ایام محرم 1398
1389/02/14 10:42:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عباسپور:

ابعاد معنوی در الگوی توسعه غرب مورد توجه قرار نمی‌گیرد

**علی عباسپور تهرانی‌فرد معتقد است خمیره اصلی در الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت، توجه داشتن به ظرفیت‌های بومی، توانمندی‌های ژئوپولیتیک و امکانات بالقوه در کشور است.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار داشت: الگوهای توسعه و پیشرفت در دیگر کشورها نگاه یک بعدی دارد، یعنی صرفا به رفاه اجتماعی و بهبود وضع اقتصادی توجه می‌کند و به ابعاد معنوی و بهبود ابعاد فرهنگی توجه لازم را ندارد.

وی با بیان این‌که قطعا برقراری عدالت یک بعد اساسی در پیشرفت اقتصادی توسعه کشور است، تاکید کرد: در مدل پیشرفت کشورهای غربی، محوریت و خمیره عدالت را نمی‌بینیم.

به گفته وی، الگوی ایرانی - اسلامی پیشرفت در کشور ما ضمن آن‌که باید به پیشرفت اقتصادی و رفاه اجتماعی توجه داشته باشد، به زمینه و بستر ایجاد عدالت در جامعه نیز باید توجه کند.

نماینده تهران افزود: قطعا باید سرعت پیشرفت در کشور را به نحوی تنظیم کنیم که باعث ایجاد فاصله بین طبقات فقیر و غنی نشود، در واقع در این راستا اصلاحات اقتصادی‌ای که با سرعت و با دیدگاه‌هایی که موجب اختلاف طبقاتی بیشتر در جامعه شود، مورد پذیرش نیست.

به گفته وی، در تدوین الگوی ایرانی - اسلامی پیشرفت باید زمینه را برای تربیت یک انسان با مولفه‌هایی که در دین و قرآن تعریف شده فراهم کنیم.

وی با بیان این‌که در این تعریف دینی، عدالت و توجه به مسائل فرهنگی محوریت دارد، گفت: این چنین پیشرفتی هم موجب رفاه اجتماعی می‌شود و هم باعث ارتقای فرهنگ اسلامی و بومی.

عباسپور یادآور شد: الگوی ایرانی - اسلامی پیشرفت باید دقیقا با اهداف چشم‌انداز20 ساله تطبیق داده شود تا طبق آن به جایگاه اول اقتصادی، علمی در منطقه دست یابیم، و یک کشور با فرهنگ اسلامی در منطقه باشیم که عدالت و رفاه اجتماعی را سرلوحه کار خود دارد.

نماینده تهران در مجلس، در خصوص اولویت‌بندی در حوزه تدوین این الگو اظهار داشت: برای رسیدن به وضع اقتصادی و اجتماعی مطلوب، جامعه ما باید یک جامعه متفکر و اندیشمند و تحصیل‌کرده باشد. خمیره اصلی در این امر، حرکت در ارتقای تربیت افراد جامعه است.

به اعتقاد وی، در زمینه پیشرفت علمی در کشور توجه به مراکز آموزش عالی به ویژه آموزش و پرورش و ارتقای وضعیت علمی کشور ضروری است. چرا که اگر از نظر علمی بتوانیم خود را توانمند کنیم، در همه عرصه‌ها می‌توانیم توانمند شویم، در واقع مسائل علمی زیربنای همه مسائل است.

عباسپور با بیان این‌که پیشرفت کشور در گرو علم و آگاهی است، لزوم توجه به مسائل علمی و تربیتی نسل جوان در آموزش و پرورش و آموزش عالی و توجه به امر تحقیقات و دانش و پیشرفت کشور را یادآور شد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet