خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/02/15 18:05:00
سرویس سیاسی
هیات تطبیق مصوبات به لاریجانی گزارش داد

مغایرت‌های اساسنامه سازمان هدفمندکردن یارانه‌ها

**عضو هیات تطبیق مصوبات مجلس شورای اسلامی گفت: این هیات مغایرت‌های اساسنامه سازمان هدفمند کردن یارانه ها با قانون را به علی لاریجانی رئیس مجلس ارائه کرده است.

"محمدرضا خباز" نماینده کاشمر در مجلس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت اظهار داشت: هیات تطبیق مصوبات وظیفه ندارد تا در زمینه مفاد مغایرت های مصوبات با قانون مصاحبه کند چون این هیات نظر مشورتی خود را به رئیس مجلس ارائه می کند و تنها کسی که طبق اصل 138 و 85 قانون اساسی حق اظهارنظر در این زمینه را دارد، رئیس مجلس است.

وی افزود: بنابراین نظر هیات تطبیق مصوبات یک نظر مشورتی است که ممکن است رئیس مجلس این نظر مشورتی را بپذیرد و یا ممکن است آن را نپذیرد و مصلحت هم نداند که آن را اعلام کند به همین دلیل نمی توان تا قبل از اعلام نظر رئیس مجلس به مفاد مغایرت‌های مصوبات با قانون اشاره کرد.

عضو هیات تطبیق مصوبات با اشاره به مغایرت های اساسنامه سازمان هدفمند کردن یارانه ها با قانون، گفت: آنچه در این زمینه به صورت کلی می توان گفت این است که اساسنامه مذکور به وسیله شورای محترم نگهبان رد شده و به دولت برگردانده شد که ما هم در هیات تطبیق وقتی آن را رسیدگی کردیم مغایرت هایی را با اصل قانون هدفمند کردن یارانه ها مشاهده کردیم که آن را همراه با استدلال های قانونی برای رئیس محترم مجلس فرستادیم.

خباز افزود: اگر رئیس مجلس استدلال های هیات را قبول داشته باشد مغایرت ها را به دولت اعلام می کند تا دولت ایرادات را اصلاح کند که در این صورت اگر دولت در یک فاصله زمانی مشخص که در قانون پیش بینی شده اصلاحات را انجام داد اصلاحیه آن در روزنامه رسمی به اطلاع عمومی خواهد رسید ولی اگر دولت در اصلاح آن بعد از نظر رئیس مجلس امتناع کند رئیس مجلس طبق قانون راساً مغایرت ها را از طریق روزنامه به اطلاع عموم می رساند که در آن صورت مسئولین اجرایی موظف هستند به نظر اصلاحی مندرج در روزنامه عمل کنند.

وی افزود: هیات تطبیق مصوبات متشکل از 23 نفر هستند که با حکم رئیس مجلس منصوب می شوند. هفت یا هشت عضو این هیات از نمایندگان مجلس و بقیه از میان حقوقدانان برجسته کشور هستند که با حکم رئیس مجلس منصوب می شوند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet