ایام محرم 1398
1389/02/13 09:49:00
سرویس اقتصادی

فروزش: اخذ دیرکرد کاملا از نظر شرعی و قانونی ایراد دارد

**عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نرخ کارمزد بانکی را از نظر شرعی حل شده دانست و اعلام کرد: آنچه مسلم است اخذ دیرکرد کاملا از نظر شرعی و قانونی ایراد دارد.

"پیمان فروزش" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، در پاسخ به این پرسش که آیا نرخ کارمزد و سود بانکی را در کشور عادلانه می دانید، گفت: کارمزدها براساس میزان فعالیتی که بانک ها انجام می دهند برای ایجاد خدمات در نظر گرفته شده ، نرخ مناسبی است.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی دربیان دلیل موافقت خود با میزان نرخ فعلی کارمزد بانکی، تصریح کرد: با توجه به اینکه سیستم بانکی جزو تنها گروهی از سیستم خدماتی کشور است که از زمان به نحو بهینه استفاده می کند، لازم است که نسبت به آن خدمتی که ارائه می دهد، هزینه ای دریافت کند.

فروزش براین اساس نرخ کارمزد بانکی را از نظر شرعی حل شده دانست و اعلام کرد:در این خصوص از نظر شرعی مشکلی وجود ندارد. چرا که برمبنای یک خدمت ، کارمزد بانکی دریافت می شود که این امر هم در حال حاضر مورد قبول همه علما است.

وی افزود: اما آنچه هنوز مورد بحث است و در مورد آن تشکیک وجود دارد و اکثریت قریب به اتفاق علما به آن ایراد گرفته و حرام می دانند بحث سود بانکی و جرایم دیرکرد است که هنوز برخی از بانک ها آنرا دریافت می کنند.

نماینده زاهدان با اعلام اینکه اخذ دیرکرد  از سوی بانک ها کاملا ایراد دارد ، خاطرنشان کرد: اخذ دیر کرد از سوی بانک ها کاملا غیرشرعی و غیرقانونی است.

وی با اشاره به  پایین بودن نرخ کارمزد و سود بانکی در برخی کشورهای غربی ، اظهار کرد: به لحاظ توجه به این موضوع، سیستم بانکداری کشور های غربی به سیستم بانکداری اسلامی بیشتر شباهت دارد تا سیستم بانکداری ما.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet