خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1389/02/14 17:24:00
سرویس سیاسی

احزاب مختلف پارلمان کانادا وضیعت نظامیان کشورشان در افغانستان را بررسی می‌‌‌‌‌‌‌‌کنند

**سرنوشت نظامیان کانادایی در افغانستان پس از ۲۰۱۱ در راهروها و کوریدورهای پارلمان این کشور رقم خواهد خورد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از پایگاه خبری کانوآ، احزاب لیبرال‌ها و محافظه‌کاران به­طور غیررسمی در پارلمان این کشور از هم‌اکنون در­ حال رایزنی برای خروج نیروهای نظامی از این کشور هستند. اما به­نظر می‌رسد تا زمانی که هنوز این گفت و گوها جنبه رسمی پیدا نکرده، ‌نمی­توان درباره موفقیت آنها نظری داد،‌ چرا که برخی از نمایندگان نیز مخالف خروج نیروهای نظامی از این کشور هستند.

نزدیک به دو سال است که پارلمان کانادا طرحی را تصویب کرده که ضمن آن نیروهای نظامی تا سال 2011 باید از قندهار خارج شوند. اما این لایحه درخصوص سایر مناطق افغانستان صحبتی به میان نیاورده است.

از سوی دیگر استفان هارپر نخست‌وزیر کانادا اعلام کرده است که کانادا بدون استثناء همه نیروهای خود را تا سال 2011 از این کشور خارج کرده و در هیچ عملیات نظامی شرکت نخواهد کرد.

بر­اساس این گزارش، پارلمان این کشور میان نمایندگان اختلاف‌نظر زیادی وجود دارد. بسیاری از نمایندگان پارلمان خواهان تداوم حضور نظامیان کانادایی در افغانستان بوده و در مقابل طرح عقب‌نشینی مقاومت می‌کنند.

در میان جناح‌ها لیبرال‌ها از تصمیم هارپر متعجب و از سرسختی وی برای اجرای لایحه شگفت‌زده شده‌اند. در همین حال دیمیتری سوداس سخنگوی هارپر طی مصاحبه‌ای با یکی از رسانه‌های این کشور اعلام کرده است که کانادا تا سال 2011 به مأموریت خود در افغانستان پایان می‌دهد.

گفتنی است نمایندگان حزب لیبرال نیز اعلام کرده‌اند که رسیدن به توافق در میان جناح‌ها و احزاب با توجه به مقاومت محافظه‌کاران برای خروج از افغانستان بعید به نظر می‌رسد.

در این میان برخی از نمایندگان کانادایی بر این اعتقاند که نیروهای کشورشان می‌تواند در افغانستان باقی بماند اما برای خود حوزه وظایف مشخصی را تعریف کند. سگال یکی از اعضای کمیته سناتوری امنیت و دفاع نیز از جمله افرادی است که خواهان تعریف نقش جدید کانادا در سال 2011 در افغانستان است.

بریون ویلفرت، نایب‌رییس کمیته فوق‌العاده کانادا در امور افغانستان نیز اعلام کرده است که گفت و گوهای غیررسمی میان احزاب لیبرال و محافظه‌کار برای حصول توافق در جریان است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet