هدر اصلی
1389/02/12 19:59:00
سرویس کمیسیون ها
یوسف نژاد به خانه ملت خبر داد

نهایی شدن طرح ارتقای کیفی تولید خودرو در مجلس

**سخنگوی کمیسیون مشترک بررسی طرح ارتقای کیفی تولید خودرو، گفت: طرح مذکور امروز در کمیسیون مطرح و به تایید نهایی کمیسیون رسید که به زودی در صحن مجلس مطرح خواهد شد.

علی اصغر یوسف نژاد نماینده ساری در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به جلسه بعدازظهر امروز کمیسیون مشترک طرح ارتقای کیفیت خودرو گفت: در این جلسه نام طرح مذکور به «طرح ارتقای کیفی تولید خودرو و سایر تولیدات داخلی» تغییر نام یافت و به تصویب نهایی کمیسیون رسید و از آنجا که دارای فوریت است به زودی در دستور کار مجلس قرار می گیرد.

وی با اشاره به مواد این طرح گفت: براساس ماده یک آن وزارت صنایع مکلف است ظرف مدت سه ماه از تاریخ تصویب قانون مذکور برنامه و سیاست های مرتبط با ارتقای کیفیت تولید خودرو، کاهش مصرف سوخت، اجرای کامل استانداردهای اجباری 51گانه، استانداردهای موردنیاز قطعه سازی، استانداردهای ایمنی و آلایندگی و همچنین رقابت پذیر نمودن و توسعه شبکه و کیفیت خدمات پس از فروش را تهیه و پس از تصویب هیات وزیران جهت اجرا به کلیه خودروسازان در مراکز ذی ربط ابلاغ نماید.

سخنگوی کمیسیون مشترک بررسی طرح ارتقای کیفی تولید خودرو و سایر تولیدات داخلی افزود: براساس ماده 2 این طرح وزارت صنایع مکلف است از طریق موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و با استفاده از ظرفیت های قانونی استانداردهای ماده یک را اعمال و از تولید یا ورود خودروها و قطعات خودروی غیراستاندارد جلوگیری کند همچنین نیروی انتظامی موظف است خودروهایی را شماره گذاری کند که تاییدیه سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی را اخذ نماید.

یوسف نژاد گفت: در ادامه این ماده آمده است که منظور از خودرو خودروهای سواری، وانت، اتوبوس، مینی بوس، کامیونت، کامیون، لکوموتیو و موتورسیکلت است.

وی افزود: براساس ماده 3 این قانون به منظور حمایت از تولیدات داخلی و حفظ حقوق مصرف کنندگان کلیه کالاهای وارداتی به کشور باید به تایید موسسه استاندارد برسد همچنین کلیه تولیدات داخلی در داخل کشور باید استانداردهای لازم را کسب نماید و تولیدات غیراستاندارد قابل توزیع نخواهد بود.

سخنگوی کمیسیون مشترک بررسی طرح ارتقای کیفی تولید خودرو و سایر تولیدات داخلی افزود: براساس تبصره این ماده دولت مجاز است تا یک چهارم از مبلغی که خودروسازان یا وزارت صنایع به امر تحقیق و پژوهش اختصاص می دهند از محل درآمد خود در بودجه سنواتی پیش بینی نمایند.

یوسف نژاد با اشاره به ماده 4 این قانون گفت: براساس این ماده دولت موظف است تعرفه واردات خودروی سواری و کلیه اقلامی که تولیدات داخلی آنها پاسخگوی نیاز داخلی است یا واردات آنها به تولید داخلی و اشتغال آسیب می رساند و تعرفه واردات اقلام غیرضروری و کالای تشریفاتی را به گونه ای تعیین نماید که تولیدات داخی و اشتغال آسیب نبیند.

وی با اشاره به تبصره این ماده گفت: دولت مکلف به اجرای قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو می باشد و آئین نامه اجرایی قانون توسط وزارت صنایع و با همکاری وزارت اقتصاد و وزارت بازرگانی تهیه و برای تصویب به هیات دولت ارائه خواهد شد همچنین وزارت صنایع مکلف است گزارش اجرای قانون را هر سه ماه یک بار به کمیسیون های اقتصادی و صنایع و معادن مجلس ارائه کند.

پس از ارائه طرح ارتقای کیفی خودرو در مجلس کمیسیون مشترکی در مجلس مرکب از 23 عضو تشکیل شد تا طرح مذکور را بررسی کنند اعضای این کمیسیون نمایندگانی از کمیسیون های صنایع و معادن، برنامه و بودجه و کمیسیون های اقتصادی مجلس می باشند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet