خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/02/14 09:02:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
غفار اسماعیلی:

طبق تعریف دولت هر کس دو ساعت شاغل باشد جزو افراد بیکار به حساب نمی‌آید

**هیات تحقیق و تفحص از عملکرد برنامه‌ی چهارم توسعه با حضور نمایندگان معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی، مرکز پژوهش‌های مجلس و دیوان محاسبات تشکیل جلسه داد.

غفار اسماعیلی در گفت و گو با ایسنا گفت: پس از دریافت گزارش های مرکز پژوهش‌های مجلس، دیوان محاسبات و بازرسی کل کشور درباره‌ی عملکرد برنامه ی چهارم توسعه به مقایسه تطبیقی با گزارش معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری پرداختیم.

مقایسه‌ها در چهار شاخص تورم، اشتغال رشد اقتصادی و توسعه امور انسانی انجام شد.

نایب رئیس هیات تحقیق و تفحس از عملکرد برنامه‌ی چهارم توسعه با اشاره به شاخص تورم تاکید کرد: در اکثر موارد جمع بندی بررسی‌های سه ناظر فوق با نظرات معاونت نظارت راهبردی تطبیق دارد. بر اساس بررسی های هیات اکثر هزینه‌های دولت از سقف بالاتر رفته است. در کمتر موردی مشاهده می‌شده است که هزینه‌ها از سقف بالا نزده باشد. یکی از اشکالات اساسی هزینه‌ی بیشتر و موفقیت کمتر بوده است.

نماینده‌ی مردم هشترود با اشاره به شاخص بیکاری، گفت: تا قبل از دولت نهم هر فردی که دو روز در هفته شاغل بود، جزو افراد بیکاری محسوب نمی‌شد، ولی از سال 1384 به این سو هر کس دو ساعت شاغل باشد، جزو افراد بیکار به حساب نمی‌آید و شاخص بیکاری به این مبنا تعریف شده است. این تعریف موجب انحراف در آمار نرخ بیکاری شده است.

اسماعیلی تصریح کرد: در طول چهار سال برنامه چهارم توسعه رشدمصارف بودجه‌ی عمومی دولت باید 5/10 درصد می‌بود.رشد بودجه‌ی عمومی دولت طی سال‌های 84 تا 87 نسبت به سال 1383 باید 5/10 درصد می‌بود، در صورتی که به 6/25 درصد رسیده است. یعنی رشدی بیش از 200 درصد داشته است.

وی ادامه داد:رشد درآمدها در این قانون 18 درصد تعیین شده بود، ولی طی چهار سال مورد نظر به حدود 39 درصد رسیده است.. در شاخص های اوراق مشارکت، واگذاریهای دارای‌های سرمایه‌ای و در مجموع 11 شاخص مصرف دولت بیشتر شده است، ولی اهدفی که با مصرف کمتر پیش بینی شده بود، هنوز محقق نشده است.

نماینده‌ی مردم هشترود با اشاره به شاخص توسعه نیروی انسانی، گفت: طبق قانون برنامه نباید کوچک سازی دولت بوده حجم، نقرات و تصدی‌گری دولت طی این مدت باید کاهش می‌یافت، ولی طبق جداول معاونت نظارت راهبردی دولت در این بخش هم ناموفق بوده است. اعضای هیات تحقیق و تفحص منتظر گزارش کامل معاونت نظارت راهبردی تا پایان هفته ی جاری هستند. پس از دریافت این گزارش در جلسه هفته آینده هیات به جمع بندی نهایی از میزان عملکرد دولت دربرنامه‌ چهارم توسعه خواهد رسید.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به گزارش‌های مرکز پژوهش‌ها و مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص عملکرد برنامه‌ی چهارم توسعه، گفت: بر اساس نتایج اولیه برآورد این است‌که کمتر از 30 درصد اهداف برنامه‌ی چهارم توسعه از سوی دولت محقق شده است. قضاوت نهایی پس از دریافت گزارش کتبی معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری است.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet