ایام محرم 1398
1389/02/14 16:18:00
سرویس کمیسیون ها
عضو کمیسیون بهداشت مطرح کرد؛

افزایش هزینه‌های درمان با هدفمندی یارانه‌ها

**عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: در صورت عدم اجرای صحیح قانون هدفمند کردن یارانه ها، تاثیر این قانون بر بهداشت و درمان کشور منفی خواهد بود.

بشیر خالقی در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، در پاسخ به این پرسش که تاثیر هدفمند کردن یارانه ها را برحوزه بهداشت و درمان چگونه ارزیابی می کنید؟ گفت: مسلما وقتی هزینه ها بالا می رود همچون دیگر بخش ها، این افزایش هزینه ها بر بهداشت و درمان هم اثرگذار خواهد بود.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه برای جلوگیری از افزایش قیمت درمان و تخت های بستری باید راهکارهایی اندیشیده شود، خاطرنشان ساخت: هر چند طبق قانون مصوب قرار است 60 درصد از درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه ها در بین مردم بازتوزیع شود اما این بازتوزیع باید به گونه ای انجام شود که منجربه رعایت عدالت در میان آحاد جامعه شود.

وی افزود: اگر بازتوزیع یارانه ها بطور مناسب صورت نگیرد این امر بر افزایش قیمت خدمات درمانی موثر خواهد بود.

خالقی در این راستا یکی از راهکارهای جلوگیری از تبعات منفی هدفمند سازی یارانه ها را عمل به تکلیف قانون برنامه چهارم در برنامه پنجم برشمرد و اعلام کرد: براساس قانون برنامه چهارم در حوزه سلامت،30 درصد از هزینه های درمان را باید خود مردم پراخت کرده ومابقی  70 درصد را بیمه ها باید متقبل شوند.

این عضو کمیسیون بهداشت، تصریح کرد: براین اساس وزارت بهداشت به عنوان ارائه کننده خدمت و وزارت رفاه به عنوان خریدار خدمت باید ترتیبی اتخاذ کنند که مردم بیش از 30 درصد از جیب خود در بخش درمان نپردازند.

وی افزود: در غیر این صورت اگر در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها سهم مردم و بیمه ها برای درمان طبق برنامه چهارم روشن نشود ، عدالت اجتماعی که هدف این طرح است، محقق نخواهد شد.

نماینده خلخال در این راستا به ذکر مثالی اشاره کرد و گفت: وقتی برای تهیه دارو شرایطی پیش آید که مردم مجبور باشند برای تامین هزینه های درمان خود همه یارانه دریافتی خود را هزینه کنند در این صورت اجرای عدالت با مشکل مواجه خواهد شد.

خالقی همچنین در پایان باردیگر با اشاره به هدف اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها، تصریح کرد: هدف از اجرای این قانون، این است تا آنهایی که توانایی مالی ندارند و قادر به پرداخت هزینه های درمان خود نیستند کمک شود تا از این طریق عدالت اجتماعی در جامعه رعایت شود.

وی افزود: اگر این شرایط محقق نشود هدفمندکردن یارانه ها تاثیری سوء بربخش درمان خواهد گذاشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet