عید سعید فطر
1389/02/14 11:39:00
سرویس بین الملل
جلالی در جمع خبرنگاران تشریح کرد

جزییات جلسه روز گذشته کمیسیون امنیت ملی با سفرای اروپایی

**سخنگوی کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی جزییات جلسه روز گذشته این کمیسیون با سفرای اروپایی را که با حضور رییس مجلس برگزار شد تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "کاظم جلالی" در جمع خبرنگاران گفت: این ابتکار کمیسیون بود که به شکل نوبتی سفرا را در قالب منطقه‌ای دعوت کنیم.

وی همچنین به جلسه این کمیسیون با کشورهای عربی اشاره کرد و اظهار داشت: از این جلسه نیز استقبال خوبی به عمل آمد و نمایندگان بیش از 25 کشور حضور پیدا کردند.

وی با بیان اینکه عمده شرکت کنندگان در این نشست در سطح سفیر بودند، در عین حال خاطرنشان ساخت: البته چند نفری هم در سطح کاردار حضور داشتند که به این دلیل بود که یا سفیر در تهران نبود و یا اصولا آن کشورها فاقد سفیر در جمهوری اسلامی هستند.

جلالی ادامه داد: در جلسه روز گذشته آقای بروجردی نقطه نظرات مجلس و کمیسیون را با سفرا مطرح کردند و پس از آن چند سفیر صحبت کردند.

وی افزود: سفیر فرانسه به عنوان مقدمه سفرای اروپایی صحبت کرد و نیز سفرای کشورهایی مانند ایتالیا، اسپانیا، دانمارک و سوئیس نیز سخنانی مطرح کردند.

وی خاطرنشان ساخت: عمده صحبت های سفرا نیز ضمن اعلام رضایت مندی از تشکیل چنین جلسه‌ ای و فعال شدن پارلمان، محکوم کردن تروریسم بود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ادامه داد: سفیر فرانسه در مورد بحث تروریسم گفت ما می دانیم که شما قربانی ترویسم هستید و در عین حال می دانیم که مبارزه شما با تروریسم جدی است.

وی به نقل از سفیر فرانه خاطرنشان کرد: در بحث مواد مخدر نیز ضمن فرستادن درود به روح شهدای مبارزین با مواد مخدر گفتند که ما می دانیم که در مبارزه با مواد مخدر جدی هستید و ما در این راه از شما حمایت و تشکر می کنیم.

جلالی همچنین به طرح بحث انرژی هسته‌ای در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با سفرای کشورهای اروپایی اشاره کرد و گفت: در این بحث نیز صحبت های عمده آنها این بود که ما بر حق استفاده جمهوری اسلامی ایران از انرژی هسته ای صلح آمیز تاکید داریم اما در عین حال آنها ملاحظات خود را مطرح کردند که پاسخ شایسته را هم شنیدند.

نماینده شاهرود تصریح کرد: پاسخ ما هم در بخش هسته ای این بود که رفتار غرب رفتار دوگانه است و اساسا رفتار متناسب با حسن نیت و اقدامات اعتمادساز ایران نبوده که نمونه آخر آن را هم می توانیم در بحث مربوط به همکاری آنها در تهیه سوخت رآکتور تهران ببینیم.

وی ادامه داد: از طرف دیگر بحث هایی درخصوص همکاری های متقابل پارلمانی و رفت وآمدهای پارلمانی صورت گرفت که آنها هم به نوعی بر این مسائل کاملا تاکید داشتند.

جلالی با مثبت ارزیابی کردن فضای جلسه گفت: هم دکتر لاریجانی و هم بروجردی به طور کامل مواضع نظام و مجلس شورای اسلامی برای سفرای اروپایی مشخص کردند و به برخی نقطه نظرات و ابهامات و ابهامات آنها نیز پاسخ داده شد.

وی خاطرنشان کرد: انشاءالله در آینده جلسه ای را با گروه دیگری از سفرای آفریقایی یا آمریکای لاتین برگزار خواهیم کرد.

جلالی با اشاره به حضور سفیر انگلیس در این جلسه گفت: سفیر انگلیس در این جلسه به اظهارات یکی از مسئولین جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت که غربی ها جمهوری اسلامی ایران را چون نمی شناسند لذا تصمیماتشان مبتنی بر واقعیات درون ایران نیست.

وی ادامه داد: ایشان گفته بود که شاید عدم تفاهم به این علت باشد که متقابلا شناخت جمهوری اسلامی و مسئولین نسبت به غرب شناخت صحیحی نباشد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در بخش دیگری از سخنانش در ارزیابی از سخنرانی "محمود احمدی نژاد" در نیویورک اظهار داشت: سخنرانی ایشان صحبت جامعی بود و فرصتی برای جمهوری اسلامی ایران که از این تریبون استفاده کند و مواضع رسمی نظام را به شکل دقیقی مطرح کند.

وی افزود: به نظر من مباحثی که مطرح شد بر روی 3 پایه اساسی ان پی تی بود که یکی بحث مربوط به این بود که کشورها باید از حقوق هسته ای خود در ان پی تی برخوردار باشند.

جلالی گفت: بخش های دیگر پیشنهادات ایران بیشتر بر روی خلع سلاح و عدم اشاعه متمرکز بود که به نظر می رسد بیشترین عدم پایبندی به مقررات ان پی تی را کشورهای غربی و کشورهای دارای سلاح هسته ای و خصوصا آمریکایی‌ها داشته‌اند که در این زمینه پیشنهادهای ایران کاملا بیان شد.

وی تصریح کرد: به نظر من پیشنهادهای 11 گانه جمهوری اسلامی ایران پیشنهادهای کاملا دقیق و انجام شدنی است.

جلالی ادامه داد: در حال حاضر دو جبهه در داخل نیویورک گشوده شده است و جمهوری اسلامی ایران عملا به عنوان جبهه مدافع خلع سلاح و عدم اشاعه در نیویورک با کشورهای دیگر رایزنی می‌کند.

وی تاکید کرد: کنفرانس نیویورک هم کنفرانس مهمی است و باید ببینیم در طول این یک ماه چه اتفاقاتی می‌افتد و چه تغییراتی را در ان پی تی ایجاد خواهند کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet