شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/02/13 12:45:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
حداد عادل در همایش حکمت مطهر:

مطهری در دورانی زندگی می‌کرد که از منجنیق فلک سنگ فتنه می‌بارید

**رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: استاد شهید مرتضی مطهری از آغاز دوران فکری خود با احساس نیاز به طراحی نقشه ای جامع برای اندیشه و عمل اسلامی، آثارش را تدوین کرد.

به گزارش واحد مرکزی خبر غلامعلی حداد عادل در ششمین همایش حکمت مطهر افزود: استاد مطهری هم به حکمت نظری و هم به حکمت عملی توجه داشت و بر خلاف پراگماتیست ها عمل را از درون حقیقت خارج می کرد.

وی با اشاره به بخش هایی از کتاب انسان و سرنوشت اضافه کرد: استاد مطهری با نگارش این کتاب در سال 1345 در فصول مختلف به بررسی علل انحطاط مسلمانان پرداخت و در عمر گرانقدر خود موفق شد بخش هایی از علل فهرست شده در این کتاب را تبیین کند.

حداد عادل داستان راستان را آغازگر ادبیات اسلامی کودکان در دوران حیات شهید مطهری دانست و افزود: کمیسیون ملی یونسکو در ایران این کتاب را در دهه 30 خواندنی ترین کتاب سال در حوزه کودکان و نوجوان معرفی کرد و حال آنکه آن زمان نظر مساعدی به نوشته های مذهبی و روحانیون وجود نداشت.

وی گفت: استاد مطهری این کتاب را اندکی پس از نگارش کتاب اصول فلسفه و روش رئالیسم به نگارش درآورد که کتابی پایه در فلسفه تطبیقی مربوط به دوران آکنده از مباحث فلسفی بود.

حداد عادل افزود: این کتاب مطهری را به عنوان فیلسوفی خوش قلم در حوزه و دانشگاه معرفی کرد و همه فهمیدند ستاره ای درخشیده که شجاعانه و حکیمانه به پیکارهای اندیشه های فلسفی الحادی برخاسته است. وی با اشاره به علل نگارش کتاب داستان راستان گفت: فیلسوفی که سال های متمادی فلسفه خوانده، درس داده و اندیشه های فلاسفه را بررسی کرده است وقتی قصه برای کودکان انتخاب می کند امری تصادفی نبوده و لابد حکمت و اندیشه ای در پس این کار نهفته بوده است. حداد عادل افزود: استاد مطهری اندیشه هایی را که در فهرست کتاب انسان و سرنوشت ذکر کرده بود در ذهن داشت و بر اساس آن 100 قصه را در کتاب داستان راستان انتخاب کرد. وی اضافه کرد: اگر موضوع هر قصه در داستان راستان دسته بندی شود با بیش از 20 موضوعی که سال ها قبل در اندیشه آن بود، انطباق دارد و با زبان کودکی، مشکلات اجتماعی بویژه درباره علل انحطاط مسلمانان را بیان کرده است.

حداد عادل با اشاره به اندیشه های استاد مطهری گفت: دسته ای از اندیشه های آن استاد تفکرات دفاعی ، احتجاجی و سلبی در مقابل چالش هایی است که دیگران ایجاد کرده اند.

وی افزود: مطهری در دورانی زندگی می کرد که از منجنیق فلک سنگ فتنه می بارید و اسلام از هر سو، هم از جانب مارکسیست ها و هم از سوی لیبرال ها مورد هجوم بود و او به ناچار برای رد آن اندیشه ها احتجاج می کرد.

حداد عادل گفت: دسته دیگر اندیشه های استاد مطهری جنبه اثباتی دارد تا بر اساس آن بگوید اسلام چیست؛ که بخش وسیعی از این اندیشه ها مربوط به مسائل اجتماعی است.

وی افزود: در این عرصه نیز بخشی از اندیشه های اثباتی استاد مطهری را اندیشه های کلان،‌ عمومی و بنیادی درباره مسائل انسان و اجتماع تشکیل می دهد که موضوع علل انحطاط مسلمانان مبحثی اجتماعی و در عین حال مبنایی است.

حداد عادل گفت: شهید مطهری همچنین به مبانی حقوق و منشأ بدست آوردن حقوق انسان و جامعه، موضوع آزادی، ‌انقلاب و زمامداری و نیز مسئله فطرت توجه داشت به نحوی که برخی ایشان را فیلسوف فطرت نامیده اند.

وی افزود: مسئله زن از دیگر موضوعات جدی و مورد توجه استاد مطهری بود و بر این موضوع تأکید داشت که اگر اسلام بخواهد به عنوان یک دین جامعه را اداره کند باید مسائل زنان به شکل جدی بررسی و راه حل عملی برای آن ارائه شود که در این باره با شجاعت عمل کرد.

حداد عادل گفت: نظریاتی که استاد مطهری درباره حجاب مطرح کرده امروز بسیار عادی و ساده شده است اما در آن زمان حتی از جانب دوستان و شاگردان صمیمی خود نیز به خاطر طرح این مباحث متهم شد.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه فکر و روش استاد مطهری قابل شناخت و پیمودن است تأکید کرد: به همه کسانی که در اندیشه اعتلای این کشورند و باور دارند انسان بدون دین موجودی درمانده و منحط و جهان بدون خدا، ظلمانی است، توصیه می شود همه آثار آن استاد شهید را مطالعه کنند و منظومه فکری او را بویژه در عرصه اجتماعی بشناسند

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet