ایام محرم 1398
1389/02/15 19:00:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
حدادعادل:

رهبری از سال‌ها پیش بر صیانت از فرهنگ عمومی اصرار داشته‌اند

**عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: نامگذاری سالیانه مقام معظم رهبری جلوه‌ای از فرهنگ عمومی است.

به گزارش ایسنا، غلامعلی حدادعادل عصر امروز در نشست شورای فرهنگ عمومی خراسان شمالی اظهارداشت: رهبری از سال‌ها پیش اصرار بر صیانت از فرهنگ عمومی داشته‌اند که مبادا در جامعه فراموش شود و مخاطبان این توصیه، نه تنها مجلس و دولت، بلکه همه مردم جامعه هستند.

وی خاطرنشان کرد: هر یک از ملت‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند که ایران نیز از این قاعده مستثنی نبوده و دارای ویژگی‌های مثبت و منفی خاص خود است.

وی ‌فداکاری، ‌رشادت و هوشمندی را از ویژگی‌های مثبت ملت ایران ذکر کرد و ادامه داد: در کنار این خصیصه‌ها،‌ ویژگی منفی مصرف‌گرایی در مردم ایران دیده می‌شود که رهبری انقلاب با تدبیر هوشمندانه خود، سال گذشته را سال اصلاح الگوی مصرف خواندند تا ملت هوشیارتر نسبت به گذشته عمل نماید.

وی اضافه کرد: کار فرهنگی منحصر به یک دستگاه خاص نیست و همه عوامل در استان باید با همکاری یکدیگر به تقویت فرهنگ عمومی بپردازند.

رییس کمسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و مشاور مقام معظم رهبری هدف ازتشکیل جلسات شورای فرهنگ عمومی را تشخیص حسن در جامعه و تقویت آن دانست و اظهار داشت: به دنبال تقویت فرهنگ عمومی فرهنگ ملی نیز تقویت خواهد شد.

حدادعادل ادامه داد: در شرایطی کنونی دشمنان نظام با صرف هزینه‌های بالا به دنبال ایجاد تفرقه هستند که استان خراسان شمالی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در این مراسم نماینده خراسان شمالی در مجلس خبرگان رهبری نیز گفت: شورای فرهنگ عمومی از مبنای دینی و اسلامی گرفته شده است و در گذشته نیز این امر خطیر یکی از وظایف پیامبران بوده است.

آیت‌الله حبیب‌الله مهمان‌نواز ویژگی نظام اسلامی را دوری از فرهنگ‌های غلط شرق و غرب دانست و خاطر نشان کرد: در یک نظام اسلامی نمی‌توان به گناه آلوده بود و باید بر اساس تعالیم قرآن مجید امور فرهنگی در راس کارها قرار گیرد.

‌استاندار خراسان شمالی نیز گفت: تاکنون در استان 64 جلسه شورای فرهنگ عمومی برگزار شده است و بحث تشکیل ستاد همت مضاعف و کار مضاعف نیز در دستور کار قرار دارد.

به گزارش ایسنا، محمدحسین جهانبخش افزود: سال همت مضاعف و کار مضاعف نقشه راهی برای اجرای عدالت است.

وی آغاز رخدادهای فرهنگی استان خراسان شمالی را آغاز به کار ساخت 102 نمازخانه و ‌72 خانه عالم دانست.

وی وجود 1200 مسجد، ‌132 کانون فرهنگی و هنری مساجد و 132 کتابخانه در استان را از رویدادهای مثبت فرهنگی ارزیابی کرد و گفت: ایجاد 200 کانون فرهنگی در استان نیز در دستور کار قرار دارد.

در ادامه نماینده مردم بجنورد،‌ گرمه،‌ جاجرم و مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: استان خراسان شمالی به دلیل جدیدالتاسیس بودن نیازمندی‌های فراوانی دارد که عقب افتادگی‌های طولانی برخی پروژه‌ها نیز در کنار آن قرار دارد.

موسی‌الرضا ثروتی اظهار داشت: مردم استان انتظار دارند تا در کمسیون فرهنگی مجلس از ویژگی‌های فرهنگی استان خراسان شمالی دفاع شود.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات استان تصویب جذب پنج هزار و 400 دانشجو در دانشگاه بجنورد بوده است که تاکنون و با پایان یافتن برنامه چهارم توسعه تنها یک هزار و 500 دانشجو جذب دانشگاه دولتی شده است.

ثروتی بیان داشت: متاسفانه در خراسان شمالی اردوگاه دانش‌آموزی وجود ندارد.

وی خواستار توجه مسوولان برای رفع مشکلات خراسان شمالی شد.

قائم مقام دادگستری خراسان شمالی نیز گفت: از اصلی‌ترین وظایف کمسیون فرهنگی اندیشیدن تدابیری برای حفظ و تقویت باورهای دینی مردم به نظام است.

حجت‌الاسلام مصطفی عبدالهی افزود: امروز رهبری به دنبال ارتقای بیش از پیش کارآمدی نظام است.

وی خاطرنشان کرد: امروز یکی از بحث‌های روز که پرونده‌های سنگینی در دادگستری کشور دارد بحث عفاف و حجاب است که باید در همین شورا مورد بررسی قرار گیرد.

وی اظهار داشت: امروز برای ازدواج رایانه‌ای که یک معضل بزرگ در کشور شده یک کار فرهنگی بسیار گسترده لازم است.

به گزارش ایسنا، دعوت از مقام معظم رهبری جهت سفر به خراسان شمالی، تشکیل ستاد همت مضاعف و کار مضاعف در استان، پیگیری و ایجاد اردوگاه ملی و استانی، تصویب نام فرهنگی استان با نام "باب الرضا(ع)‌، ‌گنجینه فرهنگها"و فعالیت مضاعف دستگاه‌های اجرایی و مردم در جهت توسعه ستاد فرهنگ عفاف و حجاب در استان از مصوبات جلسه شورای فرهنگ عمومی خراسان شمالی بود.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet