ایام محرم 1398
1389/02/13 14:00:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون بهداشت خبر داد:

بررسی سابقه علمی برگزیدگان آزمون دستیاری برای رفع ابهامات

**عضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از بررسی سابقه علمی یکصد برگزیده اول آزمون دستیاری برای رفع ابهامات خبر داد.

محمدرضا رضایی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به جلسه روز گذشته کمیسیون که با حضور معاونان وزیر بهداشت و نمایندگان معترضان به بررسی آزمون دستیاری پرداخته شد، گفت: در این جلسه نمایندگان داوطلبان معترض آزمون دستیاری نسبت به تفاوت رتبه‌های آزمون امسال نسبت به گذشته اعتراض داشتند و عنوان می‌کردند رتبه‌هایی که امسال اعلام شده نسبت به سال‌های قبل بسیار متفاوت است، مثلا کسی که سال‌های‌ گذشته از 200 نمره آزمون 135 کسب می‌کرد رتبه‌اش زیر 1000 می‌شد اما امسال با همین نمره رتبه‌ها بالای 1000 رفته است، لذا آنها معترضند که با توجه به این‌که وزارت بهداشت اعلام کرده سوالات استاندارد و دارای کیفیت لازم است، چرا رتبه‌ها آن‌قدر بالا رفته است.

به گفته مخبر کمیسیون بهداشت، اعتراض دیگر این بود که برخی از سوالات اشتباه بود به نحوی که دارای دو گزینه صحیح بود، در تعداد زیادی از سوالات نیز پشت سر هم پاسخ یک گزینه بود، مثلا از 25 سوال 20 سوال جوابش الف بود.

عضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت ادامه داد: معترضان معتقدند زمان برگزاری آزمون دوم پس از ابطال آزمون اول به خاطر تقلب خیلی زود بود، با توجه به این‌که برای همه ثابت و مشخص شد در آزمون نخست تقلب صورت گرفته و سوالات لو رفته بود زمان در نظر گرفته شده برای آزمون دوم و تامین امنیت آزمون بسیار کم بود. وزارتخانه باید در یک فرصت بیشتری برررسی و تامل می‌کرد تا چیدمان جدیدی در طرح، تایپ، چاپ و توزیع و پخش سوال صورت می‌گرفت.

به گفته نماینده جهرم، نمایندگان معترضان هم‌چنین مطرح می‌کردند که چرا وزارت بهداشت اسامی نفرات برتر آزمون را اعلام نمی‌کند، در حالی که در کنکور معمولا در تمامی رشته نفرات اول، دوم و سوم به عنوان افتخار معرفی می‌شود، حال چرا در آزمون دستیاری وزارتخانه از اعلام اسامی نفرات برتر امتناع می‌کند، وزارتخانه تاکنون حاضر نشده است حتی اسامی 10 نفر نخست را معرفی کند اگرچه باید 100، 200 و حتی 300 نفر اول را معرفی کند.

مخبر کمیسیون بهداشت در ادامه به اظهارات معاون آموزشی وزیر بهداشت در پاسخ به معترضان اشاره کرد و گفت: دکتر محققی در این باره اظهار کرد که ما دانشجویان معترض را تکریم کرده و به آنها احترام گذاشتیم و به موقع هم اعتراضات آنها را پاسخ دادیم، آزمون هم به شکل احسن با کنترل همه مسایل امنیتی برگزار شد و هیچ سوالی لو نرفت. اما میانگین نمرات افزایش یافته است یعنی اگر در گذشته رتبه 135 سه رقمی می‌شد هم‌اکنون چهار رقمی شده است، به این دلیل که میانگین نمره علمی دانشجویان افزایش یافته و هم‌چنین دانشجویانی نیز در قالب استعدادهای درخشان در این آزمون شرکت کرده بودند که رتبه‌های برتر نهایتا مربوط به آنهاست.

رضایی تاکید کرد: در نهایت مقرر شد کمیسیون بررسی جدی‌تر و دقت بیشتری بکند به نحوی که چند نفر از اعضای کمیسیون به مساله ورود پیدا و سبقه علمی 100 نفر اول را بررسی کنند تا مشخص شود که آیا این دانشجویان در مراحل قبلی و دوران پزشکی نمرات خوبی داشته‌اند یا خیر، در این صورت واقعا مشخص می‌شود که نفرات برتر با یک سابقه علمی خوب در آزمون دستیاری پذیرفته شده‌اند یا خیر.

وی درباره تحول بنیادین آزمون دستیاری نیز، اظهار کرد: در جلسه روز گذشته بحثی در این باره مطرح نشد اما کمیسیون شدیدا به دنبال اعمال تغییر و تحول در آزمون دستیاری است، شیوه انتخاب دانشجو در آزمون دستیاری باید تغییر کند چراکه پذیرش در دستیاری تنها به یک آزمون منوط شده است، یعنی افراد با یک امتحان می‌توانند تخصص قبول شوند یا نشوند، اعضای کمیسیون به دنبال این هستند که آزمون دستیاری را به چند بخش تقسیم کنند تا چند مورد نظیر معدل پزشک عمومی، امتحان جامع، برگزاری آزمون دو مرحله‌ای و ...در پذیرش آزمون دستیاری موثر باشد.

مخبر کمیسیون بهداشت گفت: در جلسه روز یکشنبه هم‌چنین فقیه رییس سازمان بهزیستی که آخرین روز مدیریتش در این سازمان را سپری می‌کرد برای ارایه گزارش عملکرد در کمیسیون حاضر شد، بر اساس گزارش ارایه شده به اضافه سوابق خوب وی، کمیسیون از فقیه تقدیر کرد و وی هم در مقابل از تلاش کمیسیون بهداشت در افزایش بودجه سال 89 بهزیستی تقدیر کرد.

به گفته وی، اعتبارات سازمان بهزیستی با تلاش اعضای کمیسیون بهداشت نسبت به سال گذشته 41 درصد افزایش یافت، یعنی علی‌رغم آنچه دولت در لایحه برای بهزیستی در نظر گرفته بود نزدیک به 170 میلیارد تومان در کمیسیون تلفیق به بهزیستی کمک کردیم که مطمئنیم در سال جاری به لحاظ رشد بودجه‌ای که بهزیستی داشته حتما می‌تواند به افراد تحت پوشش خود خدمات بهتری ارایه کند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet