حلول ماه ربیع الاول
1389/02/12 18:44:00
سرویس فرهنگی

کتابخانه مجلس در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

**غرفه کتابخانه مجلس شورای اسلامی در بیست وسومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در شبستان اصلی پذیرای محققین و علاقه‌مندان به حوزه نسخ خطی،متون کهن و نشریات قدیمی خواهد بود.

به گزارش خانه ملت، غرفه کتابخانه مجلس شورای اسلامی در بیست وسومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به متراژ 130 متر مربع و در شبستان اصلی قرار دارد.

سیدسعید میر محمد صادق معاون پژوهشی کتابخانه مجلس در مصاحبه با سایت کتابخانه مجلس گفت:درطراحی دکور غرفه کتابخانه مجلس سعی شده هویت تاریخی آن حفظ شود،به همین خاطر از طرح سردر مجلس استفاده شده.و در رنگ آمیزی غرفه سعی شده نشان دهنده نوع فعالیت کتابخانه مجلس باشد،از رنگ نخودی که نشان نسخه خطی است و رنگ زرشکی که از رنگ شنگرف گرفته شده ودر داخل غرفه نیز از عکسهای تزئینی نسخ خطی استفاده شده است.

وی افزود،کتابخانه مجلس در بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب؛با حدود 200 عنوان کتاب، نشریه و متون دیجیتالی شرکت خواهد کرد.

بیشتر کتابهای چاپی سال گذشته کتابخانه مجلس متون مرجع کهن فارسی و عربی است کتابهایی همچون:چاپ عکسی متون منحصر به فرد تفسیر کتاب الله، مصحف بهارستان و علی نامه با حدود هزار سال قدمت که به عنوان قدیمی‌ترین متن منظوم شیعی شناخته شده که از جنبه‌های نسخه شناختی متن‌شناختی نیز حائز اهمیت است.

معاون پژوهشی کتابخانه مجلس افزود، کتابخانه مجلس اقدام به تولید عکسی و دیجیتالی بیش از شصت نشریه از سده-های سیزده و چهارده نموده است. لوح مشروح مذاکرات مجلس شورای ملی واسلامی و نشریاتی همچون حبل¬المتین، اختر ،نشریه آئین اسلام ،مجله حکمت،مجله مسلمین،استوار قم،تذکرات‌ دیانتی نمایه‌های نشریه‌مجلس که نشریه رسمی تحت نظارت نخستین مجلس ایران در سال¬های آغازین گشایش است. همچنین نمایه مجله خواندنیها که مقالات تاریخی مربوط به اواخر دوران پهلوی اول و پهلوی دوم که به صورت موضوعی و الفبایی گرد آوری شده‌است از دیگرمنابع عرضه شده در نمایشگاه است.

وی با اشاره به این که بالغ بر 20 اثر از تازه‌های نشر و پژوهش‌های این مرکز در غرفه ویژه کتابخانه مجلس ارایه خواهند شد، یادآور شد: تعدادی از فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه مجلس نظیر مجلدات 31، 34، 1/33، 1/27، 2/40، 41، 30 و 2/24 از این عناوین‌اند.

 میرمحمدصادق کتاب‌های «شرح الکنوز و بحر الرموز»، 9 مجلد از «فهرست کتابخانه آیت‌الله گلپایگانی»، «بازسازی متون کهن شیعه» با تالیف و تدوین سیدمحمد عمادی‌حائری، «اعتراف‌نامه»، بخش دوم «مجموعه میراث بهارستان»، «فرقه دموکرات در سراب» و «سفرنامه ایازخان قشقایی به مکه» را از آثاری برشمرد که از سوی این مرکز در غرفه کتابخانه مجلس ارایه می‌شوند.

 معاون پژوهشی کتابخانه مجلس، غرفه این مرکز در نمایشگاه بیست و سوم را دارای خدماتی متفاوت توصیف کرد و گفت: قرار است با فراهم‌ آوردن امکان دسترسی تمامی علاقه‌مندان به پایگاه اطلاع‌رسانی «رسان» که در فضای مجازی تصاویر نسخه‌های کتاب‌های خطی کتابخانه مجلس را نمایش می‌دهد، خدمات ویژه‌ای را عرضه کنیم.

 بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با حضور ناشران داخلی و خارجی از 15 تا 25 اردیبهشت ماه در مصلای امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet