حلول ماه ربیع الاول
1389/02/13 18:06:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
تجری:

کانون وکلا به افرادی که در لباس وکالت به نظام ضربه می‌زنند پروانه وکالت ندهد

**در پی انتشار اخباری مبنی بر ارائه قریب الوقوع لایحه جامع وکالت دادگستری به مجلس شورای اسلامی هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری کرمانشاه و ایلام به همراه جمعی از وکلای عضو کانون با مجمع نمایندگان استان کرمانشاه دیدار کردند.

خبرگزاری ایسنا به نقل از روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان‌های کرمانشاه و ایلام گزارش داد: در این دیدار نمایندگان استان با تاکید بر ضرورت حفظ استقلال کانون‌های وکلا، دفاع از استقلال این نهاد مدنی را ضروری دانستند.

روح الله وکیلی، عضو شورای اجرایی اسکودا (اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران) در این نشست با اشاره به جایگاه نمایندگان مجلس و وظیفه‌ای که در تدوین قانون به عهده دارند، اظهار کرد: وظایفی که نماینده مجلس و وکیل دادگستری به عهده دارند مبانی و جهات مشترکی دارد. یکی از مهمترین وجوه اشتراک این است که هر دو به نمایندگی یا نیابت از موکلین خود اقدام می‌کنند.

وی افزود: چنین نیابتی استقلال در عقیده و اظهار نظر را می‌طلبد همانطور که هر گونه تحدید و محدودیت در اظهار عقیده نمایندگان، مغایر اصل آزادی و استقلال در بیان نظر نماینده است، نفی و محدود کردن استقلال وکیل دادگستری در دفاع از حقوق موکلش در تعارض با حق دفاع است که از ابتدایی ترین و اصولی ترین حقوق بشری است.

وکیلی با اشاره به پیامدهای منفی محدود کردن حق دفاع، گفت: وابستگی وکیل دادگستری به دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی او را بیشتر وکیل الدوله قرار خواهد داد تا وکیل دادگستری.

وی با اشاره به موادی از پیش نویس لایحه قانون جامع وکالت دادگستری که برگزاری آزمون اختبار، صدور و تمدید پروانه وکالت و رسیدگی به تخلفات صنفی را از اختیار کانون‌های وکلا خارج می‌کند، خاطرنشان کرد: وجود دغدغه خاطر برای وکیل دادگستری در سنگر دفاع از حقوق موکلین و محدود کردن چنین حقی پیامدهای منفی به دنبال خواهد داشت که به دور از صفات آزادی و آزادگی و استقلال وکیل در موضع دفاع و در چهارچوب قانون است.

این عضو هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری کرمانشاه و ایلام خطاب به نمایندگان استان کرمانشاه گفت: جامعه وکلای دادگستری هرگز خود را جدا از دستگاه قضایی ندانسته و نمی‌دانند و طرح موضوع استقلال کانون به منزله آن نیست تا جزیره مستقلی را ایجاد کنند و ساز مخالف سر دهند.

وی افزود: آن چه مورد نظر جامعه وکلای دادگستری است، استقلال در موضع دفاع و حفظ استقلال کانون وکلای دادگستری به عنوان نهادی مدنی است که با شرع انور اسلام در باب دفاع از حقوق موکلین و استانداردهای بین المللی منطبق است.

این عضو شورای اجرایی اسکودا تاکید کرد: وکیل دادگستری که وابسته به حاکمیت باشد وکیلی محافظه کار و مصلحت اندیش خواهد بود.

وی با اشاره به این که زمزمه‌هایی مبنی بر تقدیم لایحه‌یی 187 ماده‌ای به مجلس پیرامون وکلای دادگستری به گوش می‌رسد، افزود: می‌خواهند از مجرای این لایحه استقلال کانون‌های وکلای دادگستری را زایل و به نوعی آن را زیر مجموعه دستگاه قضایی و حاکمیتی قرار دهند. هر چند ایمان داریم نمایندگان مجلس به دقت آن را بازنگری خواهند کرد و اگر ماده یا موادی از آن مغایر استقلال کانون‌های وکلای دادگستری و محدودکننده حق دفاع وکیل باشد از تصویب نمایندگان نخواهد گذشت.

در ادامه این نشست، رییس کانون وکلای دادگستری استان‌های کرمانشاه و ایلام نیز با بدیهی دانستن لزوم دخالت وکیل مستقل در دادرسی، وکلا را جزو ارکان چرخه عدالت خواند و گفت: یکی از اجزا مهم امنیت قضایی، که پیش زمینه امنیت و پیشرفت اقتصادی است، اطمینان مردم از وجود وکیل دادگستری است که کاملاً مستقل بوده و دغدغه‌ای از باب دفاع از متهم نداشته باشد. به علاوه استقلال کانون وکلا و وکیل به عنوان یک معیار و هنجار بین المللی نیز در بسیاری مقررات که حتی جزء حقوق ایران هم شده، مورد تأکید قرار گرفته است.

کیومرث سپهری افزود: تاکید به این مطلب که گفته می‌شود استقلال کانون‌های وکلا لازم و ضروری است به معنای استقلال از سایر ارکان چرخه عدالت نیست بلکه کانون وکلا و وکیل دادگستری معاضد و کمک کار دادگستری، دادگاه و قاضی برای اجرای عدالت هستند که هر کدام در جایگاه خود انجام وظیفه می‌کنند تا حق، واقعیت و عدالت بهتر اجراء و مشخص شود.

 

وی در پایان با تأکید بر فراهم کردن راهکارهایی از سوی کانون‌های وکلا برای نظارت و کنترل درون سازمانی به تشریح خدمات رایگان و معاضدتی کانون‌های وکلا به افراد بی بضاعت پرداخت.

رییس مجمع نمایندگان استان نیز با ابراز خوشحالی از حضور در جمع وکلا، گفت: استقلال وکلای دادگستری، کار نمایندگان را راحت تر می‌کند، چون مردم را به مسائل حقوقی آشناتر می‌کنند و نقش موثری در گسترش فرهنگ حقوقی در جامعه دارند.

سید جواد زمانی با تأکید بر این‌که نمایندگان به استقلال وکلا اهمیت می‌دهند، به لایحه جامع وکالت اشاره کرد و افزود: این طور نیست که هر لایحه‌ای بیاید در این کمیسیون تصویب شود. ضمن آن که مجلس به سادگی از کنار هر چیزی نمی‌گذرد.

نماینده کنگاور با اشاره به این‌که وابستگی اصناف پدیده خوبی نیست، خاطرنشان کرد: این لایحه زیر و رو خواهد شد و آن چیزی بیرون می‌آید که مورد رضایت خدا، مردم و وکلا باشد.

نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس نیز لایحه ادغام مرکز مشاوران و وکلا را همیشه محل بحث دانست و گفت: چندی قبل مصاحبه‌ای انجام دادم که تماماً در حمایت از کانون‌های وکلا بود فقط یک جمله گفتم که کانون وکلا راهکاری بیندیشند که به افرادی که در لباس وکالت به منافع نظام ضربه می‌زنند پروانه وکالت ندهند.

فرهاد تجری افزود: این صحبت مرا این گونه وارونه جلوه دادند که من گفته‌ام وکلا معاندند، در حالی که من معتقدم استقلال کانون‌های وکلا ضروری است و اگر حق دفاع را از مردم سلب کنند چیزی نمی‌ماند.

نماینده قصر شیرین خطاب به وکلا خاطرنشان کرد: نمایندگان استان این درایت و تیزبینی را دارند که حافظ منافع شما باشند.

وی با بیان این‌که از کانون‌های وکلا انتظار می‌رود پیشنهادات عملی و راهکارهای خود را به کمیسیون قضایی مجلس ارائه دهند، تاکید کرد: وکلا نگران نباشند، این لایحه را به عنوان یک فرصت می‌شناسیم، تا بتوانیم نقش خودمان را در بحث قضایی و وکالت ایفا کنیم.

حشمت الله فلاحت پیشه نیز در این نشست با اشاره به موادی از لایحه که نقض استقلال کانون‌ها را در پی دارد، تصویب این مواد توسط مجلس را بعید دانست.

وی افزود: من از کسانی هستم که اگر این مواد در صحن مجلس مطرح شود به عنوان مخالف می‌روم و پیشنهاد حذف آنها را می‌دهم. هر چند که این در حوزه تخصصی من نیست ولی وظیفه همه ماست که از استقلال کانون‌های وکلا دفاع کنیم زیرا چند ماده از این متن واقعاً نقض استقلال وکالت است.

جهانبخش امینی، نماینده کرمانشاه در مجلس نیز با تاکید بر آن که نمایندگان قاطعانه از حق مردم دفاع می‌کنند، خطاب به وکلا گفت: نگران نباشید استقلال کانون وکلا برای نمایندگان مجلس مهم است.

سید فتح ا.. حسینی نماینده پاوه نیز با اشاره به سخنان وکیلی و تجری بر دفاع از استقلال کانون‌ها تأکید کرد.

وی افزود: نقش آفرینی وکلا باعث می‌شود مردم بیشتر با حقوق خود و حتی حقوق و وظایف نمایندگان آشنا شوند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet