ایام محرم 1398
1389/02/15 09:11:00
سرویس کمیسیون ها
ابطحی:

برای عملیاتی کردن طرح‌‌ها، اعتبارات کافی وجود ندارد

**سید محمدجواد ابطحی در آخرین شماره نشریه جام اصفهان از هر دری سخن گفته است. از وضعیت حمل و نقل استان اصفهان گرفته تا بحث الحاق خمینی‌شهر به اصفهان و مخالفت مردم خیمنی‌شهر با این پیشنهاد. ابطحی البته دل پری از وضعیت بودجه سال ۸۹ دارد. بخصوص اینکه در بخش فرهنگی معتقد است خمینی‌شهر مورد بی‌مهری مسئولان قرار گرفته و بودجه‌های کافی برای فعالیت‌های فرهنگی به این شهرستان اختصاص پیدا نمی‌کند.

 آقای ابطحی مهمترین خواسته های مجمع نمایندگان استان اصفهان از دولت پیش از تدوین بودجه چه بود؟

مساله ای که همه نماینده های اصفهان بر آن متفق القول تاکید داشتند مساله آب و روشن شدن هر چه سریعتر تکلیف تونل سوم کوهرنگ.  این تونل باید سال گذشته افتتاح می شد اما با تاخیر در افتتاح مشکل بی آبی و کم آبی استان کشاورزان منطقه را رنج می دهد.. مساله دوم راه اندازی قطار سریع السیر اصفهان- تهران بود. مساله بعدی دیگر مساله خط قطار شهری بین اصفهان - زرین شهر بود که از نزدیک خمینی شهر هم می گذرد و در خمینی شهر هم ایستگاهی دارد. بحث کمک به رینگ چهارم ترافیک اصفهان، انتقال آب از سمیرم به دشت شهرضا، موضوع وام های قرض الحسنه به کشاورزان از دیگر مسائل مورد توجه نمایندگان استان بود

به نظر بخش اعظمی از درخواست های شما از هیات دولت مرتبط با موضوع حمل و نقل استان بود؟

بله بود. اما متاسفانه اعتبار قابل توجهی هم به این موضوع اختصاص داده نشد. 14 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد که با توجه به حجم کاری که باید صورت بگیرد اعتبار قابل توجهی نیست. حتی اعتبار مترو شهرک های جدید مثل بهارستان و علامه مجلسی حذف شد و این در حالی بود که قبلا درباره این موضوع بین نمایندگان مردم و هیات دولت بحث های جدی صورت گرفته و  در سفر استانی هم مصوب شده بود و اعتبار آن باید در بودجه سال 89 دیده می شد. مثلا علامه مجلسی 40 کیلومتر با اصفهان فاصله دارد و پروژه های اساسی مسکن مهر در آنجا اجرایی می شود. ما برای اینکه سرریز جمعیت اصفهان را به آن منطقه انتقال دهیم مجبوریم که ناوگان حمل و نقل را تقویت و ایاب و ذهاب را تسهیل کنیم.

قصد ندارید دوباره رایزنی های جدید در این باره انجام دهید؟

ما رایزنی های جدید هم انجام می دهیم ولی خب با این بودجه ای که بسته شده است امکان عملی کردن این پروژه به حداقل می رسد. البته دست دولت هم بسته است. من در مخالفت با بودجه هم در صحن علنی اشاره کردم، اعتقادم من بر این است که یا مجلس کلیات بودجه را بپذیرد یا کلا بودجه را رد کند. اینکه بودجه در کمیسیون تلفیق به بررسی گذاشته شود و ماده هایی به آن اضافه و ماده هایی از آن حذف شود به نظر من کار درستی نیست. مجلس با بودجه سال 89 کاری کرد که در آن روزهای آخر نگرانی را می شد در چشمان دکتر عزیزی معاون برنامه ریزی رئیس جمهور دید. وی معتقد بود مجلس با این اصلاحاتی که بر روی بودجه  انجام داده است  دولت نمی تواند کاری انجام دهد. وقتی دولت بودجه را به مجلس می دهد اعلام می کند که من وظیفه خود را با این اعتبارها و این هزینه ها می توانم انجام بدهم اما وقتی که مجلس  مصوبه جدیدی را تعریف می کند طبیعی است که برنامه های دولت به هدف نمی رسد. من معتقد بود که اصلا ترکیب کمیسیون تلفیق مجلس که بودجه را بررسی می کرد مشکل داشت، طوری بود که نمایندگان رایزنی می کردند و هر کس زورش وضعیت بیشتر بود در بودجه اعتبارات بیشتری می گرفت.

پس کلا از بودجه سال 89 راضی نیستید؟

من راضی نبودم و از اول هم پیش بینی می کردم و می دانستم که چه بلایی قرار است بر سر بودجه دولت آورده شود که با کلیاتش مخالفت کردم.

این نارضایتی بیشتر به این خاطر بود که به خواسته هایتان در رابطه با حوزه انتخابیه خودتان محقق نشد یا اینکه در کل از اصلاحات صورت گرفته بر روی بودجه کشور گلایه دارید؟

ما روی ساختار بودجه بحث داشتیم. ما یک  قانون داریم که در سال 51 تصویب شده است. شورای نگهبان که این قانون را رد نکرده است. باید بودجه در چارچوب آن قانون 51 نوشته شود که هیچ کدام از بودجه های ما در چارچوب این قانون نوشته نمی شود. اصلا این بودجه باید در شورای اقتصاد بررسی شودکه اصلا در شورای اقتصاد هم بررسی نشده است. به نظرم قانون رعایت نشد. من معتقدم قانون بد بهتر از بی قانونی است، حال می گوییم که آن قانون سال 51 که چارچوب تنظیم بودجه را نشان می دهد درست است که در زمان طاغوت تصویب شده است اما اگر منسوخ بود شورای نگهبان آن قانون را هم بدون ارزش اعلام می کرد اما اینکه شورای نگهبان نظری درباره آن نداده است و آن را منسوخ نکرده است پس همچنان در قوانین ما کاربرد دارد پس باید در چارچوب همان قانون بودجه نوشته می شد. البته در بودجه سال 89 کارهای مثبت زیادی نسبت به بودجه 88 انجام شد اما در هر صورت ما راضی نیستیم و حالا در این میان طرح های ما هم نادیده گرفته شد. مثلا اختصاص 14 میلیارد تومان برای قطار سریع السیر اصفهان- تهران از این پروژه بزرگ دردی را دوا نمی کند. معلوم است که این پروژه حالا حالا ها طول می کشد.

گویا 100 میلیارد هم برای شاخص فرهنگی استان اعتبار تعیین شد؟

این رقم در سفر سوم هیات دولت به اصفهان تصویب شده بود که در بودجه سال 89 دیده شد.کل شاخص 1500 میلیارد برای کل کشور است که 100 میلیاردش برای اصفهان است.

مهمترین بخش هایی که این 100 میلیارد قرار است هزینه شود چه بخش هایی است؟

این 100 میلیارد تومان برای امور فرهنگی استان قرار است هزینه شود. در حوزه گردشگری، در حوزه دینی  و در حوزه های دیگر فرهنگی باید هزینه شود. برای شهرستان خمینی شهر تجربه ما گواهی می دهد و در دیداری خصوصی که با امام جمعه داشتم گفتم از این رقم از طرف استانداری چیزی به خمینی شهر نخواهد رسید و ای کاش این رقم از طرف خود دولت تقسیم می شد و سهم هر شهرستان نسبت به جمعیت و حساسیت منطقه ای به تفکیک مشخص می شد. مثلا در زمینه فرهنگی شما توجه کنید که مصلی شهرستان خمینی شهر را اوایل انقلاب بسیجی ها ساخته اند اگر نگاه کنید نماز جمعه خمینی شهر از نماز جمعه های باشکوه استان است اما خود مسئولان معتقدند که نماز خواندن در این مصلی خطر دارد. طوری که وقتی باد شدید می وزد دیوارهای مصلی می لرزد. اما اعتبار برای مقاوم سازی آن تعیین نمی شود. ای کاش همین 100 میلیارد را دولت خود بین شهرستان ها تقسیم می کرد که ما با استاندار و معاونت بودجه استانداری چالش نداشته باشیم/

اگر قرار باشد از همین بودجه 100 میلیاردی که برای استان تعیین شده است، بخشی برای شهرستان خمینی شهر هزینه شود کدام حوزه ها را دارای اولویت می دانید.

در مورد وضعیت مصلی که توضیح دادم. مساجد شهرستان هم وضعیت مشابهی دارند که نیاز به تامین اعتبار برای نوسازی هستند. شهر منظریه که سرریز جمعیت اصفهان را پذیراست مسجد ندارد، حوزه های علمیه ما، هم حوزه علمیه برادران  و هم حوزه علمیه خواهران نیاز به هزینه دارد. شهرستان ما هنوز آمفی تئاتر ندارد. ما تلاش خودمان را برای گرفتن این اعتبارها انجام می دهیم و انشالله استان هم همکاری می کند البته استاندار اصفهان هم چون  عنصر فرهنگی و دانشگاهی است مشکلات فرهنگی خمینی شهر را درک می کند قول های مساعد برای حل آنها داده است.

در مورد مباحث حمل و نقل که در ابتدای این گفت وگو بدان اشاره شد، اگر بخواهیم کمی جزئی تر وارد موضوع شویم می رسیم به راههای مواصلاتی شهرستان خمینی شهر. در باره گسترش راههای مواصلاتی شهرستان اعتبار جدیدی در بودجه سال 89 دیده شده است؟

هیچ اعتباری برای خمینی شهر گذاشته نشده است. مهمترین راه مواصلاتی خمینی شهر همین جاده کمربندی است که به طول 19 کیلومتر که از شاهین شهر شروع و به طرف خمینی شهر و نهایتا نجف آباد می رود.  قرار بود 22 بهمن سال گذشته باند اول این جاده آماده شود. این جاده هم اکنون به زمین های پادگان معظمی که زیر مجموعه لشگر صاحب الزمان سپاه است. حال ادامه اجرایی کردن این پروژه به مشکل خورده است. چندین بار از فعالیت ماموران اداره راه برای ادامه این پروژه جلوگیری شده است. این طرح طرحی ملی است و خارج از محدوده پادگان هم هست. قبلا نقشه کشی و تا اینجای کار هم اجرایی شده است اما توقف این پروژه هدر دادن بودجه ممکلت است. خط دوم مترو اصفهان هم که خط غربی مترو گفته می شود و قرار بود به سمت دانشگاه صنعتی خمینی شهر کشیده شود هنوز هیچ تکانی نخورده است و مدام گفته می شود در حال مطالعه است. من معتقدم که خیلی زودتر باید این کار انجام می شد، چون اینجا کریدور علمی است و دانشجویان دانشگاه صنعتی، دانشجویان دانشگاه آزاد، مرکز تحقیقات اصفهان، پارک فناوری و تا دانشگاه آزاد نجف آباد در این کریدور علمی قرار می گیرند. از آنجا که سنگ بری محمود آباد هم در همان خط واقع است و بیشترین سنگ بری ها متعلق به خمینی شهری هاست و در این شهرستان ساکن هستند، احداث این خط مترو بخشی از مشکلات حمل و نقل این قشر را هم حل می کند. مهمترین چیزی که در این زمینه وجود دارد این است که ما در درون خمینی شهر 27 خیابان درون شهری باید داشته باشیم که این ها با بودجه شهرداری  نمی تواند اجرایی شود. چون خمینی شهر درآمد پایدار ندارد و از نظر سرانه شهری، خمینی شهری در رتبه 95 شهرهای استان قرار دارد. یعنی ما 96 شهر در استان داریم که از نظر سرانه شهری در رتبه 95 قرار گرفته ایم. یعنی هر شهروند خمینی شهری در حدود 50 هزار تومان سرانه به او تعلق می گیرد. پس طبیعی است ترافیک شهری با جمعیت 300 هزار نفر، با تراکمی بالا تمثل ترافیک خیابان های پرتردد تهران باشد.  ما امیدواریم از بودجه های عمرانی وزارت کشور کمک شود تا این مشکلات حل شود. من معتقدم اگر مشکلات خمینی شهر حل شود بعضی ها زمزمه الحاق خمینی شهر به اصفهان را هم مطرح نکنند. 

گویا اکثر مردم شهر هم مخالف این الحاق هستند؟

 اینکه خب بعضا اعلام می کنند که این شهرستان را ملحق کنید به اصفهان من مخالفم و خود رئیس جمهور هم مخالف این قضیه است چون الحاق چیزی از مشکلات را حل نخواهد کرد.  ما در 5 نقطه در اصفهان به صورت موزائیکی همسایه ایم. طوری که از مرکز خمینی شهر تا مرکز اصفهان که میدان امام حسین باشد 12 کیلومتر است یعنی کوتاهتر از خیابان ولیعصر تهران است بر همین اساس عده ای بحث الحاق را مطرح کردند که من مخالفت کردم و گفتم الحاق، پاک کردن صورت مساله است و اگر هم قرار است الحاق شود من پیشنهاد داده ام مثل شهرری تهران باشد یعنی فرمانداری مستقل داشته باشد و هویت تاریخی این شهر که قدیمی تر از خود اصفهان هم هست باقی بماند.

در واقع می خواهند که خمینی شهر به عنوان یکی از محله های شهر اصفهان باشد؟

بله همین طور است که بیشتر مردم خمینی شهر هم مخالف این موضوع هستند. من هم می گویم آخرین راه حل باید این باشد. ما می گوییم پول بدهید، مشکلات خمینی شهر را حل کنید، جاده بسازید، پارک بسازید، فضای فرهنگی ایجاد کنید، متوجه خواهید شد که احتیاجی به الحاق نیست، مثلا الان درآمد پالایشگاه اصفهان یعنی عوارض آلایندگی  پالایشگاه، به شاهین شهر تعلق می گیرد. 17 میلیارد تومان در سال گذشته عوارض به شاهین شهر داده است. با اینکه این پالایشگاه چسبیده به خمینی شهر است. یعنی فاصله پالایشگاه تا شاهین شهر با فاصلهاش تا خمینی شهر اصلا  قابل مقایسه نیست. اصلا می توان گفت  پالایشگاه در زمین های خمینی شهر بود که حالا در اثر تقسیمات کشوری زیر مجموعه شاهین شهر شده است و این در حالی است که یک ریال از عوارض آلایندگی پالایشگاه به خمینی شهر تعلق نمی گیرد. جالب تر آنکه اکثر کارگرهای پالایشگاه هم خمینی شهری هستند. حالا ما آمده ایم ماده 38 و 35 قانون ارزش افزوده را که نوشته بود این عوارض آلایندگی باید به شهرداری های محل استقرار ، داده شود اصلاح کنیم و طرحی را  در کمیسوین اقصادی و کمیسیون شوراها به رساندیم،  به این صورت شده است که همه کارخانه هایی که آلایندگی دارند مثل فولاد مبارکه، پلی اکریل، پتروشیمی و پالایشگاه عوارض آلایندگی شان را به استانداری بدهند و استانداری بر حسب میزان جمعیت و میزان تاثیر پذیری آن منطقه از آلایندگی ها بین شهرها تقسیم کند. متاسفانه خمینی شهر با این مشکلات درگیر است.

این بحث الحاق از طرف چه گروههایی مطرح می شود و اساس استدلالشان چیست؟

بیشتر کسانی که مشکلات شهری را می بییند طبقه متوسط هستند که دوست دارند الحاق بشود. اما طبقه ضعیف و کشاورزان و سایر اقشار دوست ندارند. مثلا بعضا به دفتر من مراجعه می کنند و می گویند شهرداری خمینی شهر برای مغازه ما، زمین ما یا خانه ما فلان مقدار عوارض تعیین کرده است و ما توانایی پرداختش را نداریم. حال تصور کنید که الحاق صورت بگیرد که اگر صورت بگیرد خود اصفهان عوارض چند برابر می گیرد و طبیعتا فشار بیشتری بر روی قشر ضعیف تر وارد می شود. بنده معتقدم به جای بحث الحاق که تنش های سیاسی  و اجتماعی هم ایجاد خواهد کرد و اصطلاک الگوها را به خاطر تفاوت های فرهنگی خمینی شهر و اصفهان به وجود خواهد آورد بیاییم با همت مسئولان کشور و استان بر این باشد که مشکلات شهر را حل کنند و خمینی شهر ویژه ببینید . مردم قانع هستند اگر مشکلات شهری، مشکلات رفاهی  و مشکلات فرهنگی شان حل شود و ناوگان حمل و نقل بهبود پیدا کند نیازی به الحاق نیست. مثلا در بحث حمل و نقل ما امسال 25 دستگاه اتوبوس گازسوز کولر دار را برای خمینی شهر تهیه کردیم مردم کاملا راضی هستند. اما باز هم جواب نمی دهد چرا چون مثلا از شهر منظریه ما هر صبح حدود 12 هزار نفر مسافر به مرکز خمینی شهر داریم. باید کار کرد و کمک به شهرداری.

خمینی شهر بافت دانشگاهی دارد و در صحبت هایتان هم به آن اشاره کردید. در سال 89 برای ارتقا سطح تحصیلات شهرستان برنامه های جدیدی دیده نشده است؟

چرا. در دانشگاه آزاد شهرستان نزدیک 8 رشته در مقطع کارشناسی ارشد پیش بینی شده است در دانشگاه پیام نور که ثمره سفر اول رئیس جمهوری به استان بوده است  نیز 3 رشته اضافه شده است. توسعه پارک فناوری مرکز تحقیقات شیخ بهایی خمینی شهر هم جزو برنامه هاست. بودجه خوبی هم برای دانشگاه ها دیده شده است. برای مرکز تحقیقات شیخ بهایی بودجه خوبی پیش بینی شده است.  در پی احداث یک دانشگاه علوم قرآنی و حدیث هم در خمینی شهر هستیم که انشالله به نتیجه خواهد رسید. بله چهره شهر علمی است و از جهت مفاخر علمی نیز از شهرهای مطرح کشور است. مثلا دکتر میرزآبادی موسسه تحقیقاتی ژنتیک را به نام خیریه رسول اکرم تاسیس کرده است و یک موسسه علمی پزشکی بی نظیر در خاورمیانه است  در خرداد ماه افتتاح می شود از خانم دکتر مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت هم درخواست کرده ایم در مراسم افتتاحیه این پروژه حضور داشته باشند.

درباره وضعیت بهداشتی و امکانات بهداشتی شهرستان چطور؟ آیا رضایت بخش می دانید؟ آیا اعتبارات جدیدی در بودجه سال 89 دیده شده است؟

از لحاظ رضایت خیر . وضعیت پزشکی شهرستان هم اصلا رضایت بخش نیست. بیمارستانی از زمان ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی کلنگ زده شده است. یعنی 17 - 18 سال قبل. اسکلت این بیمارستان ساخته شد. به مرور باد و باران و آفتاب این ساختمان را فرسوده کرد. تلاش کردیم که این بیمارستان که به آن بیمارستان 96 تخت خوابی منظریه می گویند احیا شود، برخی مخالفت کردند. می گفتند ما 25 تا آمبولانس شیک به شما می دهیم و هر کس مریض شد منتقل کنید به بیمارستان الزهرا در نزدیکی اصفهان. اما حرف ما این بود که این، مشکل بهداشتی شهر خمینی شهر را حل نمی کند. مخصوصا موقعیت این بیمارستان طوری بود که در تقاطع نجف آباد و شاهین شهر و و غرب اصفهان را قرار گرفته بود و می توانست در این مقاطع مورد استفاده قرار گریرد و گفتیم که بیمارستان االزهرا  نیز شرق اصفهان را پوشش دهد. خلاصه تلاش کردیم و دولت هم حمایت کرد و نهایتا مبلغی  بودجه مقاوم سازی اختصاص پیدا کرد که مقاوم سازی اش تمام شده است. مرحله دوم این پروژه باید شروع شود که ما تلاش کردیم  و خود رئیس جمهوری هم عنایت داشت که نهایتا پروژه را از بیمارستان 96 تختخوابی به 160 تختخواب برسانیم در بودجه امسال هم ردیف خاص برای این بیمارستان 3 میلیارد  تومان دیده شده است. یک و نیم میلیارد هم از سال گذشته بودجه تخصیص داده شده است روی هم رفته پیمانکار با چیزی نزدیک به 5 میلیارد پروژه را شروع خواهد کرد و ما در دوره دولت دهم امیدواریم این پروژه به بهره برداری برسد.   معاون وزیر مسکن آقای علیزاده این قول را داده اند که تا 2 سال آینده این بیمارستان را تکمیل کنند. گفته اند تا این پروژه را شروع کردیم تا اتمامش کلنگ را بر زمین نمی گذاریم. از طرف دیگر ما بیمارستان فرسوده ایی داریم  که بیش از سی سال سابقه دارد به نام بیمارستان شهید اشرفی اصفهانی که وضعیت اسفنباری از لحاظ فیزیک ساختمان، فرسودگی اش و نظافتش و سایر مسائل دارد . در دوره ای که دکتر لکنرانی وزیر بهداشت بود که واقعا به قول آقای احمدی نژاد هلو بود و  در دوره خانم دکتر دستجردی که واقعا عنایت ویژه ای به خمینی شهر دارد این بیمارستان را مجهز به بخش جراحی مغز و اعصاب، ای سی یو، قلب و سی تی اسکن کردیم تا جوابگوی مراجعه کنندگان باشد. اضافه بر این بیمارستان ساعی را داشتیم که متعلق به  هلال احمر است اما دست شبکه بهداشت است. خیرین آمدند و همین امسال  بیش از صد میلیون هزینه گذاشتند و بیمارستان را برای بخش داخلی بهسازی کردند. لما با توجه به تراکم جمعیت این بیمارستان ها کافی نیست و امیدمان این است که بیمارستان منظریه انشالله به بهره برداری برسد که مشکلات کاهش پیدا کند.

به عنوان آخرین سوال طرح مسکن مهر در خمینی شهر در چه مرحله ای است؟

یکی از شهرهایی که واقعا در این پروژه دیر استارت زد خمینی شهر بود اولا که گفته می شد خمینی شهر زمین ندارد و مسکن مهر اجرا نشود.  تلاش هایی کردیم  و 27 هکتار زمین گرفتیم. مشکلات عدیده ای وجود داشت که بحمدلله 1200 واحد از واحدهای مسکن  مهر به سرعت به ساخت رسید. بنده مرتب هفته ای یک بار سرکشی می کنم. در سفری هم آقای نیکزاد وزیر مسکن هم به خمینی شهر آمده بود 30 هکتار دیگر را برای اجرای این پروژه گرفتیم.  امیدواریم با توجه به قولی که آقای نیکزاد دادند تا پایان سال آینده این 1200 مسکن قابل تحویل باشد.

و حر ف آخر برای کشاورزان شهرستان چه اقدامی انجام داده اید؟

خمینی شهر بخش دامپروری و کشارورزی داشت  که بخش کشاورزی به شدت افت پیدا کرده است و به جرات می توانم بگویم که 9 درصد مردم خیمیی شهر در کشاورزی مشغول هستند. من معتقدم اینجا زمین های حاصلخیزی دارد و لازم است دولت و جهاد کشاورزی توجه بیتشری به این منطقه داشته باشد. 60 هکتار زمین که در دست متصرفان بود آزاد کرده ایم این زمین ها به نام قرطمان برای گل و گلخانه می تواند استفاده شود یعنی یک شهرک گلخانه ای صادراتی درست کنیم که می تواند اشتغال زایی کند چون کلا استعداد مردم خمینی شهر در پرورش گل بالاست. می دانید شب بوی استان و کشور را همین منطقه قرطمان می دهد. گفته ایم که بودجه اختصاص داده شود تا به فارغ التحصیلان کشاورزی بدهیم و انشالله 2 میلیارد تومانی که قول دا ده اند به این شهرک اختصاص دهند، بدهند که این شهرک امسال به بهره برداری برسد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet