خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/02/15 15:49:00
سرویس کمیسیون ها
فولادگر در گفتگو با خانه ملت:

واگذاری در بخش‌های دولتی واقعی نشده است

**رییس کمیسیون ویژه سیاستهای اصل ۴۴ قانون اساسی روند فعلی واگذاری ها را نادرست خواند و تاکید کرد که باید فضا برای حضور بخش خصوصی فراهم شود.

حمید فولادگر در گفتگو با خبرنگار خانه ملت گفت: طی سالهای گذشته صنعت خودرو در کشور سیر صعودی از لحاظ ارتقاء کمی داشت.

رئیس کمیسیون ویژه اجرای سیاستهای اصل 44 قانون اساسی با بیان اینکه تولید خودرو در سال از مرز یک میلیون دستگاه تجاوز کرده است، گفت: در تولید خودرو توانسته ایم وارد برخی از قراردادهای شرکتهای خارجی شده و تکنولوژی را انتقال دهیم.

وی تاکید کرد: در صنعت تولید خودرو به نسبت ارتقاء کمی و تنوع و گستردگی از لحاظ کیفی ارتقا نداشتیم.

فولادگر با بیان اینکه خودروسازی در کشور ما نتوانسته در عرصه رقابتهای جهانی با دیگر کشورها رقابت نماید، گفت: به غیر از خودروی سمند که با تغییراتی بر روی خودروی پژو آن را تبدیل به برند ایرانی کرده ایم خودروی دیگری نداریم که در صحنه جهانی مطرح شده باشد.

عضو کمیسیون صنایع افزود: تولید تندر 90 نیز با مشارکت شرکت رنو انجام گرفت و این هم دلیلی است که در صحنه جهانی نتوانستیم آن طور که شایسته است حضور داشته باشیم.

وی تاکید کرد: در صورتی که بخواهیم در صحنه جهانی حضور داشته باشیم، باید کیفیت تولید خودرو در کشورمان بالا برود، قیمتهای خودرو قیمتهای رقابتی باشد که لازمه آن اصلاح بهره وری است.

فولادگر با اشاره به این مطلب که رقابت پذیری و اجرای سیاستهای اصل 44 قانون اساسی انحصار صنعت خودرو را از دست بخش دولتی خارج می کند افزود: صنعت خودرو در کشورمان عمدتا به صورت انتقال تکنولوژی است.

نماینده اصفهان با اشاره به زمینه های مختلف رقابت در تولید خودرو گفت: شرکتهای خصوصی باید بتوانند خود را در رقابت با دیگر شرکتهای دولتی قرار دهند.

فولادگر با بیان اینکه در سیاست های اصل 44 قانون اساسی بر رفع تبعیض تاکید شده است تصریح کرد: هر امتیازی که به بخش دولتی داده می شود باید به بخش خصوصی هم داده شود یا آن امتیازات لغو شود.

عضو کمیسیون صنایع افزود: زمینه باید برای حضور بخش خصوصی فراهم و فضای کسب و کار ایجاد شود.

رئیس کمیسیون ویژه با اشاره به جلسه کمیسیون با مسئولان بخش صنعت تاکید کرد: در این جلسه مقرر شد که سهم دولتی دو شرکت بزرگ خودروسازی تا پایان سال جاری واگذار شود و پس از آن هم به تدریج مالکیت واقعا به سهامداران واقعی منتقل شود.

عضو کمیسیون صنایع مجلس تاکید کرد: در حال حاضر حدود 63 درصد از سهم دو شرکت خودروسازی رسما غیردولتی است؛ اما آیا مدیرعامل این دو شرکت را دولت منصوب نمی کند؟

وی با انتقاد از واگذاری بخشهای دولتی مختلف به بخش خصوصی با مدیریت دولتی گفت: بخش خصوصی باید در واگذاری ها رغبت داشته باشد و فضا را برای خود مساعد ببیند.

فولادگر گفت: بخش خصوصی طی سالهای گذشته در حاشیه بود و در معرض امتحان قرار نگرفته است.

رئیس کمیسیون ویژه اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی گفت: یکی از دلایلی که سیاست های اصل 44 قانون اساسی به خوبی پیش نرفته این است که بخش خصوصی توانمند نیست و یا خود را تا به حال در معرض امتحان قرار نگرفته است.

فولادگر در خاتمه اظهار امیدواری کرد که روال اجرایی سیاستهای اصل 44 قانون اساسی به گونه ای باشد که بخش خصوصی هم بتواند به میدان بیاید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet