هدر موبایل
1389/02/14 16:44:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
بروجردی:

غرب قصد دارد دانش فناوری هسته ای را در انحصار خود نگه دارد

**رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت:حضور ایران در کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش هسته ای در نیویورک در بالاترین سطح دیپلماتیک یک ضرورت تاثیر گذار و یک موفقیت کامل بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، علاء الدین بروجردی سه شنبه با حضور در برنامه زنده کنکاش شبکه جهانی جام جم به تشریح ابعاد مختلف کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش تسلیحات هسته ای ان پی تی درنیویورک پرداخت وحضور هیئت ایرانی در بالاترین سطح در این کنفرانس را یک ضرورت انکارناپذیر و تاثیرگذار در سطح جهانی توصیف کرد .

وی تاکید کرد: ما باید در سطح و شکلی در کنفرانس منع گسترش تسلیحات هسته ای شرکت می کردیم که بتوانیم برافکار عمومی جهانی تاثیر گذار باشیم و ذهنیت جهانیان را نسبت به خطرات کلاهک های هسته ای غرب و چالش جهانی آن روشن کنیم. به این منظور آقای محمود احمدی نژاد بعنوان بالاترین مقام حاضر در کنفرانس، سخنران مراسم افتتاحیه وآغازین این جلسه بود که نقطه نظرات و دیدگاههای جمهوری اسلامی ایران و همچنین انحرافات غرب از معاهده و قطعنامه های بین المللی درباره انرژی هسته ای را مطرح کرد.

وی با تشریح دلائل تبدیل موضوع هسته ای ایران به خبر اول دنیا و موضوع اول سیاست جهانی افزود: در چند سال گذشته کشور ما با کشورهای غربی بویژه امریکا با یک چالش جدی درباره مسائل هسته ای روبرو بود و غرب که قصد دارد دانش فناوری هسته ای را در انحصار خود نگه داشته ومابقی کشورهای جهان را جیره خوار وریزه خوار تامین این انرژی قرار دهد و تحمل بروز یک قدرت هسته ای جدید و شکل گیری کشوری هسته ای با دیدگاههای انسان دوستانه را نداشت و با انواع تهمت ها و ترفند ها قصد جلوگیری از این حرکت را داشت و بر خلاف روح حاکم بر قطعنامه ها و ساختار نوشتاری و مکتوب آژانس بین المللی انرژی هسته ای عمل کرد و اکنون به جایی رسیده که حتی شنیدن دیدگاهها و سیاستهای انسان دوستانه جمهوری اسلامی ایران و توجه به دانش صلح آمیز هسته ای را هم ندارد و از همین رو بود که هنگام سخنرانی آقای احمدی نژاد نمایندگان آمریکا ، فرانسه و انگلیس محل کنفرانس را ترک کردند.

بروجردی اضافه کرد: کشورهای برخوردار از دانش هسته ای تاکنون نه تنها به مواد و بندهای قطعنامه ان پی تی برای توقف ساخت سلاح هسته ای و کاهش آن توجهی ندارند بلکه نسل جدیدی از سلاحهای هسته ای را هم تولید کرده اند که از نظر قدرت تخریب قابل مقایسه با بمبهای اتمی به کار رفته در هیروشیما و ناکازاکی نیست، بنابراین قطعاً از هر گونه حرکت کشورهای مستقل به سمت بهره گیری از انرژی صلح آمیز هسته ای بسیار نگران و عصبانی می شوند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود حدود بیست و سه هزار کلاهک هسته ای که در انحصار چند کشور غربی از جمله آمریکا قرار دارد و بی توجهی آنها به تعهدات خود در قبال ان پی تی گفت : اگر قرار باشد قطعنامه های صادر شده قابلیت اجرا و تضمین اجرایی برای خلع سلاح جهانی نداشته باشد آیا توجه به دیدگاه های رئیس جمهور کشورمان مبنی بر ضرورت بازنگری واصلاح قطعنامه ان پی تی وگنجاندن ضمانت کامل برای اجرای مواد و بندهای آن ضروری نیست ؟ آیا نباید نسبت به آگاهی جهانیان مبنی بر وجود خطر انهدام هسته ای دنیا برای چندین بار توسط همین کشورهای مدعی گسترش انرژی صلح آمیز هسته ای اقدامی صورت داد ؟ آیا نباید بندهای قطعنامه ان پی تی را برای اجرای اصولی محکم تر کرد؟

وی در ادامه با اعلام اینکه کشورمان پایه گذار نظریه وجود خاورمیانه ای بدون سلاح هسته ای است، این نظریه را یکی از دلایل دشمنی استکبار جهانی با ایران اسلامی قلمداد کرد و افزود : اگر قرار باشد خاورمیانه ای بدون سلاح هسته ای بوجود آید رژیم صهیونیستی که تنها دارنده سلاح هسته ای در خاورمیانه است باید خلع سلاح شده و تسلیحات هسته ای آن نابود شود که این موضوع قابل پذیرش برای نظام سلطه به سرکردگی آمریکا نیست و این کشورها تمام ظرفیت خود را برای حمایت از رژیم صهیونیستی به کار گرفته و خواهند گرفت تا هم با نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مخالفت خود را نشان دهند و هم عمر رژیم صهیونیستی را مدتی اضافه کنند.

بروجردی ضرورت استفاده از انرژی هسته ای در کشورمان با توجه به ذخیره سوختهای فسیلی را مورد تاکید قرار داد وگفت : در حال حاضر ما هم از سوختهای فسیلی استفاده می کنیم وهم فروشنده آن هستیم اما در آینده که ذخیره این سوختها رو به پایان برود ما چاره ای جز روی آوردن به انرژی هسته ای نداریم و باید این فناوری را در کشور به سر منزل مقصود برسانیم و حرکت کشور هایی که قصد جلوگیری از توسعه این فناوری را در ایران دارند آب درهاون کوبیدن است چرا که به هرشکل ممکن این انرژی را به صورت صلح آمیز در کشور مورد استفاده قرار خواهیم داد.

وی اضافه کرد: اگر سوختهای فسیلی تمام شود وما نتوانیم از انرژی هسته ای استفاده کنیم وسوخت آن را خودمان غنی سازی نمائیم برای هر مقدار سوخت باید یک امتیاز به کشورهای دارنده این فناوری بدهیم و نظام سلطه هم همین را می خواهد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی سفر احمدی نژاد به نیویورک را حرکتی در راستای رفتن به سمت هدف اصلی توسعه فناوری هسته ای توصیف کرد و گفت : این حرکت رئیس جمهور کشورمان قدمی نو و محکم برای بیداری افکار عمومی جهان است که استقبال گسترده ای از آن به عمل آمده و حمایت مجموعه کشورهای جنبش عدم تعهد را با تمام ظرفیتها ، استعدادها و توان آنها را میتوان نمونه ای ازاین استقبال تلقی کرد.

وی تصریح کرد : ایران اسلامی با همکاری تمامی کشورهای حامی خود باید برای فرهنگ سازی در سطح دنیا مردم اقصی نقاط جهان را نسبت به پیامدهای ساخت و توسعه سلاحهای هسته ای وعدم خلع سلاح آن آگاه و آشنا کنند و ما وظیفه خود را در این موضوع بسیار سنگین می دانیم.

بروجردی در پایان در پاسخ به سئوال یکی از هموطنان مقیم خارج کشور مبنی بر احتمال حمله نظامی به ایران گفت : آمریکا و هم پیمانانش با تمام ظرفیت در افغانستان حضور پیدا کرده و در باتلاقی گرفتار شده اند و رژیم صهیونیستی هم در برابر حزب الله لبنان نتوانست مقاومت کنند و من معتقدم که آنها هیچگاه این اشتباه را برای حمله به ایران با توجه به تجربیات خود مرتکب نخواهند شد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet