ایام محرم 1398
1389/02/13 17:41:00
سرویس کمیسیون ها
سخنگوی کمیسیون کشاورزی:

هدفمندی یارانه‌ها در بخش کشاورزی با ملاحظه بیشتر انجام شود

**سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی خواستار این شد که در موضوع هدفمند کردن یارانه ها در بخش کشاورزی با ملاحظه بیشتری عمل شود.

محمود مهدی افشاری در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، درپاسخ به سوالی در خصوص تاثیر هدفمند کردن یارانه ها برروی بخش کشاورزی گفت: از آنجا که بخش مهمی از هدفمند سازی یارانه ها متوجه حامل های انرژی است و بخش کشاورزی هم ارتباط بسیار مستقیمی با این حوزه  دارد، اگر قرار باشد قیمت های های حامل های انرژی مانند برق و نفت گاز با افزایش قیمت ناگهانی روبرو شود، این افزایش قیمت ها تاثیری منفی زیادی بر روی بخش کشاورزی و تولید خواهد گذاشت.
نماینده داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه اگر از تولید کنندگان محصولات کشاورزی حمایت های لازم صورت نگیرد، این بخش با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد، خاطرنشان ساخت: باید در حوزه هدفمندسازی یارانه ها در بخش کشاورزی با ملاحظه بیشتری عمل شود.
وی به ذکر مثالی در این زمینه پرداخت و گفت: اگر بخواهیم معدلی از سه مقطع برای مصرف هر کیلو وات برق در بخش کشاورزی در نظر بگیریم، قیمت در حال حاضر حدود 30 ریال در می آید که اگر این رقم به یکباره بخواهد با هدفمند سازی یارانه ها به 75 تا 80  درصد افزایش یابد، تاثیر منفی بسیاری در بخش کشاورزی خواهد گذاشت.
افشاری افزود: اگر هم بخواهیم در شیب 5 ساله این افزایش قیمت ها را در نظر بگیریم ، در همان سال اول به یکباره قیمت ها از 3 تومان به 17 تا 18 تومان یعنی حدود 6 برابر افزایش خواهد یافت که این افزایش قیمت ها هم تاثیراتش منفی است.
وی بر این اساس پیشنهاد کرد که برای کاستن از تاثیرات منفی اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها در بخش کشاورزی دولت قیمت ترجیحی در این بخش در نظر بگیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet