ایام محرم 1398
1389/02/14 15:42:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
حدادعادل:

بهترین درمانگاه جامعه آموزش و پرورش است

**رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: مقام معظم رهبری می‌توانستند شعار همت مضاعف و کار مضاعف را مانند دیگر دستورات به قوای سه گانه بدهند، اما شعار سالانه مطلبی است که مربوط به همه مردم می‌شود و هدف ایشان فرهنگ‌سازی و تغییر رفتار عمومی است.

به گزارش ایسنا، غلامعلی حدادعادل در مراسم افتتاحیه دومین همایش مسوولان شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و ستادهای تابعه که در محل هتل جم مشهد برگزار شد، با بیان این‌که مشهد و بارگاه امام رضا(ع) برای کشور یک سرمایه عظیم و فوق‌العاده است، اظهار کرد: ما قادر به ارزیابی همه فواید این مرقد نورانی نیستیم، مشهد نه تنها یک شهر بزرگ و مرکز اقتصادی است بلکه یک پالایشگاه روحی و روانی برای مردم است.

وی ادامه داد: وجود این بقعه و بارگاه در تقویت ایمان مردم موثرترین عامل در کشور ماست. قدر این سرمایه را باید دانست، همه سرمایه‌های ما نفت و معادن نیست و این سرمایه‌ها بسی مهمتر است.

رییس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی با اشاره به بزرگداشت مقام معلم و سالروز شهادت استاد مطهری افزود: شهید مطهری فردی پر کار، با ایمان و با اخلاص بود؛ یکی از خصوصیاتش این بود که در هر جایی که کاری از اسلام بر زمین مانده بود بدون توجه به شان خود، شانه‌هایش را زیر آن کار قرار می‌داد.

وی تاکید کرد: اگر به کارنامه زندگی مطهری نگاه کنیم زندگی او سراسر دلسوزی و توجه به وضع جامعه بود و در فکر رفع آن بوده است.

مشاور عالی مقام معظم رهبری در ادامه به حاصل فعالیت شوراهای هماهنگی تبلیغات اسلامی اشاره کرد و افزود: کاری که شماها انجام می‌دهید، برای مردم ملموس و محسوس نیست. مردم راهپیمایی‌ها را می‌بینند اما نمی‌پرسند چه کسانی در برنامه‌ریزی و دعوت از مردم نقش داشته‌اند.

حدادعادل تصریح کرد: این انقلاب مبنایش حضور مردم بوده است. روش امام خمینی(ره) نیز تکیه بر توده‌های مردم بود. روش امام بعد از توکل بر خدا تکیه به توده مردم بود. ایشان هیچگاه به دست آوردن سلاح و جنگیدن را درست نمی‌دانستند و معتقد بودند به نتیجه نمی‌رسد و با این روش مردم را به صحنه آوردند و به پیروزی رساندند.

وی بیان کرد: آن چیزی که عامل پیروزی انقلاب بود، عامل حفظ آن نیز خواهد بود و آن حضور و باقیماندن مردم در صحنه است و این کاری است که مسوولان شوراهای هماهنگی تبلیغات اسلامی انجام ‌دهند.

حدادعادل با اشاره به حوادث بعد از انتخابات در سال گذشته گفت: دشمنان در حوادث سال گذشته چون عده‌ای به خیابان‌ها آمدند امیدوار شدند، اما آنهایی که مردم را می‌شناختند مانند رهبر معظم انقلاب اسلامی، نگران نشدند چون می‌دانستند آن‌ها مردم هستند و نمونه آن نماز جمعه بعد از انتخابات در 9 خرداد 88 بود که توسط خود مقام معظم رهبری برگزار شد و آن را می‌توان نماد حضور مردم در صحنه دانست.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس عنوان کرد: دشمنان با این حضور درهم شکستند و در 9 دی و 22 بهمن ریشه‌دار بودن این انقلاب ثابت شد، پس مسوولان شوراهای هماهنگی تبلیغات اسلامی کار خود را دست کم نگیرند.

وی در خصوص تبیین راهبرد همت مضاعف و کار مضاعف در عرصه فرهنگی کشور بیان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در دوران رهبری خود معمولا هر سال را با یک عنوان نام گذاری کرده‌اند. این نام گذاری‌ها اصولا خطاب به توده مردم است و از جنس دستورات به دولت نیست.

رییس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی تصریح کرد: چند جهت در این شعار است. خود کلمه همت مضاعف آن انگیزه درونی و خواستن را بیان می‌کند که ملت آرمان بلند داشته باشد و قانع به سطح محدود و پست نباشد و دنبال عظمت و افق‌های دور باشد.

وی خاطرنشان کرد: این آرمان خواهی و داشتن انگیزه و اراده، قانع نبودن به کم و اعتماد به نفس و خودباوری در بخش همت مضاعف نهفته است و حال برای رسیدن به این آرمان‌ها کار مضاعف باید انجام داد.

حدادعادل گفت: پیروزی انقلاب اسلامی به معنای این نبود که به همه آن چیزهایی که می‌خواستیم، رسیده‌ایم، بلکه به این معنی بود که می‌توانیم برسیم و سد برداشته شده است و حال باید کار کرد و به خواسته‌ها رسید. رهبر معظم انقلاب اسلامی حرفش این است که این ملت باید کار کند و انصافا شعار به‌جایی است چون از نظر کار و همت آسیب دیده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد نفتی ملت ما را از اهمیت کار غافل کرده است، بیان کرد: ایران چندین هزار سال در منطقه حضور داشته است، اما در گذشته این حضور به خاطر نفت نبوده است، بلکه مردم با کار زندگی می‌کردند، اما وقتی نفت آمد، کار این شد که نفت را بفروشیم و در عوض تولیدات خارجی وارد کنیم و با یارانه‌ به مردم بدهیم و مردم نیز بگویند سهم نفت ماست و این سبب شد تنبلی جزء عادت ما شود.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: هر کشوری که سرپا مانده است به خاطر کار بوده است، مانند آلمان و ژاپن؛ آلمان بعد از جنگ جهانی دوم از میان ویرانه‌ها با کار دوباره قد راست کرد. رهبر معظم انقلاب اکنون می‌خواهد حالا که ملت استقلال پیدا کرده و اسلام برگشته است، همت و کار کنیم و کشور را بسازیم اگر این شعار عملی شود ایران بزرگ می‌تواند یک کشور سرآمد در جهان شود.

حدادعادل ادامه داد: دشمن می‌خواهد با هم در نزاع و بحث باشیم اما رهبری با این شعار می‌خواهند بگویند فضای کشور را از گفتگوی بی حاصل به فضای کار تبدیل کنیم. کشور برای جبران عقب ماندگی‌های تاریخی نیاز به کار عاشقانه دارد. آدم انقلابی ساعت کارش با باز شدن پلک چشمش آغاز و با بسته شدن آن تمام می‌شود.

وی با بیان اینکه در کار فرهنگی نیاز به کار مضاعف داریم، چون دشمن در عرصه فرهنگی سرمایه گذاری می‌کند، گفت: این ملت استعداد دارد و اگر با کار جفت شود دوباره به همان دوران بر می‌گردد، به زمانی که ایران پرچمدار علم بود.

مشاور عالی مقام معظم رهبری در خصوص وضعیت اخلاقی جامعه گفت: رگه‌هایی از حرمت شکنی و حریم شکنی از لحاظ ارزشی، اخلاقی و ... در جامعه دیده می‌شود که مورد تایید کمیسیون‌ فرهنگی مجلس نیز هست. برای این امر با دعوت از مسوولان وزارت دفاع این موضوع پیگیری شد اما با توجه به اینکه نمایندگان از راه حل‌های آنها قانع نشدند، قرار شد بعد از فرصتی یک ماهه، دوباره دستور کار آنها به مجلس ارائه شود تا بررسی شود.

رییس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا برای تشویق از دست زدن باید استفاده شود یا صلوات، گفت: در اموری که صد درصد مذهبی است باید صلوات فرستاده شود اما در مکان‌هایی دست زدن جایگزین دیگری ندارد، مانند فوتبال؛ که کوبیدن دست بر هم یک امر طبیعی است و ربطی به دین ندارد و تنها بعضی از وهابیون در این امر تعصب دارند.

وی تصریح کرد: دردهای تاریخی ملت باید درمان شود، مقام معظم رهبری به عنوان رهبری حکیم با توجه به آسیب‌های وارد شده به ملت با شعارهای سال می‌خواهند این نکات را به ما یادآوری کنند. بهترین درمانگاه جامعه آموزش و پرورش است، اگر می‌خواهیم یک نسل با همت و پرکار تربیت کنیم، باید از آموزش و پرورش آغاز نماییم.

حدادعادل دررابطه با سخنرانی رییس جمهور در سازمان ملل گفت: موضع‌گیری رییس جمهور هوشمندانه بود؛ وی می‌گوید عده‌ای که ایمان به خلع سلاح اتمی دارند جمع شوند و به آن اقدام کنند.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با تجمیع انتخابات، اظهار کرد: باید گفت که با بررسی‌های متعدد به این نتیجه رسیدیم که شورایی که بخواهد 22 ماه دوام داشته باشد، شورا نمی‌شود. منظره عمومی شوراها در حال حاضر بحرانی نیست و آنها کار می‌کنند. پس به این نتیجه رسیدیم تا فضای کشور را از فضای تنش‌های انتخاباتی و مجادلات و منازعات رایج در هر انتخاباتی دور کنیم و به سمت کار و تلاش ببریم.

حدادعادل افزود: اگر مجلس مصوبه‌ای داشته باشد و شوراهای فعلی تمدید شود، به جایی برنمی‌خورد البته ظاهرا تصویب شده و قرار است به صحن مجلس آورده شود تا مخالفان و موافقان درباره آن بحث کنند. در رای دادن درست است عمر شوراها 4 سال است اما شرطی بر این امر نبوده است و این چهار سال را مجلس گذاشته است و خودش آن را بیشتر می‌کند و در کل با تجمیع انتخابات موافق هستم.

نماینده تهران با اشاره به بحث هدفمند کردن یارانه‌ها گفت: این کار حرف درستی است و نظر رهبری نیز در این خصوص مثبت و مساعد و خیلی روشن است. این اقدام به مصلحت اقتصاد ایران است و اقتضای عدالت است. اقتصاد ایران بیمار است و نیاز به جراحی دارد و این به نفع است. نباید این کار را جناحی و سیاسی کرد و باید همه کار کنند تا این هدف درست عملی شود.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet