خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/02/13 17:22:00
سرویس اقتصادی
قادری:

اهداف و انتظارات پیش‌بینی شده در برنامه چهارم محقق نشده است

بهبهانی **عضو کمیسون برنامه و بودجه اظهار داشت: در صورت وجود مشکل در چارچوب برنامه پنجم دولت باید نسبت به آن اصلاحیه می‌داد.

جعفر قادری عضو هیات تحقیق و تفحص از برنامه چهارم توسعه در گفتگو با خبرنگار خانه ملت با بیان اینکه در عملکرد برنامه چهارم توسعه مشکلات زیادی وجود دارد، اظهار داشت: اهداف و انتظاراتی که در برنامه پیش بینی شده به شکل مناسبی محقق نشده است.
وی با بیان اینکه دولت برخی از این ایرادات و اشکالات را به چارچوب ها و زیر بناهای فکری و مدل هایی که برنامه بر آن مبتنی بوده مرتبط می داند، گفت: در صورت وجود مشکل در چارچوب برنامه دولت باید نسبت به آن اصلاحیه می داد.
قادری در ادامه خاطر نشان کرد: در مباحث کنترل نقدینگی، تورم، واگذاری فعالیت های بخش های غیر دولتی و توسعه فضای کسب و کار و تعامل و ارتباط با خارج از کشور عملکردها در حد قابل قبولی نبوده است؛ اگرچه در بعضی از بخش ها از جمله صادرات غیر نفتی فعالیت های خوبی داشته ایم؛ اما واقیعت این است که با کاهش وابستگی دولت در آمدهای نفتی و اتکا بیشتر به مالیات ها و در آمدهای غیر نفتی مشکلات جدی را در برنامه چهارم شاهد بودیم.
عضو هیات تحقیق و تفحص از برنامه چهارم اظهار داشت: در اجرای قانون برنامه در بحث ساماندهی بخش های اقتصادی و ساماندهی و بازار پولی مشکلات اساسی و جدی را شاهد بودیم.
وی با بیان اینکه در اجرای سیاست های اصل 44 در بخش واگذاری شرکت های دولتی و بخش توسعه فضای کسب و کار عملکرد دولت در بخش واگذاری ها قابل قبول و قابل دفاع است، گفت: در  فراهم نمودن زمینه رقابت در بخش های خصوصی ایرادات و اشکالات جدی متوجه عملکرد دولت است.
وی در ادامه افزود: همچنین در بحث واگذاری سازمان های دولتی به علت مشکلاتی که وجود دارد از جمله در بخش صندوق باز نشستگی و یا تامین اجتماعی این نهادها نتوانسته اند از این منابعی که در اختیار دارند به درستی استفاده نمایند و زمینه برای توسعه سرمایه گذاری های جدید فراهم نشده است.
قادری خاطر نشان کرد: در صورتی که بزرگترین هنر شرکت های عمومی و دولتی باید استفاده از سرمایه گذاری های جدید باشد که متاسفانه این کار صورت نگرفته است.
عضو هیات تحقیق و تفحص در ادامه یاد آور شد: برنامه ای که تحت عنوان برنامه  پنجم از سوی دولت به مجلس ارائه شده است تنها اهداف کیفی است؛ در صورتی که انتظاری که از برنامه وجود دارد این است که اهداف کمی نیز در آن لحاظ شود که دقیقا مشخص شود وضعیت ما در حال حاضر چگونه است ؟
وی تصریح کرد: اینکه یک سری آمال و آرزوهای خود را تحت عنوان برنامه بیان نماییم و در عین حال برای دولت آزادی عمل نیز در نظر گرفته شود همچنین شاخص هایی برای ارزیابی عملکرد دولت در نظر گرفته نشود با اهداف برنامه سازگاری ندارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet