هدر موبایل
1389/02/15 11:20:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
جلالی:

وظیفه خلع سلاح به عهده کشورهای دارای سلاح هسته‌یی گذاشته شده‌است

**سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پیشنهاد رییس‌جمهور در اجلاس نیویورک را روشن و عملیاتی خواند و گفت: این پیشنهادات ان‌.پی‌.تی را به کارآمدی و اهداف اساسی‌اش می‌رساند.

کاظم‌ جلالی در گفتگو با ایسنا، 11 پیشنهاد رییس‌جمهور در کنفرانس بازنگری در ان‌.پی.‌تی را روشن و عملیاتی دانست و با اشاره به سه هدف عمده ان‌.پی‌.تی، دستیابی به تکنولوژی صلح‌آمیز هسته‌یی، عدم اشاعه و خلع سلاح گفت: متاسفانه پس از 40 سال هیچ‌کدام از این اهداف محقق نشده است.

وی گفت: یازده پیشنهاد ایران نوعی آسیب‌شناشی 40 ساله از ان.‌پی.‌تی است و از طرف دیگر راهکارهایی است برای این که ان‌.پی‌.تی بتواند به اهداف و کارآمدی اساسی خود برسد.

وی ادامه داد: بخشی از پیشنهادات رییس‌جمهور به هدف اول ان.‌پی.‌تی بر می‌گردد که کشورها بتوانند از حقوق هسته‌یی خود در مصارف صلح‌آمیز استفاده کنند، از این رو این پیشنهادات را مطرح می‌کنند که سیستم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کشورهای دارای سلاح هسته‌یی وظایف خود را انجام دهند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره خلع سلاح جهانی گفت: بعد از گذشت 40 سال نه تنها جهان در جهت عدم اشاعه نرفته است، بلکه امروز تعداد کشورهای اتمی به 9 کشور افزایش یافته است و اشاعه سیر صعودی داشته است، از سویی در بعد عمودی و افقی خلع سلاح صورت نگرفته است و علاوه بر 20 هزار بمب‌هسته‌یی که در حال حاضر در دنیا وجود دارد، موسسه هاروارد اعلام کرده است که 220 هزار کیلوگرم پلوتونیوم در دنیا وجود دارد که می‌تواند در مدت کوتاهی تبدیل به بمب شوند.

جلالی گفت: وظیفه خلع سلاح در ان‌.پی‌.تی به عهده کشورهای دارای سلاح هسته‌یی گذاشته شده است، اما ایران پیشنهاد روشن داده است که یک نهاد مستقل بین‌المللی، که کشورهای فاقد سلاح هسته‌یی نیز در آن حضور داشته باشند، تشکیل و بر روند خلع سلاح نظارت کنند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره موافقت ایران با پیشنهاد رییس‌جمهور برزیل درباره مبادله سوخت، تاکید کرد: در بحث مبادله سوخت ایران اعلام کرده است که این پیشنهاد روی میز است، اما ایران دارای شرایطی شفاف و منطقی است .دکتر احمدی‌نژاد نیز بر همین اساس موافقت خود را اعلام کرد ،‌ضمن این‌که ایران غنی‌سازی تا 20 درصد را پیگیری می‌کند، اما بحث مبادله سوخت هم روی میز است.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet