ایام محرم 1398
1389/02/14 11:15:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_

صحبت های کواکبیان در مناظره با صفار هرندی

**نماینده سمنان در مجلس گفت: در بحث اسلامیت نظام قطع یقین کسانی که سکولاریسم را تبلیغ می‌کنند و مبلغ جدایی دین و سیاست باشند، خط امامی نیستند.

به گزارش فارس، مصطفی کواکبیان عصر دیروز در مناظره با محمدحسین صفارهرندی وزیر سابق فرهنگ و ارشاد با موضوع «خط امام خمینی (ره)» که در سالن اجتماعت مرکزی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) برگزار شد، اظهار داشت: امام (ره) شخصیتی بی‌بدیل و بی‌نظیر در تاریخ سیاسی معاصر بود و وجه تمایز ایشان با رهبران انقلاب‌های جهان غیر از اینکه ایشان یک انقلابی را رهبری کردند، استقرار نظامی در کشور بود که صاحب یک مکتب سیاسی است.

وی ادامه داد: ما اگر بخواهیم خط امام (ره) را بهتر بشناسیم باید به این مکتب سیاسی به دقت توجه کنیم، خیلی از رهبران، انقلاب‌ می‌کردند ولی نمی‌شود گفت مکتب خاصی را داشتند، امام (ره) گنجینه‌ای از میراث فکری و فرهنگی برای ما باقی گذاشتند و امروز بیش از پیش نیازمند این اصول، شاخصه‌ها و گنجینه‌ها هستیم.

نماینده سمنان در مجلس اضافه کرد: 10 شاخص برای خط امامی بودن وجود دارد که هر کس می‌خواهد ادعای خط امامی داشته باشد باید این شاخصه‌ها را داشته باشد و هر کس مدعی شود ولی در عمل رعایت نکند خط امامی نیست و تنها ادعا کرده است.

وی یادآور شد: در بحث اسلامیت نظام، جمهوری نظام و برخورد با مسائل سیاست خارجه و بین‌المللی نکاتی را امام خمینی (ره) به ارمغان گذاشتند که این مجموعه می‌تواند خط امام را شکل دهد.

 

* مبلغان سکولاریسم خط امامی نیستند

کواکبیان توضیح داد: در بحث اسلامیت نظام قطع یقین کسانی که سکولاریسم را تبلیغ می‌کنند و مبلغ جدایی دین و سیاست باشند، خط امامی نیستند، زیرا امام به شدت طرفدار با هم بودن دین و سیاست بودند و این دو مقوله را تفکیک‌ناپذیر می‌دانستند و نکته دیگر اینکه، مقررات شرعی و الهی باید در حکومت دینی جاری و ساری باشد و تخلف از قوانین شرعیت می‌تواند تخلف از خط امام باشد، بنابراین باید به این امر عمل کنیم.

وی تصریح کرد: درباره نظریه ولایت مطلقه فقیه، امام خمینی (ره) این نظریه را مطرح کردند و نظریه‌پردازی خاص امام (ره) است که سه تفسیر از این نظریه ولایت مطلقه فقیه وجود دارد که یک نظریه، نظریه انتصابیون است که به رأی مردم اعتقاد نداشته و مشروعیت بخش نظام نمی‌دانند، یک نظر مربوط به انتخابیون است که در نقطه مقابل انتصابیون است براساس این نظر تا مردم رأی ندهند کسی ولی‌فقیه نمی‌شود و نظر دیگر مشروعیت دوگانه است یعنی مشروعیت الهی و مشروعیت مردم است که اثبات می‌کنیم نظر امام مشروعیت الهی و مردمی است و تا مردم مصداق را تعیین نکنند نمی‌توانیم بگوییم دیدگاه امام را عمل کردیم.

نماینده سمنان در مجلس افزود: در بحث جمهوریت نظام، بحث آزادی از نکات محوری دیدگاه امام است، البته آزادی از همه شاخص‌های اجتماعی و فردی گرفته تا آزادی سیاسی است که سه شاخص معروف آن بیان و مطبوعات، احزاب و جمعیت‌ها و اجتماعات و میتینگ‌های سیاسی است که امام مطرح می‌کنند.

 

* اعتقاد به ضدیت اسلام با دموکراسی بی‌اعتقادی به خط امام است

وی اعلام کرد: امام در بحث مردم‌سالاری ذره‌ای زاویه با مردم‌سالاری ندارد و مردم‌سالاری در چارچوب اسلامیت نظام، امام خمینی (ره) می‌فرمودند دموکراسی در ذات اسلامی مندرج است و دموکراسی ما بالاتر از غرب است و عده‌‌ای که امروزه اسلام را با ضدیت دموکراسی بدانند قطع یقین خط امامی نیستند، هر کسی می‌خواهد باشد.

کواکبیان بیان داشت: این دو مقوله با هم هستند، یک عده پشت ارزش‌های اسلامی به مردم حمله کرده و اینها به همان اندازه مقصر در تخطی از خط امام هستند که کسانی پشت آزادی سنگر گرفته و بخواهند به ارزش‌های دینی و اسلامی اهانت کنند.

وی تأکید کرد: اگر کسی بگوید اسلام با دموکراسی جور درنمی‌آید آنها منظورشان این است که اسلام مشکل دارد، امام این دو مقوله را جمع کردند و هنر امام این بود که ما دموکراسی دینی را بتوانیم تصور کنیم، در آن عدالت، آزادی، حقوق بشر، کرامت انسان و معنویت رعایت شود.

نماینده سمنان در مجلس خاطرنشان کرد: استقلال نکته دیگری بود که امام خمینی (ره) بر آن تکیه داشتند، مفهوم این بود هیچ قدرتی نمی‌تواند حق تعیین سرنوشت را از مردم بگیرد و بخواهد به آنها چیزی را تحمیل کند، این ملت‌ها هستند که باید سرنوشت خود را به دست بگیرند.

 

* استکبارستیزی از نکات محوری دیدگاه امام است

وی تأکید کرد: مفهوم سخن امام این نبود با همه کشورها قطع ارتباط کنیم و سر جنگ با همه قدرت‌ها داشته باشیم، بحث این بود مردم آزاد هستند تعیین سرنوشت کنند و حکومت با رضایت مردم شکل گیرد، البته استکبارستیزی نکته مهمی است که باید توجه کرد همانطور که ملت‌ها آزادند تعیین سرنوشت داشته باشند قدرت‌ها ظالم آزاد نیستند که بر ملت‌ها چیزی را تحمیل کنند و استکبارستیزی از نکات محوری دیدگاه امام است.

کواکبیان گفت: آن کسانی مصادق امور هستند با کسانی که خارج دولت هستند، تفاوت دارند، یعنی علاوه بر اینکه باید پاسداشت خط امام را داشته باشد باید در عمل رعایت کنند، مهم عمکردها است که چه قدر مطابق با خط امام است و روح امام را در این مسیر با عزت و احترام را حفظ و ادامه دادیم.

وی تصریح کرد: بعد از امام خمینی (ره) خیلی اتفاقات در کشور رخ داد که آدم احساس می‌کند بر خلاف نظر امام بوده، اکنون خط امام مظلومیت در کشور دارد، بیت امام مورد توهین و بی‌احترامی واقع می‌شود من از آقای صفار هرندی سؤال می‌کنم که آقای سیدحسن خمینی تولیت حرم امام و اکنون میراث‌دار اندیشه‌ها امام (ره) باید باشد، شما به سایت‌های طرفدار دولت نگاه کنید ببینید چه توهین‌هایی اینها نمی‌کنند در سایت رجا نیوز که متعلق به همسر وزیر دادگستری بود چه حرف‌هایی زده می‌شود مگر سید حسن آقا، کدیور است.

نماینده سمنان در مجلس ادامه داد: ما قبول داریم ملتزم به خط امام بودن برای ما مهم است، ولی تا مجلس خبرگان رهبری را انتخاب نکنند رهبر انتخاب نمی‌شود و تا مردم مجلس خبرگان را انتخاب نکنند مجلسی در کار نیست پس تا مردم انتخاب نکنند رهبری انتخاب نمی‌شود، پس انتخاب ولی فقیه در عصر غیبت منوط به رأی مردم است.

وی ادامه داد: شورای سیاستگذاری استفتایی از امام در مورد ولایت کردند که ایشان گفتند، ولی فقیه در همه حال ولایت دارد اما در مسئله حکومت منوط به رأی اکثریت آرا ملت است که در صدر اسلام به بیعت تعبیر می‌شود و مصباح یزدی بگوید خبرگان رهبری ربطی به مردم ندارد و مشروعیت هیچگاه از ناحیه مردم نمی‌آید آیا این دیدگاه مناسبتی با خط امام دارد ما به عنوان شخصیت فلسفی برای ایشان احترام قائل هستیم، اما در زمان امام چه قدر دیدگاه امثال ایشان مطرح بود و اکنون چه قدر مطرح است.

 

* هرکس مقابل ولی فقیه عمل کند قطع یقین خط امامی نیست

کواکبیان تصریح کرد: با صراحت می‌گویم هرکس در بحث مقابله ولی فقیه عمل کند قطع یقین خط امامی نیست اما این هم صحیح نیست که به نام رهبر و بحث ولایت هر کس حرفی زد سرکوب کنیم و بگوییم ضد خط امام است.

وی اظهار داشت: موسوی نخست وزیر بود و مجلس دوم می‌خواست به وی رأی دهد و برخی مخالف بودند امام نامه نوشتند که نمایندگان من صلاح نمی‌دانم وی تغییر کند و 99 نفر از مجلسی‌ها در آن شرایط بر خلاف نظر امام رأی دادند آنها که معتقدند باید ذوب در ولایت بود، البته امام هم نفرمودند شما ضد ولایت هستید بلکه تقدیر کردند که با تشخیص خود عمل کردید و این خط امام است.

نماینده سمنان در مجلس با اشاره به تأکید امام بر عمل به قانون افزود: امام تمام قوانین مجلس را دقت داشتند و توصیه می‌کردند ولی الان ما نمایندگان مجلس قانون تصویب می‌کنیم رئیس جمهور تشخیص می‌دهد ضرر دارد و اجرا نمی‌کنیم و این کجای خط امام و اتفاق به قانون است.

 

* ما اعتقادی به تقلب در انتخابات نداریم

کواکبیان در ادامه تأکید کرد: بحث شخم زدن به گذشته کار را حل نمی‌کند، ما اکنون شرایطی داریم که خط امام در مملکت رعایت نمی‌شود ما معتقد هستیم خط امام مشعل فروزانی فراروی ماست و الآن کسانی که از خط امام تخطی می‌کنند، از خط ولی فقیه هم تخطی می‌کنند.

وی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری بیان داشت: ما اعتقادی به تقلب در انتخابات نداریم ولی تا بخواهید تخلف شده است دو شب مانده به رأی‌گیری سهام عدالت توزیع کردند.

این نماینده مجلس با اشاره به معرفی پرونده‌های مفاسد اقتصادی توضیح داد: اگر خط امام مورد توجه است، وزیر میلیاردی مال کدام دولت است، به کروبی گفته شد چرا 300 میلیون از شهرام جزایری پول گرفت خوب علما پول می‌گیرند اما الآن بحث 7 میلیارد تومان است اگر قرار است خط امام رعایت ‌شود باید کسانی که از بیت‌المال سو‌ء استفاده می‌کنند، معرفی شوند مگر آقای احمدی نژاد ده‌ها بار نگفتند که اسامی مفسدان اقتصادی را مطرح می‌کنند، گفته می‌شود 100 بدهکار عمده بانکی داریم، اسامی را مشخص کنید.

نماینده سمنان در مجلس با اشاره به وعده رئیس جمهور در ایجاد اشتغال در سال جاری اضافه کرد: آقای احمدی‌نژاد گفتند که در کشور این مقدار شغل ایجاد می‌کنیم که مردم انتخاب کنند ولی این تحقق نمی‌یابد.

وی ادامه داد: مشروعیت نظام از رهبری است ولی مشروعیت رهبری از مردم است، یک ساعت بدون رضایت مردم بر مردم حکومت کردن از نظر شرع جایز نیست، مردم باید با نظام باشند بحث ما این است.

کواکبیان خاطرنشان کرد: کسانی که به اصل ولایت توهین کنند جزو 40 میلیون نفری نبودند که رأی دادند آنها نظام را قبول ندارند.

 

* آمریکا می‌خواهد سر به تن جمهوری اسلامی و راست و چپش نباشد

وی با اشاره به ارتباط با آمریکا ادامه داد: من حاضر هستم ثابت کنم چراغ سبزی که این دولت به آمریکا نشان داده بی‌سابقه است، حداقل سه نامه نوشته، نامه‌ای که جواب نمی‌دهند آنها می‌خواهند سر به تن جمهوری اسلامی نباشد چه چپ و چه راست باشد آنها هر کس دم از اسلام بزند با او مخالف هستند.

کواکبیان ادامه داد: باید ببینم آمریکا می‌خواهد نظام با پشتوانه عظیم مردم باشد یا فاصله با مردم داشته باشد؟ هرکس شکاف در بین مردم ایجاد می‌کند از آمریکاست فرقی نمی‌کند از اصلاح‌طلبان یا اصولگراها باشد.

وی یادآور شد: همه باید دست به دست هم دهیم و سازندگی کنیم تا وحدت کشور را حفظ کنیم و باید دموکراسی اسلامی را اجرا کنیم و مشکل این است که اجرا نمی‌شود.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet