خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/02/13 11:24:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

وزارت خارجه استراتژی کاملی را برای تنش‌زدایی ارائه دهد

**یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی،تصریح کرد: وزارت امور خارجه باید بک استراتژی کامل را برای تنش‌زدایی در سیاست خارجی ارائه دهد.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به ااقدام برخی کشورها در استفاده از نام مجعول برای خلیج فارس گفت: اگر تنش‌های ما یا دنیا به صورت کاذب ادامه پیدا کند، به همان میزان همسایگان کوچک ما احساس می‌کنند که از این تنش می‌توانند سوء استفاده کنند.

وی گفت:‌سیاست‌های وزارت خارجه در زمینه دفاع از اصول سیاست خارجی کشور قابل دفاع است، اما در زمینه تنش‌زدایی کارکرد قابل دفاعی ندارد که تنش‌ها را محدود کند.

وی با بیان این که یک سری تحولات صورت گرفته در سال جدید منجر شد که صیانت از نام خلیج فارس برای ما اساسی‌ شود، اظهارداشت:در حال حاضر احساس می‌شود که در مورد تغییر نام خلیج فارس شیطنت صورت می‌گیرد.

وی با تاکید بر این که وضعیت حقوقی خلیج فارس مشخص است، گفت: عنوان خلیج فارس در تاریخ وجود دارد و این سلسله تبلیغات علیه این نام هیچ بار حقوقی نمی‌تواند داشته باشد و در خاورمیانه و دنیای امروز حتی با توپ و تانک هم نمی‌توان این عنوان‌ها را تغییر داد.

وی با بیان این‌که ما در طول جنگ تحمیلی با 36 کشور دنیا که حامی صدام بودند درگیر بودیم،افزود: این 36 کشور نه تنها نتوانستند نامی را تغییر دهند یک نقشه‌ای را هم نتوانستند تغییر دهند، در آن زمان هم صدام اسم‌های زیادی را مطرح می‌کرد و به خوزستان می‌گفت عربستان، اما به دلیل اتفاق نظری که بین مردم ایران وجود دارد هیچ اتفاقی نیافتاد.

فلاحت‌پیشه با بیان این‌که بحث خلیج فارس و تغییر نام آن یک سری بازی‌های سیاسی زودگذر است، گفت: آن ها می‌خواهند زمینه را برای تفرقه فراهم کنند، زیرا درگیری واقعی منطقه بین مسلمانان و اسرائیل است.

وی اضافه کرد: تا زمانی که تکلیف این مسئله واقعی مشخص نشود، بحث‌های انحرافی مطرح می شود و بحث عرب و عجم را مطرح می‌کنند، ضمن آن که در دنیای واقعی مردم عرب و عجم هیچ دشمنی با هم ندارند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تاکید کرد: ما در واکنش با این مسئله نباید به گونه‌ای وارد شویم که آن‌ها احساس کنند،مساله مهمی برای ما ایجاد کردند، در این زمینه حدی از برخورد را به صورت علمی و استنادی می‌توان داشت.

فلاحت پیشه همچنین یادآور شد: برخی کشورهای عربی از این که ما تنش داشته باشیم به عنوان فرصت استفاده می‌کنند، لذا در درجه اول وزارت خارجه موظف است ضمن حفظ ادامه سیاست‌های دیپلماسی، یک سیاست تنش‌زدایی با دنیا داشته باشیم.

وی در پایان تصریح کرد: در گذشته نه چندان دور این کشورها هیچ محلی از اعراب در سیاست‌ خارجی ما نداشته و همواره منتظر دیدار و ملاقات با مقامات سیاسی ما بودند، این‌ها کشورهای هستند که اگر زود بر سرشان باشد خیلی زود مطیع می شوند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet