار دارد ضمن اینکه تأمین آب شرب بهداشتی روستاها، گازرسانی به آنها و مناطق جنگلی همه از جمله اولویت‌هاست.

عضو کمیسیون صنایع در خصوص پروژه نیروگاه سکیل ترکیبی این شهرستان اظهار داشت: نیروگاه سیکل ترکیبی رضوانشهر هم اکنون 30درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تا آخر سال بناست تا در 3 فاز به بهره‌برداری برسد که پیش‌بینی می‌شود حدود هزار مگاوات برق از آن تولید شود.

به گفته ویف پروژه راه‌آهن قزوین- رشت- آستارا که از شهرستان تالش می‌گذرد امید می‌رود با امضای تفاهم وزارت راه و ترابری با قرارگاه قرب کربلا به اتمام برسد.

محمدیاری در خصوص کنارگذر انزلی نیز تصریح کرد که این پروژه با هزینه 22میلیارد تومانی در مرحله تعیین پیمانکار قرار دارد ضمن اینکه آموزشکده فنی تالش که دارای مصوبه دولتی است و چهارخط بندرانزلی به رضوانشهر از جمله پروژه‌هایی است که باید اجرایی شود.

محمدیاری در زمینه مسئله ارتقای کیفی خودروهای داخلی خاطرنشان کرد: من معتقدم که صنعت خودروسازی به لحاظ کمی پیشرفت خوبی داشته است و الان به مرحله‌ای رسیده که باید به ارتقای کیفیت بپردازیم تا به سطح استاندارد بین‌المللی برسیم.

وی افزود: کاهش سطح آلایندگی خودروهای زیست‌محیطی و نیاز به سرمایه‌گذاری کلان دولت از جمله اقداماتی است که برای رشد ارتقای کیفی خودروها لازم است.

عضو کمیسیون صنایع مجلس خاطرنشان کرد: به منظور کاهش تعرفه باید براساس برنامه و کار کارشناسی اقدام کرد و نمی‌توان به یکباره نسبت به کاهش آن اقدام کرد زیرا این اقدام موجب آسیب‌رساندن به قطعه‌سازان صنعت خودرو می‌شود.

وی افزود: به عقیده من در مرحله اول باید از بخش خودروسازی حمایت شود و در ادامه طی یک برنامه مشخص در این زمینه به نتیجه رسید و تنها با یک زمانبندی مدون است که می‌توان هم خواسته مردم و هم نیاز خودروسازان را به طور کامل محقق کرد.

به گفته محمدیاری، طرح ارتقای کیفیت خودروهای داخلی باید با حضور کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرد و این گزارشات در جهتی باشد که به حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده منجر شود.

محمد یاری در خصوص برنامه پنجم توسعه نیز اظهار داشت:‌ کلیه برنامه‌ها اعم از برنامه پنجم توسعه و بودجه و... مکمل یکدیگرند و در هر گامی باید پیشرفتی برای این برنامه‌ها لحاظ شود و با زیرساخت‌هایی که تاکنون ایجاد شده و در برنامه پنجم بعد از تصویب باید گام‌های تکامل برداشته شود و با توجه به سیاست‌هایی که در سند چشم‌انداز 20 ساله داریم امیدواریم این اهداف در برنامه پنجم هم به دقت بررسی شود و در نهایت مطابق با نظر کارشناسان به تصویب برسد.

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet