هدر موبایل
1389/02/15 09:05:00
سرویس بین الملل

تهدید آمریکا بی‌ثمر است

**هفته‌‌‌‌‌‌‌‌‌نامه بامداد لرستان در آخرین شماره خود آورده است: سخنان اخیر رئیس‌جمهور آمریکا درباره ایران، به اعتقاد بسیاری از مسئولان کشورمان روشی قدیمی است که در گذشته موفق نبوده و از این پس نیز موفق نخواهد بود. به عبارتی نمایندگان مجلس و دولتمردان ما معتقدند این تهدیدها علیه ایران راه به جایی نخواهد برد.

بنابراین وقتی باراک اوباما راهبرد جدید هسته‌ای آمریکا را مطرح می‌کند و اینکه « واشنگتن متعهد می‌شود حتی در صورت حمله بیولوژیکی به وی از سلاح هسته‌ای استفاده نکند، اما امنیت کشورهای منزوی همچون کره شمالی و ایران را تضمین نمی‌کند»، به این معناست که سیاست‌های صلح طلبانه اوباما تنها یک فریب تبلیغاتی بوده و این کشور همچنان که تاکنون به معاهده NPT وفادار نبوده‌، از این پس نیز دلیلی برای وفاداری به این معاهده و نیز حتی سیاست‌های تبلیغ شده‌اش هم ندارد.   

تهدید بی‌ثمر

به اعتقاد مسئولان کشورمان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، آمریکا همواره در مورد سیاست‌های هسته‌ای‌اش دوگانه برخورد کرده و هرجا که لازم دیده به کمک سلاح هسته‌ای کشورهای دنیا را تهدید کرده‌است.

علاءالدین بروجردی نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی و رئیس کمسیون امنیت ملی مجلس در اشاره به سیاست‌های متناقض آمریکا می گوید: «آمریکا تنها کشوری است که دست به جنایت تاریخی بمباران هسته‌ای هیروشیما و ناکازاکی زده و هزاران انسان بی‌گناه را به خاک وخون کشیده است. حالا با گذشت صد سال از این فاجعه تاریخی، انتظار افکار عمومی جهان این است که آمریکا برای جبران این جنایت پیشگام نابودی سلاح های هسته‌ای باشد در حالیکه این کشور برخلاف عهدنامه NPT درحال ساخت بمب‌های هسته‌ای جدید است و بیش از ده هزار بمب هسته‌ای دارد.»

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، ادبیات تهدیدآمیز آمریکا بر علیه ایران را نشان دهنده ماهیت ددمنشانه این کشور می‌داند و  معتقد است که ادبیات تهدیدآمیز آمریکا موجب افزایش نفرت ملت‌ها از آمریکا شده و این کشور باید سیاست خود را به صورت ریشه‌ای تغییر بدهد  تا بتواند گذشته‌های سیاه خود را جبران کند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس با بیان اینکه اظهارات اوباما برخلاف مقررات بین المللی است، می‌گوید: «داشتن بمب هسته‌ای، ساخت بمب های جدید و تهدید جامعه جهانی برخلاف کنوانسیون‌ها و مقررات شناخته شده بین المللی است که آمریکا برای این مقررات ارزشی قایل نیست.»

بروجردی  با اشاره به حمایت بسیاری از کشورها از ایران در مقابل این تهدیدها، می گوید: «بارها بیش از 100 کشور عضو جنبش عدم تعهد در مقابل زورگویی‌های آمریکا که تجلی آن درگزار‌ش‌های آمانو دیده می شود، موضع‌گیری کرده‌اند. مهمترین دلیل موضع‌گیری این کشورها همیشه ادبیات تهدید آمیز آمریکا بوده است. اما ظاهرا آقای اوباما اهمیتی برای جایگاه و شرایط خود قائل نیست چرا که با چنین اظهاراتی محبوبیت اوباما و دموکرات‌ها در افکار عمومی جامعه آمریکا و اروپا تنزل پیدا کرده است. این کاهش محبوبیت به این دلیل است که او در مورد سلاح های هسته‌ای و بسیاری موارد صلح طلبانه، قول‌های بسیاری به جامعه جهانی داده که به آنها عمل نکرده است .»

به اعتقاد رئیس رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، ایران کشوری نیست که با این تهدیدها دست  از اهداف و برنامه‌های صلح طلبانه‌اش بردارد. بروجردی در این باره می‌گوید: «ما در زمینه دست‌یابی به انرژی هسته‌ای پیشرفت‌های قابل توجهی داشته‌ایم و راه ملت ایران در دستیابی به دانش صلح آمیز هسته‌ای برگشت ناپذیر است. زمانی نه چندان دور ما تنها مصرف کننده کالاها و تکنولوژی کشورهای بزرگ و ابرقدرت‌ها بودیم، اما امروز به برکت انقلاب اسلامی تحول عظیمی در نظارم مقدس جمهوری اسلامی ایجاد شده است و توانسته‌ایم پیشرفت‌های قابل توجهی داشته باشیم. به عنوان مثال در حال حاضر بسیاری از کشورهای منطقه با وجود اینکه دارای توانمندیهای زیادی در ظاهر هستند ولی عمده این دانش و تکنولوژی را وارد کرده‌اند.»

بروجردی  با اشاره به تهدیدها و تحریم‌های کشورهای غربی برای عدم دستیابی ایران به انرژی صلح آمیز هسته‌ای، می‌گوید: «در طول سی سال گذشته کاروان علم و دانش ملت ایران به برکت نظام جمهوری اسلامی و تفکر "ما می‌توانیم" به حرکت درآمده است و این قطار هیچ گاه از حرکت نخواهد ایستاد. زمانی که آمریکا از رژیم بعثی عراق برای حمله به ایران حمایت می‌کرد، ما با دست خالی جلوی حملات موشکی آمریکا ایستاده بودیم. اما امروز با شکستن تفکرات مستکبرانه کشورهای غربی، ایران در زمینه صنایع دفاعی یکی از قدرت‌های منطقه محسوب می‌شود.»

در همین راستا رئیس کمسیون امنیت ملی مجلس کشورمان معتقد است که دستیابی به دانش روز در همه زمینه‌ها و بخصوص در زمینه تسلیحات نظامی یک ضرورت است. او در این باره می‌گوید: «ملت ایران به عنوان یک ملت بیدار و هوشمند و متکی به توانمندیهای ملی، امروز قله‌های رفیع دانش را یکی پس از دیگری فتح می‌کند.»

بروجردی در تائید این ادعا به تولید داروی  مورد نیاز 850 هزار بیمار در راکتور تهران اشاره می‌کند و می‌گوید: «پیشرفت‌های ایران در دستیابی به انرژی هسته‌ای کاملا صلح‌آمیز بوده  و در حالیکه  غربی‌ها تلاش کردند که ایران به دانش هسته‌ای دست پیدا نکند، ما امروز از دانش استخراج اورانیوم گرفته تا پرتاب ماهواره به فضا و تزریق گاز "یو اف 6" و دانش غنی سازی همه را در اختیار داریم.»

نماینده مردم بروجرد به زمانی اشاره می‌کند که در چهارچوب تحریم غربی‌ها واردات داروهای بیماران سرطانی نیز قطع شد و می‌گوید: «اما امروز دانشمندان جوان ایرانی توانسته‌اند حداکثر ظرف سه ماه این دارو را در داخل کشور تولید کنند. امروز در راکتور تهران تمام داروی مورد نیاز 850 هزار بیمار نیازمند توسط متخصصان داخلی تولید می‌شود. بنابراین دشمنان ما باید بدانند که برای ایجاد تردید در میان ملت در این مسیر، به اشتباه می‌روند و  راهی که ایران در پیش گرفته، برگشت ناپذیر است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به درخواست‌های ایران برای مبادله سوخت هسته‌ای، اشاره می‌کند و اینکه کشورهای غربی از جمله آمریکا مانع تبادل سوخت شدند. او می‌گوید: «در چنین شرایطی طبیعی بود که ما خودمان دست به کار شویم. بنابراین نظام تصمیم گرفت این سوخت را در راکتورهای داخلی تولید کند و موفق هم شد. در حالیکه کشورهای غربی مطابق قوانین بین المللی به وظایف خود عمل نکردند و با توجه به اینکه ما در برابر ملتمان متعهد هستیم خودمان کار تولید سوخت را انجام دادیم.»

نماینده مردم بروجرد در مجلس به پیشرفت‌های‌ ایران در زمینه‌های مختلف اشاره می‌کند و می‌گوید: « امروز ایران در عرصه نانوتکنولوژی که یک دانش کاملا نوین است با پیشرفت‌های چشمگیر از ردیف 60 دنیا به سرعت به جایگاه پانزدهم ارتقا پیدا کرده‌است؛ بنابراین کشورهای غربی و از جمله آمریکا باید متوجه شده‌ باشند که با تهدید ملت ایران نخواهند توانست به اهداف خود دست پیدا کنند.»

وی با تاکید بر اینکه امروز ایران در عرصه نظامی، فضایی و هسته‌ای کشوری پیشرفته است، درباره اظهارات رئیس جمهور امریکا می گوید: «آمریکا بداند که اگر ناوهای جنگی خود را برای ارعاب به منطقه می‌فرستد جمهوری اسلامی ایران این توانمندی را دارد که اگر نیرویهای آمریکایی دست از پا خطا کنند، جواب دندان شکنی به آنها بدهد. آمریکا بداند اگر روزی بخواهد به تهدیدات خود عمل کند، با آنها به گونه‌ای برخورد خواهد شد که منطقه را تا ابد ترک کنند.»

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی می‌گوید: « بهترین راه برای اوباما این است که در اجلاس ان‌پی‌تی در نیویورک که در سال 2010 برگزار می‌شود، از جامعه جهانی عذرخواهی کرده و به اشتباه خود اعتراف کند.»

واکنش‌های موثر

هرچند به اعتقاد مسئولان کشورمان اظهارات رئیس جمهور اوباما تهدیدهای بی‌ثمری بوده که خللی در رشد ایران در زمینه دست‌یابی به انرژی هسته‌ای ایجاد نخواهد کرد اما طبیعی است که ما باید در مقابل این اظهارات واکنش‌های مناسبی نشان دهیم.

علی شاهرخی رئیس کمسیون حقوقی و قضایی مجلس و نماینده مردم کوهدشت در مجلس شورای اسلامی معتقد است که ما با دو روش می‌توانیم واکنشی موثر به سخنان اوباما نشان بدهیم. او در این باره می‌گوید: «اظهارات اوباما تهدیدی بر علیه ایران بود و در نتیجه ما این حق را داریم به مجامع بین المللی از جمله سازمان امنیت شکایت کنیم. هرچند بعید به نظر برسد که آمریکا قصد عملی کردن این تهدید را داشته باشد اما با این اقدام می‌توان این کشور را از عملی کردن تهدیدش بازداشت.»

نماینده مردم کوهدشت درباره واکنش دوم می‌گوید: «روش دوم این است که اذهان عمومی مردم جهان و دولت‌ها را درباره این اظهارات رئیس جمهور امریکا روشن کنیم.»

به اعتقاد این نماینده مجلس، اقداماتی صورت گرفته تا این هر دو روش عملی شوند. وی در این باره می‌گوید: «طرح شکایت از اوباما در دست پیگیری است و برنامه‌های متعددی برای روشن کردن اذهان عمومی جهان در دست انجام است. اظهارات اوباما مسئله‌ای نیست که بتوان ساده از کنار آن گذشت. این حق مردم ماست که خشم خود را این اظهارات و سیاست‌ها نادرست آمریکا نشان بدهند.»

علا الدین بروجردی، نماینده مردم بروجرد نیز معتقد است بهترین واکنش به سخنان اوباما، طرح شکایت از اوست. او در این باره می‌گوید: «ما از دولت خواسته‌ایم که علیه اظهارات اخیر اوباما شکایت کند چرا که این خطای بزرگ و نابخشودنی است که بعد از 60 سال و تشکیل نهادهای بین‌المللی در زمینه استفاده از سلاح‌های هسته‌ای تهدیدات هسته‌ای صورت گیرد.‏

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با تاکید بر این نکته که  آمریکا باید در زمینه این تهدید پاسخگو باشد،  می‌گوید: «وجود آن همه سلاح هسته‌ای در آمریکا تخلفی آشکار است و  برگزاری اجلاس هسته‌ای اخیر واشنگتن نیز یک نوع سرپوش تبلیغاتی برای تخلفات هسته‌ای آمریکا است.»

بروجردی معتقد است که اکثریت کشورهای دنیا در امحاء سلاح‌های هسته‌ای همداستان هستند و بهره گیری از انرژی صلح آمیز هسته‌ای را حق مسلم خود می‌داننند و نیز هرگاه جمهوری اسلامی ایران از موقعیت و مواضع خوب خود سخن بگوید می‌تواند در سطح جهان نیز از چنین مناصبی برخوردار باشد.‏

بر اساس برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم گیری نمایندگان مجلس و اعضای کمسیون امنیت ملی در مجلس شورای اسلامی بنا براین است که علاوه بر طرح شکایت برعلیه اوباما به خاطر اظهارات اخیرش، رئیس جمهور کشورمان نیز با پیشنهاد اصلاح ساختار و عملکرد مجریان معاهده NPT در نشست سازمان ملل در نیویرک حاضر شود.

به اعتقاد نمایندگان مجلس این دو راهکار می‌تواند واکنش‌های مناسبی در قبال اظهارات باراک اوباما باشد و به اعتقاد شاهرخی این روش‌ها، واکنش‌های مناسبی برای کشورمان در قبال گفته‌های اوباما خواهند بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet