خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/02/17 12:53:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
دبیر کمیسیون صنایع:

با کاهش یکباره تعرفه بازار داخلی را به‌دست خودروهای خارجی می‌دهیم

**دبیر کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: کیفیت خودروهای داخلی مطلوب نیست و خودروسازان برای افزایش سطح کیفی آن باید تلاش گسترده‌ای ‌داشته باشند.

سیدشریف حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب اظهارکرد: خودروسازان در سال جاری باید کیفیت محصولات خود را افزایش دهند.

وی افزود: کیفیت کنونی خودروهای داخلی قابل قبول نیست و تنها زمانی که کیفیت خودرو به شکل واقعی افزایش یابد، مصرف‌کننده راضی است.

حسینی درخصوص تعرفه واردات خودرو گفت:‌ نمایندگان مجلس در پایان سال 88 با تدوین تعرفه 70 درصدی واردات خودرو در برنامه بودجه سال 89 ، جهت ایجاد یک فضای رقابتی برای ارتقای سطح کیفی محصولات در بین خودروسازان داخلی - موافقت کردند.

نماینده مردم اهواز در خصوص برگرداندن میزان تعرفه تدوین شده در بودجه سال 89 به حالت اولیه، گفت: در پی بررسی‌های انجام شده در سال جدید به این نتیجه رسیدیم که با کاهش یکباره تعرفه واردات خودرو، بازار داخلی را به دست خودروهای خارجی می‌دهیم و به خودروهای داخلی ضربه شدیدی وارد می‌شود.

وی اظهارداشت: در طرحی که توسط نمایندگان مجلس امضا و مطرح شده، مقرر شد تعرفه واردات به حالت گذشته یعنی همان90 درصد برگردد و با اجرای برنامه‌ای‌ دقیق، سالانه پنج درصد از تعرفه واردات خودرو کاسته شود و به صورت هم‌زمان کیفیت خودروهای داخلی نیز افزایش یابد.

حسینی تصریح‌کرد: با افزایش تعرفه واردات خودرو، جایگاه صنعت خودرو در میان مردم تثبیت می‌شود و مردم از خودروهای داخلی استفاده می‌کنند.

وی تاکید کرد:‌ صنعت خودروسازی ما به دلیل آسیب‌پذیر بودنش تعرفه بالایی دارد. اگر به این شکل نبود و ما از قدرت رقابت این صنعت با خودروهای خارجی اطمینان داشتیم؛ تعرفه واردات خودرو را صفر قرار می‌دادیم تا مردم در انتخابی آزادانه خودروی خود را انتخاب کنند.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی در خصوص حمایت‌های دولت از خودروسازان داخلی گفت: صنعت خودروسازی داخلی با حمایت دولت به این جایگاه رسیده است و ما باید از اجرای طرح‌هایی که تنش‌های بزرگ به این صنعت مهم کشور وارد می‌کند، پرهیز کنیم. باید تنها در زمانی که این صنعت توانست جایگاه واقعی خود را ایجاد کند حمایت‌های دولت از آن کمتر شود. در این شرایط است که خودروهای ساخت داخل قدرت رقابت‌ جهانی را به‌دست می‌آورند.

وی با اشاره به ایمنی خودروهای داخلی اظهار کرد: در سال جاری با اعمال استانداردهایی که دولت خودروسازان را موظف به اجرای آنها کرده است، مشکل ایمنی خودروها برطرف می‌شود.

حسینی خاطرنشان‌کرد: این مطلب را باید مدنظر قرار داد که خودروهای ما باید توان رقابت با خودروهای خارجی را پیدا کنند و وقتی که این توان را پیدا کنند می‌توان گفت به جایگاه واقعی خودمان در صنعت خودروسازی دست یافته‌ایم.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet