خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1389/02/15 18:53:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
یوسف‌نژاد:

در صنعت خودروسازی بیش از 20 میلیارد تومان گردش مالی داریم

**عضو کمیسیون مشترک ارتقای کیفیت خودرو گفت: این کمیسیون که از سه کمیسیون صنایع و معادن، برنامه و بودجه و اقتصادی مجلس تشکیل شده برای بررسی ارتقای کیفیت خودرو بوده است که بتواند مشکلات صنعت خودرو و تولیدات آن را برطرف کند.

علی اصغر یوسف نژاد در مصاحبه با خبرنگار واحدمرکزی خبر افزود: درباره خودرو نگرانی هایی وجود دارد چرا که دولت 40 سال است به این صنعت کمک کرده، اما نتیجه کاملاً مثبتی نداشته است.

وی اضافه کرد: هرچند این اقدامات بعضا موثر بوده و باعث انتقال دانش فنی شده است اما رضایت مصرف کنندگان و نیز سهم ایران در بازار خودروی منطقه و جهان، نیازی است که باید به آن پاسخ گفته شود.

یوسف نژاد کاهش مصرف سوخت و آلایندگی هوا، قیمت تمام شده، افزایش کیفیت و افزایش خدمات بعد از فروش را به عنوان شاخص های مطلوب در صنعت خودروسازی برشمرد و گفت: بر این اساس مجلس ضروری دانست که وارد این عرصه شود.

مخبر کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به کاهش تعرفه واردات خودرو در قانون بودجه سال 1389 کل کشور گفت: بحث تعرفه خودرو عملکرد یک ساله ندارد که ما در این باره در قانون بودجه اظهار نظر کنیم بلکه باید در طول سه تا پنج سال تصمیم سازی کرد.

وی افزود: سرمایه گذاران در این بخش باید بدانند ظرف سه تا پنج سال چه اتفاقی در بازار می افتد.

یوسف نژاد گفت: ما مخالف یا موافق قطعی افزایش یا کاهش تعرفه خودرو نیستیم بلکه معتقدیم باید تناسب و تعادلی بین کاهش یا افزایش تعرفه خودرو و میزان افزایش یا کاهش کیفیت وجود داشته باشد.

وی اضافه کرد: دستگاه های مسئول در این امر مثل وزارت صنایع و معادن، گمرک، موسسه استاندارد یا نیروی انتظامی که در وصول این تعرفه نقش دارند باید وظایفشان را بدانند.

مخبر کمیسیون صنایع و معادن با اشاره به طرحی که در این باره در کمیسیون مشترک تصویب شده است، گفت: این طرح به شرح وظایف این دستگاه ها و همچنین دستگاه های مرتبط مثل موسسه تحقیقات و استاندارد می پردازد و به زودی به صحن مجلس می آید.

وی افزود:‌ در صنعت خودروسازی در سال بیش از 20 میلیارد تومان گردش مالی داریم و حدود یک میلیون اشتغال در این بخش داریم بنابراین درباره چنین مسئله ای نباید متکی به قوانین سالانه باشیم.

یوسف نژاد تأکید کرد: باید قانون جدا و مستقلی در این زمینه وجود داشته باشد که سرمایه گذار، تولیدکننده و مصرف کننده تکلیف خودشان را حداقل برای چند سالی بدانند.

وی درباره برخی مواد این طرح پیشنهادی گفت: در این طرح نیروی انتظامی مکلف شده است خودروهایی که تاییدیه موسسه استاندارد را ندارند شماره گذاری نکند.

یوسف نژاد افزود: در این طرح پیشنهادی بحث کاهش تعرفه واردات خودرو در قانون بودجه سال 89 را حذف کردند و میزان تعرفه بر اساس رابطه بین افزایش خدمات بعد از فروش، افزایش کیفیت و میزان تولید داخلی و واردات خودرو تنظیم خواهد شد.

وی گفت: در این طرح پیشنهاد کردیم درباره تعیین تعرفه کالاهایی که در داخل کشور در حد نیاز داخلی تولید می شود و نیز کالاهای تشریفاتی، کمیسیون مشترک تصمیم گیری کند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet