ایام محرم 1398
1389/02/13 10:41:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
مهدوی خبر داد

تصویب طرح ارتقای کیفی تولید خودروی داخلی در کمیسیون مشترک

**نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس از نهایی شدن طرح ارتقای کیفی تولید خودروی داخلی خبر داد و گفت که در جریان بررسی این طرح عنوان آن نیز به طرح " ارتقای کیفی تولید خودرو و حمایت از سایر تولیدات داخلی" تغییر یافت.

"احمد مهدوی ابهری" در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا با اشاره به بررسی این طرح درجلسه کمیسیون مشترک طرح ارتقای کیفی تولید خودرو داخلی،اظهارداشت: این طرح یک فوریتی به زودی در دستور کار مجلس قرار می گیرد.

به گفته مهدوی، بر اساس مصوبه کمیسیون مشترک، وزارت صنایع مکلف است ظرف مدت سه ماه از تاریخ تصویب قانون مذکور برنامه و سیاست های مرتبط با ارتقای کیفیت تولید خودرو، کاهش مصرف سوخت، اجرای کامل استانداردهای اجباری، استانداردهای موردنیاز قطعه سازی، استانداردهای ایمنی و آلایندگی و همچنین رقابت پذیر نمودن و توسعه شبکه و کیفیت خدمات پس از فروش را تهیه و پس از تصویب هیات وزیران جهت اجرا به همه خودروسازان در مراکز ذی ربط ابلاغ کند.

در ماده 2 این طرح نیز وزارت صنایع مکلف شد از طریق موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و با استفاده از ظرفیت های قانونی استانداردهای ماده یک را اعمال و از تولید یا ورود خودروها و قطعات خودروی غیراستاندارد جلوگیری کند؛ نیروی انتظامی نیز موظف است خودروهایی را شماره گذاری کند که تاییدیه سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی را اخذ کرده باشند.

این طرح شامل خوروهای سواری، وانت، اتوبوس، مینی بوس، کامیونت، کامیون، لکوموتیو و موتورسیکلت است.

همچنین به منظور حمایت از تولیدات داخلی و حفظ حقوق مصرف کنندگان کلیه کالاهای وارداتی به کشور باید به تایید موسسه استاندارد برسد ضمن اینکه تمامی تولیدات داخلی در کشور باید استانداردهای لازم را کسب نماید و تولیدات غیر استاندارد قابل توزیع نخواهد بود.

مهدوی ادامه داد: در این طرح به دولت اجازه داده شد یک چهارم از مبلغی که خودروسازان یا وزارت صنایع به امر تحقیق و پژوهش اختصاص می دهند از محل درآمد خود در بودجه سنواتی پیش بینی کنند.

همچنین دولت موظف است تعرفه واردات خودروی سواری و تمامی اقلامی که تولیدات داخلی آنها پاسخگوی نیاز داخلی است یا واردات آنها به تولید داخلی و اشتغال آسیب می رساند و تعرفه واردات اقلام غیرضروری و کالای تشریفاتی را به گونه ای تعیین نماید که تولیدات داخی و اشتغال آسیب نبیند.

نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن با بیان اینکه نمایندگان در این طرح دولت را مکلف به اجرای قانون حمایت ازحقوق مصرف کنندگان خودرو کرده اند، اظهار داشت: همچنین مقرر شد آیین نامه اجرایی قانون توسط وزارت صنایع و با همکاری وزارت اقتصاد و دارایی و وزارت بازرگانی تهیه و برای تصویب به هیات دولت ارایه شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet