هدر موبایل
1389/02/15 08:18:00
سرویس اقتصادی
نماینده میانه:

تولیدات کشاورزی ما غیراقتصادی است

**عضو کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها را در صورت اجرای صحیح این قانون به نفع کشاورزان دانست.

"سیدمحمدرضا حاجی اصغری" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت که در خصوص تاثیر هدفمند کردن یارانه بر بخش کشاورزی سخن می گفت، با اشاره به سهم فعلی این بخش از مجموع یارانه ها، گفت: سهم  یارانه های مستقیم بخش کشاورزی از مجموع یارانه هایی که توزیع می شود بیش از یک درصد نیست.

وی براین اساس اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها را در دراز مدت به نفع کشاورزان دانست و با اشاره به قیمت تمام شده محصولات کشاورزی تولید داخل و خارج از کشور، خاطرنشان کرد:با توجه به اینکه قیمت تمام شده محصولات کشاورزی در دیگر کشورها بسیار کمتر از کشور ما است؛ در این شرایط اگرواردات محصولات کشاورزی صورت گیرد، کشاورزی ما از بین خواهد رفت.

نماینده میانه در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه ما در حال حاضر به شدت به یارانه ها وابسته شده ایم، خاطرنشان ساخت: این افزایش وابستگی خود باعث افزایش قیمت ها شده است.

وی بعنوان نمونه به پرداخت یارانه به کود شیمیایی اشاره کرد و افزود:در حال حاضر ما بیش از 6/1 برابر نیاز گیاه  به کود ، کود شیمیایی مصرف می کنیم.

حاجی اصغری دلیل این امر را پرداخت نادرست یارانه عنوان کرد و با اشاره به تبعات زیانبار استفاده زیاد از کود شیمیایی، گفت: همین امر سبب شده است که علاوه بر تاثیر مخرب،  استفاده از این کودها بر روی زمین های زراعی و محیط زیست ، کیفیت محصولات کشاورزی تولید داخل پایین آمده و کشاورزی ما غیرنورمال شود.

وی با بیان اینکه این مدل تعریف شده برای بخش کشاورزی ما مدل درستی نیست، افزود: الان انجمن صنفی تولیدکنندگان کودشیمیایی اعلام آمادگی کرده که با قیمت پایین تر از قیمت فعلی کود شیمیایی بدون استفاده از یارانه؛ تولید ، توزیع و در اختیار کشاورزان قرار دهد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس همچنین با اعلام اینکه پرداخت نادرست یارانه در این بخش منجر به غیر اقتصادی شدن تولیدات بخش کشاورزی ما شده است به ذکر مثال هایی دراین زمینه پرداخت و  تصریح کرد: امروزه برنجی که در کشور ما تولید می شود، قیمت تمام شده اش به  2 هزار تومان می رسد، در حالی که برنج وارداتی با هزار تومان در بازارهای ما عرضه و به فروش می رسد.

وی همچنین با اعلام اینکه در حال حاضر کشاورزی ما برای کشاورزان به صرفه نیست، خاطرنشان کرد: براساس آمارهای رسمی بسیاری از مرغداری های کشور ما بیش از 17 برابر مرغداری های استاندارد انرژی مصرف می کنند که همین امر منجر به افزایش قیمت تمام شده در کشور می شود در حالیکه یارانه پرداختی ما 17 برابر مصرف انرژی به مرغداری ها نیست.

حاجی اصغری گفت: بنابراین اگر زیرساخت های استاندارد کردن مرغداری ها که یک بحث حاکمیتی است اصلاح شود با فروش انرژی بصورت آزاد نیازی به پرداخت یارانه به مرغداری ها هم نخواهد بود.

نماینده مردم میانه همچنین درخصوص تاثیرات هدفمندسازی یارانه ها بر بخش کشاورزی، گفت: تاثیرات هدفمندی یارانه ها  به این بستگی دارد که نگرش ما به تولید چگونه است. وی افزود: اگر با روش فعلی ادامه یابد در خوشبینانه ترین حالت تاثیر خنثی می گذارد و اگر با وسواس نظر دهیم تاثیر سوء و منفی خواهد گذاشت و اگر می خواهیم برای هزاره سوم کشاورزی کنیم، می توانیم با حذف یا هدفمند کردن یارانه ها از بخش کشاورزی حمایت کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet