شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1389/02/15 12:14:00
سرویس صحن
کمیسیون کشاورزی مامور شد

تعیین تکلیف نهایی سوال نمایندگان از وزیر جهاد کشاورزی در جلسات مشترک

**"سیدمحمدحسین ابوترابی فرد" رئیس کمیسیون کشاورزی، اب و منابع طبیعی را مامور کرد تا به بررسی کارشناسی دقیق سوال نمایندگان مجلس از وزیر کشاورزی بپردازد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در جلسه علنی روز چهارشنبه سوال "اقبال محمدی" و "امین شعبانی" از وزیر جهاد کشاورزی در خصوص علت خرید فرآورده های گوشت و لبنیات از جمله شیر، با پایین‌ترین قیمت از روستاییان، مورد بررسی نمایندگان قرار گرفت.

در ابتدا "محمدمهدی افشاری" سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی گزارش این کمیسیون را در خصوص سوال نمایندگان و پاسخ وزیر را به این شرح قرائت کرد:

سوال مذکور در جلسه روز سه شنبه 13/11/1388 با حضور وزیر محترم جهادکشاورزی و سوال کنندگان مطرح و رسیدگی گردید. وزیر جهادکشاورزی اعلام نمود قیمت بره زنده در استان کردستان هر کیلو 47000 ریال می باشد در حالی که در سوال نمایندگان محترم قیمت عنوان شده برای هر کیلوگرم 2500 الی 3000 تومان اعلام شده بنابراین چنانچه در شرایط فعلی دامی وجود داشته باشد دولت آمادگی خود را جهت خرید دامها به هر تعداد که باشد اعلام می دارد.

در رابطه با قیمت گوشت در استان کردستان گوشت گوسفندی هر کیلو 9200 تومان و گوشت گوساله 8800 تومان می باشد که این قیمت منطقی به نظر می رسد و تفاوت قیمت با تهران مربوط به هزینه حمل و نقل و افت بین راهی می باشد و تفاوت غیرمنطقی قیمت مربوط به نابسامانی نظامهای توزیع و فعالیت دلالان و واسطه ها می باشد که در این زمینه وزارت بازرگانی و صنوف مربوطه باید پاسخگو باشند.

در مورد قیمت شیر متوسط قیمت خریداری شده 350 تا 410 تومان می باشد و این رقم در حد ایده آل نمی باشد ولی تولیدکنندگان و صنایع فرآوری بخش خصوصی هستند و قیمت شیر با توافق طرفین تعیین می شود و عرضه و تقاضا در بازار تعیین کننده واقعی قیمت شیر خام است.

قلمرو سوال مذکور «ملی» تشخیص داده شد.

نماینده محترم اعلام نمود از پاسخ وزیر قانع نشد و با توجه به این که در زمان تقدیم سوال خرید تولیدات دامی از وظایف وزارت جهادکشاورزی بوده است این کمیسیون سوال نماینده محترم را وارد تشخیص داد لذا براساس بند (3) ماده (193) عمل شود.

پس از قرائت گزارش کمیسیون "صادق خلیلیان" وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به سوال نمایندگان بوکان و سنندج اظهار داشت: بحث تنظیم بازار از جمله سیاستهایی است که باید بین قوا از جمله قوه قضاییه و دولت و قوه مقننه و دولت صورت گیرد تا ما بتوانیم فعالیت دلالان و واسطه ها را محدود کنیم.

وی افزود: میان قیمت خرده فروشی و عمده فروشی ارتباطی وجود دارد که تغییر در هر کدام از اینها باعث تاثیر گذاشتن بر قیمتها در بخش دیگر می شود.

وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: ما درخصوص تنظیم بازار اقداماتی در سال گذشته انجام داده‌ایم اما بحث هزینه تولید هم مطرح است و بخش عمده ای از قیمت گوشت و شیر با هزینه‌های دام نیز مرتبط است.

وی افزود: در مورد عرضه به مصرف کنندگان و به طور خاص در تهران ممکن است قیمت گوشت برای نوع خاصی افزایش یافته باشد اما میانگین عرضه گوشت 9500 تومان برای هر کیلو گوشت گوسفند و 8100 تومان برای گوساله می باشد.

وزیر جهاد و کشاورزی تصریح کرد: بر این اساس قیمت گوشت گوسفند و گوساله با آنچه در سوال به آن اشاره شده است متفاوت است.

وی خاطرنشان کرد: برای رسیدن به تعادل در بازال نیازمند دنبال کردن سیاستهای تنظیم بازار هستم که این امر باید در برنامه پنجم دیده شود.

پس از توضیحات خلیلیان، "امین شعبانی" نماینده سنندج در طرح سوال خود اظهار داشت: آقای وزیر در بحث قیمتها آنچه را به عنوان قیمت خرید و فروش شیر و گوشت اعلام کردند با آنچه که در بازار صورت می گیرد تفاوت دارد.

وی افزود: شیر از کشاورزان با قیمت  400 ـ 300 تومان خریداری و با قیمت 1200 تومان به دست مصرف کننده می رسد.

نماینده سنندج خاطرنشان کرد: حال سوال این است که اصول و مبانی حاکم بر سیاستهای قیمت خرید گوشت چه بوده است.

وی افزود: نرخ حمایت از محصولات دامی چقدر است و وزارت کشاورزی چند درصد از کشاورزان حمایت کرده است. سازوکار قیمت شیر و گوشت به چه ترتیبی است چرا که بنده امروز به نمایندگی از 35 درصد جامعه روستایی صحبت می کنم.

این گزارش می افزاید: وزیر جهاد کشاورزی گفت: قیمت هر کیلو شیر خام به صورت میانگین در کشور توسط مراکز جمع آوری شیر از دامداران 372 تومان بوده است و میانگین خرید شیر توسط کارخانجات 413 تومان.

وی افزود: بنابراین این ارقام با آنچه که نماینده محترم اعلام کردند مبنی بر 2500 تومان برای هر کیلو شیر تفاوت دارد.

خلیلیان خاطرنشان کرد: تلاش ما این است که در کنار افزایش قیمت شیر در بازار قیمت خرید شیر از تولیدکننده را افزایش دهیم.

وی گفت: حرف ما و نمایندگان سوال کننده یکی است و باید دست به دست هم بدهیم تا این مساله به سرانجام روشنی برسد.

نماینده سنندج در بخش دیگری از سوال خود اظهار داشت: وزارت کشاورزی درهای واردات را به روی محصولات خارجی باز کرده است.

وی افزود: سود این اقدام به جیب واسطه‌گر می رود.

شعبانی خطاب به وزیر کشاورزی گفت: تعرفه واردات را افزاش نداده اید و این امر باعث افزایش واردات محصولات دامی شده است.

وی افزود: انتظار این نبود که بعد از 30 سال وزیر بیایند و به ما بگوید که یک فرصت به ما بدهید.

نماینده سنندج خاطرنشان کرد: نسبت به 87 ما 36 درصد کاهش صادرات محصولات دامی را داشته ایم.

وی افزود: پیشنهاد این است که امروز یک حرکت تولیدی علیه مواد پروتئینی شکل گرفته است که برای خنثی کردن آن باید به کارآمدی بخش تولید، ایجاد هماهنگی بین وزارت بازرگانی و کشاورزی همسو کردن انگیزه سیاستگذاری برای نیروی انسانی بویژه جوانان اقدام شود.

این گزارش می افزاید: پس از پایان سخنان نمایندگان سوال کننده و وزیر جهاد کشاورزیف "سیدمحمدحسن ابوترابی فرد" از رئیس کمیسیون کشاورزی خواست تا با برگزاری جلسات مشترک با وزرای جهاد کشاورزی و بازرگانی در جهت عملیاتی شدن پیشنهادهای نمایندگان سوال کننده اقدام لازم صورت گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet