خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/02/15 09:32:00
سرویس بین الملل

دو واکنش موثر در مقابل اظهارات رئیس جمهور آمریکا

**در پی اظهارات اخیر باراک اوباما علیه ایران، دستگاه دیپلماسی کشور برای دفاع از کیان کشور در دو عرصه "طرح شکایت علیه اوباما در مجامع بین المللی" و همچنین "ارائه پیشنهاد برای تغییر روش NPT در نشست سازمان ملل" وارد عمل شدند.

نشریه جام اصفهان در آخرین شماره خود آورده است: وقتی رئیس جمهور آمریکا، ایران و کره شمالی را به حمله اتمی تهدید کرد، این احتمال نمی‌رفت که سیاست‌‌های صلح طلبانه اوباما در کمتر از دو سال به این شکل تغییر کند. با این حال اوباما با اعلام این که راهبرد هسته‌ای تازه‌ای را در پیش گرفته است، گفت: «طبق راهبرد جدید هسته‌ای آمریکا، واشنگتن متعهد می‌شود حتی در صورت حمله بیولوژیکی به وی از سلاح هسته‌ای استفاده نکند، اما امنیت کشورهای منزوی همچون کره شمالی و ایران را تضمین نمی‌کند.»

اوباما در عین تاکید بر این نکته که تلاش می‌کند تا به طرز چشمگیری، امکان استفاده از سلاح هسته‌ای را برای آمریکا محدود کند، ایران و کره شمالی را به حمله اتمی تهدید کرده و این به روشنی گویای سیاست‌های دوگانه امریکا در مسئله هسته‌ای است.

اوباما درباره منع استفاده در سلاح‌های اتمی گفت: «ما متعهد می‌شویم تا چنین سلاح‌هایی را علیه کشورهای غیرهسته‌ای در تطابق با پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای استفاده نکنیم حتی اگر این کشورها تسلیحات شیمیایی و بیولوژیکی پرتاب کنند یا علیه آمریکا حمله فلج‌کننده سایبری انجام دهند.

اما در عین حال در ادامه سخنانش اشاره کرده‌آست: «اما در این راهبرد جدید، در مقابل کشورهای منزوی همچون ایران و کره شمالی استثناهایی را قائل شده‌ایم و نمی‌توانیم امنیت آنها را تضمین ‌کنیم.»

این اظهارات اوباما نه تنها باعث خشم مردم ایران شده، بلکه باعث تعجب جهانیان نیز شده‌است. تناقض در گفته‌های باراک اوبا رئیس جمهور امریکا تا جایی است که به نظر می‌رسد اصولا امریکا اعتقادی به خلع سلاح اتمی در دنیا ندارد چرا که در این باره خود را مجاز به استفاده از آن برای ایران و کره شمالی می‌داند؛ این در حالی است که طبق معاهده NPT امریکا نیز متعهد شده از انرژی هسته‌ای برای کاربرد نظامی استفاده نکند.

بنابراین آنچه اوباما در سخنانش به آن اشاره کرده، نه تنها برای ما ایرانی‌ها بلکه برای همه ملت‌ها و دولت‌ها سوال برانگیز استو از همین رو نمایندگان مجلس شورای اسلامی و هیات دولت برآن شدند تا واکنش‌های مناسبی را در قبال این اظهارات و سیاست‌های دوگانه آمریکا اتخاذ کنند. جلساتی که در در مجلس و کمسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی برگزار شد و بحث‌ها و گفت‌و‌گوهای نمایندگان در این باره به اتخاذ دو واکنش همزمان در این باره ختم شده‌است. در نتیجه به گفته نمایندگان مجلس و اعضای کمسیون امنیت ملی و کمسیون حقوقی و قضایی در مجلس شورای اسلامی،  مسئولان کشورمان در مقابل سیاست‌های آمریکا در مورد سلاح هسته‌ای و حمله اتمی به ایران، ارائه یک پیشنهاد انتقادی و طرح شکاست علیه رئیس جمهور امریکا را مدنظر قرار داده‌اند.

 

یک پیشنهاد منتقدانه برای نیویورک

عوض حیدرپور شهرضایی، نماینده مردم شهرضا و سمیرم در مجلس شورای اسلامی و عضو کمسیون امنیت ملی درباره واکنش ایران به اظهاران اوباما می‌گوید: «حدود 40 سال از طرح معاهده NPT می‌گذرد و چیزی حدود بیست سال است که این معاهده به ظاهر اجرایی شده است اما در این سالها هیچکدام از کشورهای دارای سلاح اتمی در این باره اقدامی جدی صورت نداده و همچنان به تولید این نوع سلاح ادامه می‌دهند. در طول این سالها کشورهایی مانند امریکا، روسیه یا شوری سابق، انگلیس و فرانسه به سادگی برنامه‌های هسته‌ای خود را پیش برده‌اند و حالا امریکا سیاست پیش دستی را در پیش گرفته و ادعا می‌کند که با کشورهای هسته‌ای برخورد خواهد کرد.»

به اعتقاد این نماینده مجلس ارگ کشورهایی که معاهده NPT را پذیرفته‌اند به تعهد خود عمل کرده‌بودند تا امروز هیچ کشوری دارای سلاح هسته‌ای نبود که بخواهد با توسل به آن ایران یا هر کشور دیگری را تهدید کند.

این عضو کمسیون امنیت ملی مجلس درباره واکنش ایران در مقابل سیاست دوگانه امریکا می‌گوید: «پس از اظهارت اوباما، جلسات متعددی در مجلس و کمسیون امنیت ملی برگزار کردیم و در این جلسات سیاست‌های امریکا و واکنش کشورمان در این مورد را مورد بررسی قرار دادیم. بنابراین به این نتیجه رسیدیم که علاوه بر طرح شکایت علیه اوباما در مجامع بین المللی، در نشست سازمان ملل که از 13 ماه می در نیویورک برگزار می‌شود، پیشنهاد ایران را درباره تغییر روش NPT مطرح کنیم.»

به گفته حیدرپور اگر هیات مدیره NPT و مجمع عمومی شورای امنیت ملی تا کنون برای خلع سلاح اتمی کشورها برنامه دقیقی داشتند، تا امروز دیگر کشوری صاحب سلاح هسته‌ای نبود.

این عضو کمسیون امنیت ملی می‌گوید: «حتی بعد از بمباران اتمی هیروشیما در سال 1945، امریکا بارها در عراق و بوسنی و افغانستان از سلاح اتمی استفاده کرده و هرجای دیگری که لازم بداند به راحتی از این سلاح بهره خواهد گرفت. بنابراین ما در کمسیون امنیت ملی و با همفکری رئیس جمهور و هیات دولت به این نتیجه رسیده‌ایم که در نشست نیویورک بازنگری در مقررات NPT و شیوه و نظام اجرایی آن را مطرح کنیم.»

به گفته این نماینده مجلس، احمدی نژاد در نشست نیویورک این پیشنهاد را به نمایندگی از ایران مطرح خواهد کرد که NPT باید با همکاری سازمان ملل و همه نهادهای مرتبط با خلا سلاح اتمی، هیات مدیره‌ای بی‌طرف را برای اجرای معاهده NPT انتخاب کند و برنامه خلع سلاح اتمی طبق برنامه ریزی و زمانمندی مشخصی اجرا شود تا به نتیجه درست و مطلوب همه کشورهای دنیا برسد.

حیدرپور برگزاری اجلاس «انرژی هسته ای برای همه، تسلیحات هسته ای برای هیچکس» در تهران را نیز اقدامی در راستای  همین سیاست دوگانه امریکا  برمی‌شمارد و می‌گوید: «کشور ما نه تنها با گسترش سلاح‌های هسته‌ای مخالف است بلکه بر اساس اظهارات مقام معظم رهبری داشتن این نوع سلاح حرام است. من فکر می‌کنم این نظر ایشان مورد تائید علمای مسیحی و یهودی نبز باشد چرا رهبران و ژیروان همه ادیان ابراهیمی با نسل کشی آن هم به وسیلة چنین سلاح‌هایی مخالف هستند. »

به گفته این نماینده مجلس همه کشورها حق دارند انررژی هسته‌ای داشته باشند اما وجود سلاح هسته‌ای در هیچ کشوری پذیرفته نیست.

نماینده شهرضا و سمیرم سفلی در این باره تاکید کرد: «هم اکنون مباحث کارشناسی نشست نیویروک آغاز شده و پیش از 13 می وزاری امور خارجه کشورها مباحث خود را در این باره مطرح خواهند کرد. کمسیون امنیت ملی مجلس و وزارت امور خارجه به این تعامل رسیده‌ایم که پیشنهاد ایران را در این نسشت مطرح کنیم. بعد از 13 می نیز روسای جمهور کشورها در نشست نیویروک حاضر خواهند شد. رئی جمهور کشورمان و هیات همراه نیز برای شرکت در این نشست و ارائه پیشنهاد ایران آماده هستند.»

 

طرح شکایت به مجامع بین‌المللی

همه تدابیر سیاسی و برنامه‌های دولت و مجلس در ارتباط با اظهارات اوباما، تلاش‌های دیپلماتیکی هستند که به جای خود می‌توانند بسیار کارآمد باشند اما این همه چیزی از خشم مردم و مسئولان کشورمان درباره اظهاران اوباما کم نمی‌کند.

محمدکریم شهرزاد، نماینده مردم اصفهان و  عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با تاکید بر اینکه اوباما دارد اشتباهات بوش را تکرار می‌کند، می‌گوید: «رئیس جمهور آمریکا باید تاکنون متوجه شده باشد که با ملتی منسجم و بیدار روبرو است که با زبان تهدید نمی شود با آنها سخن گفت .ملت ایران برای دفاع از خود به بمب هسته‌ای نیازی ندارد چرا که هر ایرانی مسلمان، انقلابی و با بصیرت، عملا برای استکبار خطرناکتر از یک بمب هسته‌ای است.

او درباره دستاوردهای کشورمان در زمینه انرژی هسته‌ای می‌گوید: «واکنش‌های سران آمریکا و رژیم صهیونیستی نشان می‌دهد که آنها تدریجا به سمتی حرکت می‌کنند که باید وجود ایران را در باشگاه هسته‌ای جهان بپذیرند.»

شهرزاد در اشاره به اظهارات باراک اوباما و رژیم صهیونیستی در هفته‌های اخیر معنقد است: «پیشرفت‌های ایران پیام اصلی را به آنها منتقل کرده که ملت بزرگ ایران تسلیم غوغا سالاری‌ها نخواهند شد و ملت ایران و مخصوصا دانشمندان متعهد این مرز و بوم با شناخت شرایط زمانی و مکانی به مسئولیت خود عمل می‌کنند.»

این نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: «مجموعه فضایی که در منطقه پیش آمده این پپام را برای دنیا دارد که با ابزارهای میلیتاریستی فعلی و ماسک دروغین دفاع از حقوق بشر، امکان فریب دادن ملت‌ها وجود ندارد و تجربه 30 سال گذشته هم نشان داده که این فشارها باعث شکوفایی استعدادها و بالارفتن مقاومت و وحدت ملت ایران خواهد شد.»

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات توصیه می‌کند: «بهتر است اوباما اشتباهات سلف خود را تکرارنکند و تا فرصت باقی است در چارچوب مذاکرات عادلانه و به رسمیت شناختن شعار انرژی صلح آمیز هسته‌ای برای همه و سلاح هسته‌ای برای هیچ کس حرکت کند.»

وی با اشاره به تهدید آمریکا برای افزایش تحریم‌ها علیه ایران نیز معتقد است: «این تحریم‌ها جدید نیست و تمامی پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران از قبیل دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته‌ای ، لیزر، پیشرفت‌های پزشکی و سلول‌های بنیادی و ... در زمان تحریم به وجود آمده است.»

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با ذکر این نکته که رزمندگان اسلام در جریان سقوط خرمشهر برای سلاح‌های ساده‌ای مانند کلاشینکف دچار کمبود بودند، می‌گوید: « در زمان حاضر پیچیده‌ترین سلاح‌ها به دست فرزندان این ملت ساخته می‌شود و کشورهای غربی بیش از آن چه گفتند ما را تحریم کرده‌اند دیگر چه کاری می توانندانجام دهند.»

همچنین عوض حیدپور نیز درباره سخنان باراک اوباما ضمن اظهار خشم،‌ می‌گوید: «همه تلاش های‌ما برای اصلاح روش اجرایی معاهده NPT به جای خود، اما کمسیون امنیت ملی از وزارت امور خارجه خواسته‌ است که به هر ترتیب شکایت علیه اوباما به مجامع بین المللی را پی‌گیری کند. هرچند در هفته گذشته به دلیل جلسات و برنامه‌های متعدد این امکان ایجاد نشد که پی‌گیر این امر باشیم اما شکایت از اوباما به وزارت امور خارجه تکلیف شده و این اقدام در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفته‌است.»

عضو کمسیون امنیت ملی درباره این شکایت می‌گوید: «وزارت امور خارجه این شکایت را به لاهه و هر سازمان بین‌المللی دیگری که در زمینه حقوق بشر فعال باشد ارائه خواهد کرد. ما صدای اعتراضمان را به گوش هیات‌های رسمی در دنیا و نهادهای مرتبط به جهان اسلام خواهیم رساند. اتحادیه کشورهای اسلامی، مجامع جهانی و سازمان ملل باید در جریان این اعتراض قرار بگیرند، حتی اگر در عمل این امکان وجود نداشته باشد که بتوانیم اوباما را پای میز محاکمه بنشانیم.»

به اعتقاد نماینده مردم شهرضا و سمیرم سفلی در مجلس شورای اسلامی، طرح چنین شکایتی دست کم می‌تواند اذهان عمومی جهان را در مورد نگاه آمریکاه به ایران و سیاست‌های این کشور در زمینه سلاح هسته ای روشن کند.

این نماینده مردم اصفهان در مجلس تاکید می‌کند که دوبرنامه ارائه پیشنهاد و طرح شکایت به صورت همزمان پی‌گیری خواهند شد و هیچ کدام مانعی برای انجام دیگری نخواهد بود.

سیدمصطفی طباطبایی نژاد نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی نیز معتقد است: «هرچند ممکن است طرح شکایت از اوباما به خاطر حق وتویی که آمریکا دارد راه به جایی نبرد اما می‌توان از جنبه تبلیغی این کار بهترین بهره را برد.»

این عضو کمسیون قضایی در مجلس شورای اسلامی معتقد است که آمریکا هرگز جرات حمله به ایران را نخواهد داشت اما این شکایت می‌تواند در روشن کردن اظهان عمومی موثر واقع شود. او در این باره می‌گوید: «متاسفانه در بسیاری موارد به دلیل همین حق وتو ما نتوانسته‌ایم حقمان را بگیرم. اموال ما توسط دولت امریکا بلوکه شده و شکایت‌های ما به مجامع جهانی در این باره راه به جایی نبرده‌است. اما شکایت از اوباما این فایده را برای ما خواهد داشت که دیگر دولت‌ها و ملت‌ها با دیدی بازتر به سیاست‌های آمریکا بنگرند و نیز سابقه چنین تهدیدهایی از سوی رئیس جمهور آمریکا در مجامع بین‌المللی به صورت مکتوب ثبت و ضبط شود.»

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet