هدر موبایل
1389/02/15 10:01:00
سرویس بین الملل
نماینده مردم گرمسار در مجلس اظهار داشت:

پروژه 100میلیاردی، شاهرگ حیاتی گرمسار

**عبدالرضا ترابی، نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی برای هفته‌نامه کویر سمنان، توضیحاتی درباره یکی از پروژه‌‌‌های بزرگ ملی کشور به نام سد مخزنی نمرود ارائه داده است

وی در این یادداشت آورده است: این سد خاکی به ارتفاع 80 متر از کف رودخانه دارای سریز بتونی است. طول تاج این سد چند منظوره که در تنگه سلوان در منطقه فیروزکوه در حال احداث است به بیش از 600 متر می رسد. اهداف اصلی از احداث این سد آبیاری دشت گرمسار، کنترل سیلاب های فصلی و تامین آب کشاورزی، آب شرب و آب صنعت استان است.  معمولا اینگونه سدها می توانند برای یک منظور دیگر به کار روند. ایجاد نیروگاه ؛ وقتی اختلاف ارتفاع زیاد است می توان از سد برق گرفت هر چند این منظور در سد نمرود دیده نشده است.  

نماینده مردم گرمسار در مجلس افزوده است: مطالعات این سد در زمانی انجام شد که هنوز از سوی مردم محترم گرمسار به نمایندگی مجلس انتخاب نشده بودم اما به عنوان یک شهروند از طرف جهاد کشاورزی شهرستان ضرورت احداث سدی را برای تامین آب مصرفی شهرستان و استان پیگیری کردم. در آن زمان وزارت نیرو بر این اعتقاد بود که احداث این سد توجیه ندارد چرا که ورودی و خروجی سد یکی است.  اما با پیگیری هایی که انجام شد نهایتا با این استدلال که سیلاب های فصلی می توانند در پشت این سد جمع شوند و چون منطقه، منطقه ای کویری است و باید از هر میزان آب استفاده شود، احداث سد برای وزارت نیرو توجیه پذیر شد.

عبدالرضا ترابی در ادامه یادآور شده است: قرار بود سد به صورت بتنی اجرا شود اما از آنجایی که منطقه زلزله خیز است پروژه احداث سد بتنی  به سد خاکی تبدیل شد. درواقع در تمام دنیا و در تمام جاهایی که زلزله خیز است، اجرای سد خاکی متعارف است و نکته قابل توجه هم آنکه بزرگترین سد های دنیا سدهای خاکی هستند.  توجه هم داشته باشیم که وقتی که از سد خاکی صحبت می شود منظور این نیست که این سد از خاک ساخته می شود حداقل از 20 نوع مصالح در بدنه این سد استفاده می شود.

وی افزوده است: پیمانکار این سد شرکت کولهام است که یکی از بزرگترین شرکت های سد سازی فعال در کشورمان از قبل ازانقلاب بوده است و مشاور سد هم مهندسین مشاورین لار هستند که زیر مجموعه وزارت نیرو است. زمانبندی اجرای این پروژه 5 سال بود، از سال 84 کلید اجرای این سد زده شد و باید سال گذشته این پروژه به اتمام می رسید و سد آبگیری می شد اما به دلیل کمبود اعتبارات کار این سد به عقب افتاد. امسال اعتباری نزدیک 27 میلیارد تومان اختصاص داده شده است که از این مبلغ 7 میلیارد تومان باید بابت بدهی پیمانکار پرداخت شود. برای تملیک زمین این سد نیز  باید اعتبارات زیادی از سوی وزارت نیرو پرداخت شود.  برای تامین اعتبار این سد و تخصیص اعتبارات ملاقات هایی خصوصی با وزیر نیرو انجام داده ام چون معتقدم شاهرگ حیاتی شهرستان گرمسار همین سد است.

نماینده مردم گرمسار در مجلس در این یادداشت اشاره کرده است: برای جلوگیری از فرار آب، دیوارهای «پرده آب بند» از جناح های سد و کف سد تکمیل شده است. بنا به گفته پیمانکار اگر اعتبار تامین شود تا پایان امسال این سد آبگیری می شود. براساس رایزنی هایی که با وزیر نیرو داشته ایم  قرار شد 4 میلیارد تومان از آب منطقه تهران و یک میلیارد تومان هم از بودجه امسال از سازمان مدیریت اختصاص داده شود تا با یک استارت قوی، اجرای این پروژه ادامه پیدا کند.  ناگفته نمایند که اعتباری نزدیک به 100 میلیارد تومان برای تکمیل این پروژه لازم است. انتظار این است برای سدی که یکی از پروژه های بزرگ ملی است دولت توجه بیشتری کند به همین خاطر از وزیر نیرو و معاونت برنامه ریزی دولت دعوت به عمل آورده ایم در آینده ای نزدیک از این سد بازدید کنند.  

ترابی در پایان این یادداشت، افزوده است: برنامه و نحوه تخصیص آب سد را به وزیر نیرو داده ایم. براین اساس که  140 میلیون متر مکعب حجم دریاچه سد را پیش بینی کرده ایم. از این 140 میلیون متر مکعب 90 میلیون برای آب کشاورزی، 20 میلیون برای آب شرب شهرستان گرمسار، 20 میلیون متر مکعب هم برای آب کشاورزی و صنعت ایوانکی اختصاص پیدا می کند.  10 میلیون متر مکعب هم برای آب شرب ایوانکی قرار است اختصاص پیدا کند. از آنجایی که می دانیم، همیشه در صنعت سد سازی مقداری از حجم پیش بینی شده، آب کمتر خواهیم داشت- 120 میلیون متر مکعب به جای 140 میلیون-  به دنبال این هستیم روی یکی دیگر از رودخانه های استان سد دیگری افتتاح کنیم.  منطقه گرمسار قطب کشاورزی استان است اولین حرف را در کشاورزی آب می زند.  اگر تمام زمینه ها در اختیار شهرستان گرمسار قرار بگیرد اما آب نباشد هیچ محصولی نمی توانند برداشت شود. با بهره برداری از این سد 30 هزار هکتار زمین زیر کشت سیراب خواهد شد.  بیش از 10 هزار هکتار زمین  هم داریم که برای کشت قابل توسعه است اگر این سد افتتاح شود آن ها را هم توسعه می دهیم و در نیتجه بیش از 40 هزار هکتار زمین یکی از قطب های کشاورزی استان می شویم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet