حلول ماه ربیع الاول
1389/02/16 12:42:00
سرویس سیاسی
رییس مجلس تاکید کرد:

حذف دیکتاتوری آمریکا هدیه ایران به جهانیان بود

**رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تحول بنیادین در آموزش و پرورش با پیوند امور دیوانی و بدنه آموزشی آن محقق می‌شود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" روز پنج‌شنبه در تالار مشروطه در جمع معلمان نمونه سراسر کشور گفت: از اینکه شما که مسئولیت بزرگی در تکامل شخصیت انسانها در جامعه دارید به جایی آمدید که تاریخ ارزشمندی از آن تبلور پیدا می‌کند، سپاسگزاریم.

وی با بیان اینکه در مجلس یک تاریخ صد ساله و بسیار گویایی از ایران نهفته است، افزود: مرحوم شهید مدرس با شخصیتی والا، کیاست، شجاعت، دیانت و سیاست را با هم ممزوج کرد و حرکت نویی را در تاریخ ایران آغاز نمود و اکنون نیز روح ایشان در اینجا مسلط است.

لاریجانی با اشاره به دوران مشروطیت اظهار داشت: در این دوره تاریخ ایران فراز و فرودهای سنگینی داشت و این شخصیت حرکت‌های بزرگی در آن دوران رقم زد و گاه یک تنه این کار را انجام می داد.

وی ادامه داد: این نشان می‌دهد که انسان‌ها اگر مصمم باشند و اراده داشته باشند و در راه دیانت حرکت کنند، خداوند هم جنود خود را به حمایت آنها خواهد فرستاد.

رییس مجلس با اشاره به دوران حمله روس به ایران تصریح کرد: یکی از فرماندهان قزاق پیغام داده بود که اگر ظرف مدت 24 ساعت تهران تسلیم نشود به تهران حمله خواهد کرد.

لاریجانی یاداور شد: در آن زمان نخست وزیر وقت تسلیم شد و سند 1919 که یک سند ذلت باری برای ایران بود، به کشور ما تحمیل شد.

وی گفت: در مجلس نیز بسیاری از افراد تحت تاثیر قرار گرفته بودند زیرا می دانستند سربازان روس به نزدیکی تهران رسیده‌اند.

رییس قوه مقننه با اشاره به جایگاهی که در آن ایستاده بود گفت: مرحوم مدرس در همین جا ایستاد و نطق بسیار عجیبی انجام داد و گفت اگر بناست زیر بار ذلت برویم چرا خود آن را بپذیریم ما سرافراز می ایستیم و در مقابل آنها می جنگیم و اگر نتوانستیم با سرافرازی ایستادگی کرده ایم.

لاریجانی ادامه داد: وی با این حرف موجی در تهران ایجاد کرد و نخست وزیر وقت را مجبور کرد که حرف خود را پس بگیرد به گونه‌ایایای که اوضاع ایران تغییر یافت.

لاریجانی در ادامه یادآور شد: این 5 دوره یک دوره مهم است که باید آن را بشناسیم. البته در آن دوران با رفتارهایی که توسط دیکتاتورهای زمان پهلوی صورت گرفت مجلس فرمایشی شد و افراد نیز به صورت ظاهری انتخابی بودند و در واقع به صورت انتصابی نماینده می‌شدند و عملا پایه‌های دموکراسی فرو ریخت اما دوره بسیار سختی از دوره تاریکی را در دوران دیکتاتوری تا ابتدای دوران انقلاب اسلامی سپری کردیم که دوباره جریان دموکراسی در ایران قوت گرفت.

لاریجانی با بیان اینکه ما از گردونه دیکتاتوری عبور کردیم، ادامه داد: این داستان پرغصه ای که ملت ایران متحمل شد و مهم این است که همه باید بدانیم که این موضوع یک مجاهدت پرثمری داشت تا ملت ایران به یک بلوغی رسید و توانست آن دوران سیاه دیکتاتوری را با مجاهدت و استواری اراده ها عبور کند و این کار به راحتی صورت نگرفت.

رییس قوه مقننه در ادامه خاطرنشان کرد: اگر به دنبال تحول بنیادین در آموزش و پرورش هستیم جوانان ما باید تاریخ ایران را خوب بدانند زیرا این تاریخ عبرت آموز است و اراده ها را به سمت اهداف منعطف می کند.

لاریجانی ضمن تقدیر از وزیر آموزش و پرورش گفت: ایشان درصدد ایجاد تحول بنیادین در آموزش و پرورش هستند که قطعا این بار بر دوش شما استوار است و این پیوند نزدیک امور دیوانی آموزش و پرورش و بدنه یک حرکت مقدسی است که می توان با این پیوند امیدوار بود که تحول بنیادین اگر به درستی تدوین شده باشد به درستی و نیکی محقق شود.

وی با تاکید بر این که تحول بنیادین باید دارای چند رکن باشد، تصریح کرد: موقفی که در آن هستیم و نیازی که داریم این است که شما فرهیختگان که هویت جامعه را رقم می زنید و هیچ قشری ارزشمندتر از معلم در جامعه سراغ نداریم، باید این موضوع، مراحل و مولفه ها را به نحو درستی در ساختار آموزش و پرورش برای نوجوانان و جوانان محقق کنید تا انشاءالله این سرمایه بزرگ اجتماعی حرکت نویی را در کشور آغاز کند.

نماینده مردم قم با اشاره به خاطرات اعلم و برژینسکی در خصوص ایران اظهار داشت: اگر این خاطرات را بخوانید می توانید ببینید که چقدر آنها روی ایران حساب می کردند و تا لحظه آخر ایستادند تا از رژیم پهلوی دفاع کنند.

وی گفت: آنها با برداشت های سطحی از فرهنگ ایران تصور می کردند با زور سرنیزه می توانند این دیکتاتوری پوشالی را حفظ کنند اما امام پیشوای ایرانیان یک حرکتی را آغاز کرد و با مجاهدت مردم انقلاب محقق شد و یک دریچه نوینی برای ایران و برای کل مسلمانان به وجود آمد.

لاریجانی با بیان اینکه این تاریخ، تاریخ بسیار پندآموز و مجزا از همه دوره های قبل استف تاکید کرد: یکی از مولفه های مهم تحول بنیادین در اموزش . پرورش ایجاد این فضاست که دانش آموزان به درستی پیشینه خود را بشناسند که در این سرزمین چه گذشته است و چه فراز و فرودهایی را طی کرده ایم تا به اینجا رسیدیم و از چه گردنه بزرگی عبور کردیم.

وی مولفه دیگر را مردم سالاری دینی عنوان کرد و اظهار داشت: این مولفه یعنی اینکه مردم سالاری دینی چه خصوصیاتی دارد. آیا همانطور که بعضی از احوال در خارج از کشور نقل کردند و در داخل نیز در دوره هایی به آن دامن زدند.

وی تاکید کرد: ما در مردم سالاری دینی با ممزوج کردن امور متمایل دموکراسی و دین مواجه هستیم یا به تعبیر شهید مطهری سرمنشاء این دو موضوع یک چیز است.

رئیس مجلس ادامه داد: ما از دل عدالت در مکتب اسلام به مردم سالاری و دیانت در این امر می رسیم. اگر مرحوم مدرس سیاست و دیانت را یکی می دانستند اینطور نبود که ایشان می خواستند سیاست و دموکراسی را به زور با دیانت یکی کنند بلکه اینها جواهرا یک ماهیت دارند و این نکته مهمی است که آن را بفهمیم که اسلام و سیاست و دموکراسی هم ریشه هستند و به ویژگی فطری انسان برمی گردد که طالب و عاشق عدالت است و همه انسانها اینگونه هستند.

وی اضافه کرد: اگر حقیقت عدالت شناخته شود از درون آن دموکراسی و گرایش به دنیا هر دو برمی خیزد. عدالت یعنی بسترسازی برای شکوفایی استعدادها. اگر بخواهیم استعدادها را شکوفا کنیم باید طریق را بپیماییم و همه باید مشارکت داشته باشیم.

لاریجانی بیان کرد: تحقق عدالت در سیاست یعنی مشارکت عامه و آن دموکراسی است و تحقق این امر که عدالت در همه شئون محقق شود این با فطرت حرکت می کند. بنابراین ممزوج شدن دو امر متمایل نیست بلکه یک حقیقت است و باید آن را درست درک کرد.

وی گفت: ما در دوره بسیار حساس و گذرا قرار داریم و شناخت این منطقه گذار بسیار مهم است.

لاریجانی با اشاره به تاریخ اسلام و تاثیر آن بر تفکرات ایرانیان بویژه در دوران اوایل قرن اول هجری و مکتب اصفهان که آن را جریان توفنده علمی در تمدن اسلامی دانست اما دوران قاجار و پهلوی را دوران عقب افتادگی ایران خواند.

وی ادامه داد: اما با آغاز انقلاب اسلامی جریان مردم سالاری دینی شروع شد. امام و رهبر معظم انقلاب هدف گیری هایی ترسیم کردند که در این 30 سال در امور استراتژیک خوب پیش رفتیم. گاه در تاکتیک ها گاه بر حسب سلایق دولت ها کاستی و یا اوج داشتیم اما در حرکت های استراتژیک جمهوری اسلامی با رهنمودهای رهبری خوب سمت گیری کرد و خوب نیز موفق شد و این نکته مهمی در تاریخ که ما در آن زیست می کنیم، می باشد.

لاریجانی ادامه داد: در اوایل انقلاب قدری در ذهن افراد خنده دار بود که با تکنولوژی ورشکسته خود بخواهیم رویکردمان به فناوری ها نوین باشد و صاحب تکنولوژی پیشرفته شویم. اما رهبری انقلاب بود که همیشه پشتیبانی می کرد و روحیه می داد و این حرکت را در دولتهای مختلف سامان داد تا امروز به آستانه خوبی رسیدیم.

وی یادآور شد: این که ما در مقابل حرف نابکاری چون آمریکا و استکبار که در مقابل ما هستند ایستادگی داشته باشیم و نلغزیم و فکر نکنیم که آنها قدرت قاهره ای هستند و می توانند اراده ملت ایران را خرد کنند پایدار باشیم و شجاعت داشته باشیم این از خصوصیات رهبری ایران است. چه زمان امام بزرگوار و چه رهبر معظم انقلاب.

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: بسیاری از اوقات دولتمردان در این زمینه سست ارادگی نشان می دادند؛ گاه دشمنان تهدید می کردند اما پیشوای دینی بود که ما را در مقابل این دیوار سهمگینی که حریف برای ما ساخته بود، عبور داد و دیوار را متلاشی کرد و شرایط را عوض کرد و این یک سرمایه بزرگ است.

وی ادامه داد: این دوران گذر را باید شناخت و درک درستی از آن داشت و استواری در مقابل حریف را به طور جد داشته باشیم و فریب دیگران را نخوریم.

رییس قوه مقننه متذکر شد: این که گفته می‌شود با این الفاظی که آمریکایی ها به کار می برند ما هم باید استراتژی خود را عوض کنیم، حرکت ناپخته ای است زیرا استراتژی آنها تغییر نکرده است بلکه تاکتیک های آنها تغییر یافته است.

رئیس مجلس همچنین به مساله فلسطین اشاره کرد و گفت: با تغییر رئیس جمهور آمریکا ظلم مضاعفی به فلسطین شده است. امروز یک گام به پیش برداشتند که بیت المقدس را یهودی کنند و این حادثه بزرگ و دردآوری برای همه مسلمانان است.

وی افزود: در همه مذاکرات سازشی هم که از کمپ دیوید آغاز شد تا آناپولیست ورشکسته هیچ وقت نگفته بودند که ما راجع به یهودی بودن بیت المقدس حرف می زنیم. جرات آن را نیز نداشتند اما امروز می بینید که به صراحت می گویند ما باید بیت المقدس را یهودی کنیم. مساجد و آثار تاریخی اسلامی را یهودی می کنند و این درد بزرگی است.

رئیس قوه مقننه با اشاره به مذاکراتی که در مصر و ترکیه در خصوص فلسطین انجام شد، گفت: در حقیقت این مذاکرات نوعی فریبکاری بود. در خصوص ایران هم آمریکایی ها مدام از گفتگو و مذاکره دم زدند اما هیچگاه در عمل رفتار مناسبی نداشتند.
 
وی ادامه داد: به خوبی می دانید که در این مقطع در مقابل یک حریف قرار داریم و ما در مقابل این حریف با اتکا راهنمایی های حکیمانه رهبری توانسته ایم  شرایط منطقه را تغییر دهیم.

لاریجانی با اشاره به دیدار روز گذشته معلمان نمونه سراسر کشور با رهبر معظم انقلاب گفت: مقام معظم رهبری روز گذشته به درستی این موضوع را مشخص کردند که ایران شرایط منطقه بلکه شرایط در دنیا را تغییر داده است.

وی به جریانات دوران ریاست جمهوری بوش نیز اشاره کرد و گفت: وی نیز در زمان ریاست جمهوری خود سعی داشت صحنه دنیا را تغییر دهد. آنها بر این نظر بودند که آمریکایی ها بعد از فروپاشی شوروی به جایگاهی رسیدند که از یک فرهنگ و علم و مدنیت و تکنولوژی نظامی و قدرت اقتصادی برتر برخوردارند.

لاریجانی به حادثه 11 سپتامبر نیز اشاره کرد و گفت: آنها به این بهانه به افغانستان و عراق حمله کردند و این دو منطقه را اشغال کردند و همان موقع نیز سرود قدرتمندی خود را نواختند.

وی با اشاره به اینکه در زمانی که آمریکا عراق را اشغال کرد، ایران تنها به مقابله با آنها پرداخت، افزود: ما معتقد بودیم که اشغال عراق ستمی مضاعف بر مردم این کشور است که بعد از دیکتاتوری سنگین صدام دوباره یک دیکتاتوری مدرن بر آنها حاکم شد به همین دلیل هم در مقابل آنها ایستادگی کردیم.

لاریجانی تصریح کرد: استراتژی جمهوری اسلامی در نجات ملت عراق بسیار دقیق بود. در حقیقت ما یک دیکتاتوری بین المللی امریکایی را از سر ملت های دنیا برداشتیم؛ اگر آنها امروز مسلط بودند و می توانستند در افغانستان و عراق موفق شوند به گونه ای دیگر می توانستند با ما حرف بزنند.

وی گفت: اگر امروز وزیر خارجه آمریکا می گوید که استراتژی جدید ما این است که می خواهیم از مشارکت همه قدرت ها استفاده کنیم به دلیل این است که تئوری یکجانبه گرایی با شکست مواجه شده است.

لاریجانی با اشاره به تحریک اسراییل از سوی آمریکا برای انجام جنگ 33 روزه به تشریح عوامل تغییر شرایط در منطقه پرداخت و تصریح کرد: ما از حزب الله دفاع کردیم و به عملکرد خود نیز افتخار می کنیم؛ البته این تفضل خداوند بود که یک گروه کوچک مقاومت یک رژیم مستبد نظامی را که سالها در منطقه با قدرت کشورهای دیگر را می ترساند شکست داد و سرمایه ای بزرگ برای منطقه ایجاد کرد.

وی گفت: آن شکست باعث شد که امریکایی ها بفهمند در این منطقه نمی توانند دیکتاتور باشند.

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه دوره بسیار حساسی در منطقه ایجاد شد و بسیاری از حقایق و پشت صحنه های آن را به مرور روشن کرد، ادامه داد: این نشانه یک استراتژی است که متکی به خود باوری و در مقابل حریف ایستادن بود.
 
وی به جنایاتی که در غزه رخ داد نیز اشاره کرد و گفت: دیکتاتورها فکر می کردند که زمانی که در لبنان موفق نشدند می توانند در غزه به نتیجه برسند. در این شرایط نیز سایر ملل فلسطین را تنها گذاشتند. حتی کشورهای عربی هم از این کشور حمایت نکردند؛  آنها در دفاع از حزب الله به بهانه بحث شیعه و سنی و در جنگ غزه به بهانه فارس و عرب خود را کنار کشیدند.
 
رئیس قوه مقننه گفت: اما به حول و قوه الهی در جنگ 22 روزه غزه نیز باز هم اسرائیل شکست خورد و مجموعه این حوادث بود که امریکایی ها را به این فکر واداشت که آنها نمی توانند دیکتاتوری بین المللی را حاکم کنند و این هدیه بزرگی بود که ایران به بشریت داد و دوره سیاه را کنار زد.

وی تاکید کرد: این مساله شعار نیست؛ مجاهدت ایران و داشتن استراتژی درست باعث شد که یک ستم طولانی که می توانست آینده دنیا را سیاه کند از سر بشریت حذف شد.

لاریجانی اضافه کرد: ما براساس مبانی خود که همانا تاکید بر مردم سالاری دینی، حکمت رهبری و ولایت فقیه بود این استراتژی را دنبال کردیم و حقایق ربانی که از طریق روحانیت و حوزه های علمیه به وجود آمده است را سرلوحه کار خود قرار دادیم.

وی با اشاره به اینکه این دستاوردها هم از نظر تکنولوژی و هم از نظر تاثیرگذاری در منطقه و دنیا نتیجه بخش بود، گفت: البته دشمنان زیادی داریم و آنها هم متوجه این ظرفیت ها شدند و در شرایط فعلی نمی توانند رفتارهای گذشته را داشته باشند ولی می توانند با رفتارهای پیچیده دیگری به ما لطمه بزنند.

لاریجانی با اشاره به تحول بزرگ در کل کشور، خاطرنشان کرد: باید زمینه تمدن جدید را فراهم کنیم و این تمدن جدید در سند چشم انداز تعریف شده است و تحول بنیادین در آموزش و پرورش که زیربناست باید این پایه تمدنی را بسازد.

وی افزود: ما باید از یک فرهنگ توسعه درست استفاده کنیم، فرهنگی که هم بحث مردم سالاری دینی را در جامعه نهادینه کند و هم آموزش های لازم را برای توسعه کشور را تدارک ببیند. توسعه کشور فقط به ساخت کارخانه نیست؛ بلکه باید سرمایه های اجتماعی استعدادها به عنوان موتورهای محرک توسعه بارور شوند.

رئیس مجلس اظهار داشت: ما احتیاج به سند تربیتی آموزشی داریم که فرهنگ توسعه ملی ما را رقم بزند.
وی گفت: سند چشم انداز و برنامه توسعه پنجم فرصت خوبی برای آموزش و پرورش و همه دستگاه های دیگر است که با تامل، تحول بنیادین در این عرصه را رقم بزنند.

لاریجانی اضافه کرد: در مجلس شناخت ما از آموزش و پرورش این است که این وزارتخانه ذخیره بزرگی برای ملت است و امیدواریم نظام آموزش و پرورش مسیر بسیار بالنده ای را طی کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet